ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا

ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا

نگهداری از انواع گل‌ها و گیاهان یک کار بسیار رایج در تمام خانه‌ها است. خانواده‌ها مخصوصاً خانم‌ها برای انجام این کار وقت زیادی را اختصاص می‌دهند و برای انجام آن به بهترین شکل، هر ترفندی که لازم باشد را به کار می‌گیرند. بسیاری از خانم‌ها بیشتر اوقات در اینترنت و فضای مجازی به دنبال آموزش و نگهداری از گل‌وگیاه خود هستند.

آلوئه‌ ورا یکی از گیاهان بسیار مهم و کاربردی است که هم در زیبایی خانه و هم برای خواص درمانی از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل ترفندهای نگهداری از آلوئه‌ ورا برای بیشتر افراد یک موضوع مهم و کاربردی است. روزانه سرچ‌ها و تحقیقات زیادی برای پیداکردن بهترین ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا انجام می‌شود و همین امر نشان‌دهنده محبوبیت و ارزش بالای این گیاه است.

در این مقاله قصد داریم؛ به طور کامل ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا را آموزش دهیم و هرآنچه که باید درباره این گیاه پرکاربرد بدانید را بیان کنیم. پس اگر از آن دسته کسانی هستید که به آلوئه‌ ورا علاقه زیادی دارید و می‌خواهید ترفند‌های نگهداری آلوئه‌ ورا را یاد بگیرید؛ تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

آموزش نگهداری از آلورا

آلوئه‌ ورا و انواع آن

آلوئه‌ ورا از آن دسته گیاهان پرکاربرد است که در میان مردم طرف‌داران بسیار زیادی دارد. 90 درصد این گیاه را آب تشکیل داده است و بقیه آن هم به دلیل داشتن ترکیبات خاص، خواص درمانی فراوانی دارد. از جمله خواص موجود در گیاه آلوئه‌ ورا می‌توان به خواص ضدمیکروبی، خواص ضد آنتی‌باکتریال، انواع ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان، اسیدهای چرب ضروری و آمینواسید اشاره کرد. به همین دلیل است که افراد تا این حد به ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا اهمیت می‌دهند.

گیاه آلوئه‌ ورا دارای انواع مختلفی است که معمولاً بیشتر افراد با آنها آشنایی ندارند. از مهم‌ترین نوع‌های آلوئه‌ ورا می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • آلوئه آکولیتا: این نوع از گیاه برگ‌هایی به رنگ لیمویی دارد و از نوع خاردار هم است.
  • آلوئه پلی‌فیلا: رنگ برگ‌های این نوع از گیاه سبز با نوک بنفش است که حالتی بزرگ به شکل تخم‌مرغ هم دارند.
  • آلوئه کیلیارس: گل‌های این نوع از گیاه به‌صورت لوله‌ای و به رنگ نارنجی روشن هستند.
  • آلوئه برویفولیا: از مشخصه‌های این نوع از گیاه می‌توان به برگ‌های کوتاه، گرد و آبی اشاره کرد که اگر در برابر نور خورشید قرار بگیرند؛ به رنگ طلایی تغییر رنگ می‌دهند.

نکات مهم قبل از خرید آلوئه‌ ورا

قبل از اینکه ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا را یاد بگیرید؛ بهتر است قبل از خرید آن به چند نکته مهم توجه کنید تا بتوانید به بهترین شکل از آن مراقبت کنید. از جمله مهم‌ترین نکات قبل خرید آلوئه‌ ورا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • آلوئه‌ ورا از آن دسته گیاهانی است که در مکان‌های تاریک و بدون نور زود خراب می‌شود پس اگر قصد خریداری آن را برای یک مکان بدون نور دارید؛ بهتر است که این کار را انجام ندهید.
  • این گیاه دارای برگ‌ها بزرگی است اما نیاز نیست که همیشه آنها را اسپری کنید و برگ‌ها را مرطوب نگهداری کنید.
  • اگر قصد دارید که آلوئه‌ ورا را در مزرعه نگهداری کنید؛ باید مواظب گزش حشرات و تخم‌ریزی آنها روی آلوئه‌ ورا باشید؛ چون باعث ایجاد آفت بر روی گیاه می‌شود.
  • دقت کنید که بعضی از گیاهان آلوئه‌ ورا سمی هستند و باید دور از دست کودکان و حیوان خانگی باشد. چون ممکن است باعث به‌وجودآمدن آلرژی و حساسیت پوستی شود. پس یک جای مناسب برای آن انتخاب کنید.

آموزش نگهداری کردن از آلوئه‌ ورا در خانه

نکات مهم در نگهداری آلوئه‌ ورا

نکات و ترفندهای نگهداری از آلوئه‌ ورا بسیار مهم هستند و شما با رعایت کردن آنها به‌خوبی می‌توانید از این گیاه نگهداری کنید و از خواص بسیار مهم و کاربردی آن هم در درازمدت بهره ببرید. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید برای نگهداری گیاه آلوئه‌ ورا به آن توجه کنید؛ عبارت‌اند از:

نور مناسب برای آلوئه‌ ورا

یکی از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا تأمین نور مناسب برای رشد بهتر آن است. گیاه آلوئه‌ ورا بدون نور قطعاً خراب می‌شود و برگ‌های آن رنگ زرد به خود می‌گیرد؛ پس باید آن را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید. برگ‌های آلوئه‌ ورا سرشار از آب است و قراردادن آن در جلوی نور مستقیم خورشید، باعث سوختن برگ‌های گیاه می‌شود.

اگر در داخل خانه از این گیاه نگهداری می‌کنید؛ بهتر است که آن را در جلوپنجره قرار دهید به‌طوری که نور خورشید به آن نزند. اگر هم در بالکن خانه گیاه را قرار داده‌اید؛ یک سایه‌بان برای آن درست کنید.

دمای مناسب برای آلوئه‌ ورا

فراهم‌کردن دمای مناسب یکی دیگر از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا است. این گیاه از نوع گیاهان گوشتی است و مانند کاکتوس به سرما حساس است. قراردادن آن در دمای پایین به‌سرعت باعث خراب‌شدن آن می‌شود. همچنین در روزهای گرم تابستان بهتر است که گیاه آلوئه‌ ورا را در داخل خانه قرار دهید؛ چون گرمای سوزان فصل تابستان هم ممکن است باعث خراب‌شدن گیاه شود.

بهترین دما برای رشد آلوئه‌ ورا بین 17 تا 25 درجه است. اگر بتوانید چنین دمایی برای گیاه فراهم کنید؛ قطعاً می‌توانید مدت‌زمان زیادی از گیاه آلوئه‌ ورا و خواص آن استفاده کنید.

ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا در داخل یخچال

رطوبت برای گیاه آلوئه‌ ورا

اینکه آلوئه‌ ورا یک گیاه گرمسیر است و به رطوبت نیاز چندانی ندارد؛ کاملاً درست است اما نگهداری آلوئه‌ ورا در یک مکان مرطوب مانند حمام و یا دستشویی که دارای رطوبت هستند؛ می‌تواند به رشد بهتر گیاه کمک کنید. البته باید حمام‌ها نورگیر داشته باشند تا نور کافی به گیاه برسد.

آبیاری گیاه آلوئه‌ ورا

نحوه آبیاری گیاه آلوئه‌ ورا بسیار مهم است و اگر این کار اصولی و درست انجام شود؛ می‌توان آن را از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا به‌حساب آورد. همان‌طور که گفتیم؛ آلوئه‌ ورا مانند کاکتوس از نوع گیاهان گوشتی است و آب را برخلاف گیاهان دیگر در برگ‌های خود ذخیره می‌کند. پس لازم نیست که هر روز به آن آب بدهید.

آبیاری گیاه آلوئه‌ ورا باید از روی اصول خاصی باشد و در فصل‌های مختلف بر اساس دمای هوا به آن آب بدهید. معمولاً در فصل تابستان هفته‌ای یک‌بار و یا ماهی یک‌بار می‌توانید به آن آب بدهد. اما در فصل زمستان که هوا سردتر است؛ باید هرچند مدت یک‌بار وضعیت خاک آن را بررسی کنید و هرزمان که مشاهده کردید؛ خاک آن کامل خشک شده است؛ مقداری آب در داخل گلدان بریزید.

الورا را چطور نگهداری کنیم؟

خاک مناسب برای آلوئه‌ ورا

یکی دیگر از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا تهیه خاک مناسب برای آن است. خاک گلدان باید به‌گونه‌ای باشد که آب در آن جمع نشود. آب اضافی در داخل گلدان سبب مرطوب شدن خاک و پوسیدگی ریشه آلوئه‌ ورا می‌شود. بهتر است خاک گلدان به بهترین شکل زهکشی شود تا آب اضافی به‌راحتی از گلدان خارج شود.

می‌توانید از خاک کاکتوس هم برای گیاه آلوئه‌ ورا استفاده کنید. چون خاک کاکتوس به‌صورت شنی است و آب به‌راحتی از میان آن عبور می‌کند. خاک باغچه هم به دلیل خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارد برای گیاه آلوئه‌ ورا مناسب است و شما هرکدام از این خاک‌ها را که دوست داشتید می‌توانید استفاده کنید.

کوددهی به گیاه آلوئه‌ ورا

کوددهی به گیاه آلوئه‌ ورا بستگی به نوع خاک آن دارد. اگر بتوانید برای گیاه خاک حاصلخیز تهیه کنید؛ دیگر نیاز نیست در بازه‌های زمانی کوتاه به آن کود بدهید؛ فقط کافی است که هرسال در فصل بهار به آن کود رقیق بدهید.

اما اگر خاک گیاه آلوئه‌ ورا حاصلخیز نیست؛ باید ماهی یک‌بار یا دوهفته یک‌بار برای خاک کود محلول یا نامحلول تهیه کرد. در غیر این صورت گیاه خراب خواهد شد. پس باوجود این می‌توان گفت که نحوه کوددهی هم یکی از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا محسوب می‌شود.

گلدان آلوئه‌ ورا

تعویض به‌موقع گلدان آلوئه‌ ورا یک ترفند بسیار مناسب برای نگهداری از آن است. در شرایط مناسب، رشد گیاه آلوئه‌ ورا سریع است و خیلی زود این گیاه بزرگ می‌شود. پس لازم است که بعد از یک سال گلدان آن را عوض کنید. در هنگام تعویض گلدان، می‌توانید خاک آن را هم عوض کنید تا گیاه بهتر از قبل به رشد خود ادامه دهد.

نگهداری برگ‌های آلوئه‌ ورا

ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا در داخل یخچال

آلوئه‌ ورا دارای خاصیت درمانی است و از ژل موجود در داخل برگ‌های آن برای بسیاری از کارها استفاده می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد قصد دارند از این گیاه برای مدت زیادی در یخچال نگهداری کنند و از خواص آن بهره ببرند. شما با استفاده از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا می‌توانید این کار را به بهترین شکل انجام دهید.

نگهداری برگ‌های آلوئه‌ ورا

بهترین و آسان‌ترین راه برای نگهداری آلوئه‌ ورا این است که؛ برگ‌های آن را در داخل یک کیسه قرار دهید و محکم آن را گر بزنید. با این کار می‌توانید حدود 25 روز از برگ‌های آلوئه‌ ورا استفاده کنید.

نگهداری از ژل آلوئه‌ ورا

یکی از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا در داخل یخچال، استخراج ژل داخل برگ‌ها است. این کار مقداری سخت بوده و باید آن را به‌دقت انجام داد. برای اینکه کار را بادقت بیشتری انجام دهید؛ می‌توانید از یک قیف استفاده کنید.

بعد از اینکه ژل را استخراج کردید؛ آن را در داخل یک بطری بریزید و سر آن را کامل ببندید؛ به‌طوری که هوا داخل آن نرود. در نهایت بطری را در داخل یخچال قرار دهید. از این ژل به مدت 7 روز می‌توانید استفاده کنید.

مخلوط ژل آلوئه‌ ورا با عسل

یکی از عالی‌ترین ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا این است که مقداری از يل گیاه را با عسل مخلوط کنید. شکر موجود در عسل باعث می‌شود؛ هیدروژن پراکسید تولید شود و باکتری‌ها را نابود کند. این عمل افزایش طول عمر ژل را افزایش می‌دهد و شما می‌توانید مدت بیشتری از آن استفاده کنید.

برای هر نصف فنجان می‌توانید دو قاشق عسل اضافه کنید و آن را داخل یک ظرف شیشه‌ای سربسته قرار دهید. سپس درب آن را به‌خوبی ببندید تا هوا وارد آن نشود. در نهایت ظرف را داخل یخچال بگذارید. با این کار می‌توانید تا 15 روز از ژل آلوئه‌ ورا استفاده کنید.

ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا

مخلوط ویتامین C و E با آلوئه‌ ورا

اضافه‌کردن ویتامین C و E هم می‌تواند از ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا باشد. با استفاده از این روش می‌توان تا 8 ماه از آلوئه‌ ورا استفاده کرد. کافی است که 8 گرم ویتامین C و یا 6000 واحد بین‌المللی از ویتامین E را به یک لیتر ژل آلوئه‌ ورا اضافه کنید.

فریز کردن ژل آلوئه‌ ورا

فریز کردن ژل آلوئه‌ ورا هم از ترفندهای محبوب نگهداری آن است. برای این کار باید پوست برگ‌ها را جدا کنید و ژل آلوئه‌ ورا را به‌صورت مکعبی برش دهید. سپس ژل‌ها را در نایلون‌های زیپ‌دار و یا وکیوم قرار داده و در داخل فریزر قرار دهید. کافی است قبل از استفاده هرچند تکه را که نیاز داشتید از فریزر خارج کرده و یک شب آن را داخل یخچال قرار دهید. با این کار می‌توانید حدود 6 ماه از ژل آلوئه‌ ورا استفاده کنید.

سخن نهایی

نگهداری از گیاه آلوئه‌ ورا راه‌ها و نکته‌های خاصی دارد که باید افراد آنها را به‌خوبی بدانند و به طور کامل رعایت کنند. در این مقاله ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا را کامل شرح دادیم تا با استفاده از آنها بتوانید از گیاه خود مراقبت کنید و برای مدت طولانی از خواص آن بهره‌مند شوید.

اگر درباره ترفندهای نگهداری آلوئه‌ ورا سؤالی دارید یا راه‌های دیگری را برای انجام این کار می‌شناسید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس