چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

آموزش از بین بردن سوختگی فرش

چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟

سوختگی فرش یکی از حوادثی می باشد که ممکن است جبران کردن آن غیر ممکن باشد. از این رو در حفظ و نگهداری فرش و موکت ها باید ساعی و کوشا باشیم. در هر صورت اگر فرش شما دچار سوختگی شود. ممکن است بپرسید که چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ در صورتی که سوختگی سطحی و خفیف باشد می توانید با روش های ساده آن را محو کنید.

سوختگی فرش

آسیب رساندن به فرش و یا موکت از طریق سوختگی می تواند گاهی جبران ناپذیر باشد. سوختگی، درجات متفاوتی دارد اما ساده ترین آن ها نیز بر روی فرش، تاثیر خود را گذاشته و شاید دیگر به مانند سابق باز نگردد. از این می بایست در نگهداری و مراقبت از فرش و موکت، کوشا باشیم. سوختگی فرش، انواع و اشکال مختلفی دارد. گاهی سوختگی، سطحی می باشد، مانند گذاشتن اتو و یا قابلمه بر روی سطح فرش که می توانیم با چند روش ساده خانگی در کاهش سطح سوختگی آن تلاش کنیم. اما به خاطر داشته باشید که از بین بردن صد در صد سوختگی به هیچ وجه امکان پذیر نمی باشد. همچنین سوختگی می تواند با افتادن و یا پرتاب شدن زغال داغ بر روی کف فرش و یا موکت اتفاق بیافتد که در صورت عدم رسیدگی و بر نداشتن سریع زغال از روی فرش، می تواند، سوراخ بزرگی در دل فرش ایجاد کند. در این صورت هیچ روش خانگی، کار ساز نبوده و می بایست فرش خود را به قالیشویی، جهت رفو کردن بسپارید. در این مقاله قصد ما براین است که شما را با چند روش ساده و خانگی در خصوص اینکه چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ آشنا کنیم.

از بین بردن سوختگی فرش

سوختگی و از بین رفتن زیبایی ظاهری فرش

معرفی چند روش جهت آنکه چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟

وقتی فرش بر اثر یک عامل آتش زا، دچار سوختگی شود در وهله نخست، این سوال در ذهن ما نقش می بندد که چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ همانطور که گفته شد سوختگی ها، انواع مختلفی دارند. یکی از این نوع سوختگی ها، سوختگی بر اثر گذاشتن قابلمه داغ بر سطح فرش می باشد. از آنجا که آشپز خانه محل پر تردد خانه می باشد و مدیریت آن بر عهده کدبانوی خانه است. گاهی بی حوصلگی و یا حواس پرتی، سبب بی توجهی شده و بدون آنکه در زیر قابلمه داغ، وسیله ای بگذارید، آن را مستقیم بر روی فرش قرار می دهید. اگر سریع آن را از روی سطح فرش بر دارید، درجه سوختگی، خفیف بوده و شما با یک دایره زرد رنگ به اندازه ته قابلمه که بر روی فرش شما نقش بسته است روبرو خواهید شد. بنابراین این سوال که چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ در ذهن شما نقش می بندد. فقط می بایست در ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده تا باعث سوختگی دست و پای خود در حین برداشتن سریع قابلمه از روی فرش نشوید. ابتدا به سرعت یک قالب یخ را از یخچال بیرون آورده و بر روی ناحیه سوخته شده، قرار دهید. یخ، داغی و حرارت فرش را به خود می گیرد. از آنجا که قابلمه داغ بر روی فرش، سبب می شود که پرز های فرش، حالت خوابیده به خود بگیرد. بعد از آنکه یخ را از روی فرش برداشته و با یک پارچه سطح آن را پاک نمودید، بلافاصله یک شانه آورده و شروع به شانه زدن آرام تار و پود فرش کنید تا حالت ایستایی و قبل خود را به دست آورد.

اسبابآموزش از بین بردن سوختگی فرش

سوختگی فرش

یکی دیگر از انواع سوختگی ها، سوختن فرش بر اثر ریختن شمع می باشد. شاید پیش خود بگویید، چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ نگران نباشید، برای رفع این نوع سوختگی نیز راه حل هایی وجود دارد. ابتدا فقط سعی کنید که با یک پارچه ضخیم مانند کتان فقط به برداشتن پارافین شمع بپردازید و به هیچ وجه، پارچه را بر روی لکه شمع ریخته شده بر روی فرش، نکشید که این امر علاوه بر افزودن وسعت سوختگی فرش، کار را جهت رفع سوختگی، پیچیده تر و مشکل تر می کند. سپس محل لکه شمع را با محلول مایع ظرفشویی و مقدار مناسبی از آب، شستشو داده و آن را خشک نمائید.

اسباب کشی منزل یک کار سخت و طاقت فرسا است باربری سپند بار تمامی امور بسته بندی و حمل اثاثیه منزل را انجام می دهد – شماره تماس 44440426

نوع دیگری از سوختگی که بیشتر در دور همی ها و یا مهمانی های خانوادگی اتفاق می افتد، سوختگی فرش بر اثر زغال می باشد. افتادن و یا پخش شدن زغال بر روی فرش، در صورت عدم رسیدگی سریع، می تواند جبران ناپذیر باشد. این نوع سوختگی، ممکن است سبب سوراخ و یا شکاف در فرش شده و کار به رفو کشی برسد. اما اگر بلافاصله متوجه سوختگی فرش با زغال، شدید. در ابتدا اقدام به برداشتن سریع زغال از روی فرش یا موکت کنید. به هیچ وجه نگران نباشد. شاید بگویید چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ راه حل اینجاست. ما به شما توصیه می کنیم که در ابتدا بدون هُل کردن با یک وسیله ای مانند قاشق، زغال داغ را از روی سطح فرش بردارید. سپس با کمک یک ورق سمباده ی زبر، سطح پُرز های سوخته و سیاه رنگ شده فرش را بسابید تا سطح فرش، کاملاً یکنواخت و یک سطح گردد. سپس اقدام به پاک کردن پُرز های ریخته شده بر روی سطح فرش کنید و محل سوختگی را تمیز و مرتب کنید. اگر هنوز از به آنچه که مَد نظرتان می باشد، دست نیافته اید، قیچی را برداشته و شروع به دور چین نمودن سیاهی های روی پُرز فرش کنید. سپس محل سوختگی فرش را با شامپوی فرش به اندازه یک لایه ضخیم بپوشانید. بگذارید مدت زمانی، شامپوی فرش بر روی سطح فرش بماند و سپس خشک شود. آنگاه با استفاده از جارو برقی، تمامی سطح فرش را تمیز و مرتب کنید. یک روش دیگر هم در از بین بردن سوختگی فرش بر اثر زغال، استفاده از محلول رنگ بر می باشد( سعی کنید رنگ بر ضعیفی انتخاب کنید). محلول رنگی که انتخاب می کنید، باید مشابه همان رنگ بافت فرش، تهیه شود. سپس با کمک قلم مو آن را بر الیاف فرش بکشید و  بگذارید رنگ بر روی فرش خشک شود.

فرش سوخته چجوری رفعش کنم

سوختگی فرش بر اثر شمع

یک نوع دیگر سوختگی که در خانواده هایی که فرد سیگاری در آن می باشد به وفور دیده می شود، سوختگی فرش با سیگار می باشد. نگران نباشید ما به شما این نوید را می دهیم که می توانید با راهکارهایی بسیار ساده سوختگی فرش بر اثر سیگار را از بین ببرید. شاید از خود بپرسید که چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ شما می بایست ابتدا ته سیگار باقی مانده بر روی فرش را از روی سطح فرش بر دارید. روش پاک کردن سوختگی فرش در اثر سیگار در مراحل ابتدایی، بسیار شبیه رفع سوختگی با قلیان می باشد. بنابراین می بایست ابتدا با کاغذ سمباده، الیاف زبر شده فرش را سمباده کشی نموده تا زبری آن از بین برود. سپس محل را با جارو برقی تمیز کنید. ممکن است هنوز آثار سوختگی بر روی فرش دیده شود. پس می توانید لکه گیری کنید. بنابراین با یک قیچی تمامی لبه های سوخته فرش را کوتاه کنید. در صورت وسواس به خرج دادن و تمیز کاری بهتر، می توانید محلولی از آب اکسیژنه و آب تهیه کنید. روش تهیه این محلول به این صورت می باشد که در یک بطری اسپری به نسبت مساوی آب اکسیژنه و آب را ترکیب کرده، سپس مقدار مناسبی از این محلول را بر روی سطح سوخته فرش، اسپری کنید. سپس با یک پارچه نخی تمیز، لکه سوخته فرش را تمیز کنید.

سوختگی فرش بر اثر افتادن اتو نیز یکی از شایع ترین انواع سوختگی فرش ها و موکت ها می باشد. باز ممکن است از خود پرسیده باشید که چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ برای رفع سوختگی فرش با اتو، روش های زیادی وجود دارد. یک روش از بین بردن سطح سوخته فرش، استفاده از محلول سرکه سفید می باشد. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که با توجه به کوچکی و یا بزرگی لکه سوخته روی فرش، میزان استفاده از سرکه و آب در این ترکیب فرق می کند. اما در هر صورت جهت درست کردن این محلول، می بایست یک قسمت سرکه سفید و سه قسمت آب را با هم ترکیب کنید. بعد از اینکه این ترکیب را تهیه نمودید مقدار مناسبی از آن را بر روی محل سوختگی بپاشید. سپس با یک پارچه تمیز، سطح فرش را پاک کنید. سپس حوله تمیزی را که از قبل خیس نموده و آب آن را گرفته اید، بر روی محل سوختگی قرار دهید. از قبل نیز می بایست اتو را به برق زده و بر روی درجه بخار، قرار داده باشید. وقتی حوله مرطوب را بر روی لکه قرار دادید، اتو را بر روی حوله گذاشته و آن را بر روی سطح حوله بکشید. چند بار این عمل را انجام داده تا ببینید که لکه سوخته چگونه محو شود.

پاک کردن سوختگی فرش

سوختگی بر اثر اتوی داغ

یک روش دیگر برای اینکه بگوییم چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟ در خصوص سوختگی فرش با اتو، استفاده از پیاز می باشد. اگر شدت سوختگی بسیار خفیف می باشد. لازم است یک پیاز را برداشته و آن را از وسط به دو نیم کنید. سپس آن را بر روی محل سوختگی بگذارید. بعد از چند دقیقه پیاز را برداشته و محل سوختگی را با آب بشویید. یک روش دیگر هم در از بین بردن سوختگی فرش در اثر اتو، استفاده و به کار بردن شامپو فرش و یا شوینده های مخصوص فرش می باشد. شما ابتدا می بایست مقدار مناسبی از شوینده فرش را بر روی محل سوخته بریزید. سپس با برس و یا یک پارچه تمیز، سطح فرش را بشویید.( سعی کنید طبق دستورالعمل نوشته شده بر پشت شامپو فرش، عمل کنید). سپس بعد از آنکه مدت زمانی از شستشوی فرش گذشت، فرش را با آب شسته و بگذارید بر اثر تابش خورشید، خشک شود.

مقالات زیر را از دست ندهید

  1. پاک کردن لکه چربی روی هود آشپزخانه

  2. آموزش پاک کردن لکه شمع

  3. تمیز کردن لمینت

  4. پاک کردن جوهر بر روی لباس

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس