آموزش پاک کردن لکه شمع

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

تمیز کردن لکه شمع

آموزش پاک کردن لکه شمع

لکه شمع یکی از اتفاقاتی می باشد که با ریختن بر روی فرش، موکت، رومیزی و یا لباس ها، امکان زدودن و از بین بردن آن وجود دارد. یکی از روش های آموزش پاک کردن لکه شمع، استفاده از فریز کردن و یا سرد نمودن، استفاده از اتو و یا حرارت دادن و یا استفاده از مواد شوینده مناسب می باشد.

تمیز کردن لکه شمع

گاهی در زمان مهمانی و یا جشن تولد و یا در زمان هایی که برق منزل می رود، از شمع جهت روشنایی خانه استفاده می کنند که ممکن است، مقداری شمع در اثر ذوب شدن بر روی لباس، سطح میز، فرش و یا رومیزی بریزد. در این صورت شما ممکن است، فکر کنید که دیگر امکان از میان بردن موم شمع ریخته شده وجود نخواهد داشت و لباس و یا رومیزی شما دیگر از میان رفته است. اما این پایان ماجرا نمی باشد. بلکه روش های بسیاری برای زدودن و از بین بردن لکه های شمع وجود دارد. در این مقاله ما قصد داریم که روش های متفاوت آموزش پاک کردن لکه شمع  از روی لباس، فرش یا موکت، رومیزی، پارکت چوبی، کفش، کاغذ دیواری و… را آموزش دهیم.

تمیز کردن لکه شمع

روش های آموزش پاک کردن لکه شمع

 • زمانی که موم و یا لکه شمع بر روی رومیزی، شمعدان ها و یا هر چیز دیگری می ریزد، نگران نباشید. هنوز به انتهای خط نرسیده اید. یکی از روش های آموزش پاک کردن لکه شمع، استفاده از فریز کردن و یا سرد کردن می باشد. این روش آموزش پاک کردن لکه شمع، این گونه می باشد که رومیزی و یا وسیله ای که لکه بر روی آن نقش بسته است را درون فریزر قرار دهید تا سرد شود. اگر اندازه وسیله بسیار بزرگتر از اندازه فریزر یخچال می باشد، می بایست تکه های قالب یخ را درون حوله و یا پارچه ای ریخته و آن وسیله را ما بین قطعات یخ، قرار دهید. مدت زمانی را به آن اختصاص دهید ( حدود یک ساعت ) تا موم شمع سرد شود. سپس آن را از فریزر و یا قطعات یخ، جدا کرده و در دمای محیط قرار دهید. سپس با استفاده از یک کاردک پلاستیکی و یا چاقوی کره خوری که تیز نمی باشد، روی لکه یا موم شمع را بتراشید. مشاهده خواهید نمود که لکه های شمع، پوسته پوسته شده و از روی رومیزی جدا خواهد شد. سپس بعد از تمیز شدن رومیزی از لکه شمع، باقی مانده های لکه را با استفاده از لکه بر از بین ببرید. بدین صورت که مقدار مناسبی از لکه بر را بر روی تکه پارچه ای ریخته و به آرامی بر روی تمامی قسمت های رومیزی بکشید.

سپند بار با ارائه خدمات حرفه ای باربری در تهران آماده است به صورت صفر تا صد اسباب کشی را برای شما انجام داده و خدمات خود را از اولین مرحله اسباب کشی تا آخرین مرحله اسباب کشی را برای شما انجام دهد

از میان بردن اثر لکه شمع از روی فرش

 • همچنین گاهی اتفاق می افتد که در جشن تولد و یا با رفتن برق، نیازمند روشن کردن شمع می شوید که این امکان وجود دارد که مقداری از لکه شمع و یا همان پارافین شمع بر روی فرش و یا موکت بریزد که ظاهری زشت و ناپسند به فرش شما می دهد. یکی از روش های آموزش پاک کردن لکه شمع از روی موکت و یا فرش، استفاده از یک تکه یخ می باشد. ابتدا تکه یخی را درون نایلون پلاستیکی گذاشته و برای چند لحظه کوتاه بر روی موم بگذارید. قبل از آنکه یخ آب شود با کمک یک قاشق، شروع به جدا نمودن موم از روی فرش کنید. سپس باقی مانده های موم روی فرش را با جارو کردن تمیز کنید. ممکن است که بر روی سطح فرش، لکه هایی از رنگ موم باقی بماند. بنابراین برای از میان بردن آن می بایست از لکه بر استفاده کنید و یا اینکه شما می توانید مقداری از محلول تمیز کننده و یا شوینده فرش را با مقداری الکل سفید، مخلوط کرده، سپس حدود دو بخش آب را هم به آن اضافه کنید. سپس از ترکیب و یا محلول فوق مقداری بر روی سطح فرش، اسپری کنید. آن گاه یک پارچه تمیز را بر روی سطح فرش بکشید تا باقی مانده رنگ موم نیز از بین برود.
 • زمانی هم اتفاق می افتد که لکه های شمع و یا پارافین بر روی لباس و یا رومیزی شما ریخته است. در این صورت استفاده از حرارت و یا بخار برای از میان بردن لکه های شمع، بهترین گزینه می باشد. روش آموزش پاک کردن لکه شمع از روی سطح لباس و یا پارچه رومیزی به این شکل می باشد که اتو را روشن کرده و بگذارید که داغ شود. ابتدا اطمینان پیدا کنید که به هیچ وجه، لکه به اتو نمی چسبد. بنابراین قبل از آنکه اتو را بر روی سطح پارچه بگذارید، یک قطعه از دستمال کاغذی را بر روی سطح موم بگذارید ( اطمینان داشته باشد که اندازه دستمال کاغذی از کل سطح اتو، بزرگتر می باشد). سپس بر روی سطح دستمال کاغذی یک حوله و یا پارچه ای قرار دهید. این عمل به این علت انجام می شود که هنگامی که اتو داغ شد، دستمال کاغذی به سطح اتو نچسبد. سپس بر روی حوله، اتوی داغ را گذاشته و آن را بر روی سطح پارچه، کاملاً بکشید. متوجه خواهید شد که حرارت و گرمای خارج شده از اتو، موم را ذوب کرده و کم کم، موم جذب دستمال کاغذی شده و به آن می چسبد. این روند را تا زمانی ادامه دهید که به طور کامل موم شمع ذوب شده و جذب دستمال کاغذی می گردد. ( دستمال کاغذی را هر چند وقت یکبار عوض کنید ). سپس بعد از اتمام کار، مقداری مایع شوینده را بر روی سطح پارچه لکه دار بریزید و آن را با آب خوب بشویید.

تمیز کردن لکه شمع بر روی سطوح

پاک کردن لکه شمع از روی پارچه

 • همچنین یکی از روش های آموزش پاک کردن لکه شمع از روی میز، اُپن و یا شمعدانی می باشد. در این روش با استفاده از حرارت و یا گرم کردن پارافین، می توانید لکه را از روی سطوح از بین ببرید. در این روش آموزش پاک کردن لکه شمع، می بایست از یک سشوار به عنوان منبع حرارت دهند استفاده کنید. سشوار را روی خشک کن قرار داده و از فاصله مناسب از لکه قرار دهید تا آسیب جدی به وسیله وارد نسازد. سپس مشاهده خواهید نمود که حرارت وارد شده از سمت سشوار، سبب می شود که لکه شمع، ذوب شده و به آسانی از روی سطح پاک می شود. سپس با استفاده از کاردک پلاستیکی و یک دستمال، موم ذوب شده را از روی سطح میز، جدا کنید. اما از این روش به هیچ وجه برای از بردن لکه های شمع از روی لباس و یا پارچه استفاده نکنید. زیرا شمع در اثر حرارت، ذوب شده و جذب پارچه و یا لباس می گردد. در صورتی که هنوز لکه های شمع بر روی سطح میز باقی مانده است، نگران نباشید. می توانید با استفاده از یک اسپری تمیز کننده و یک اسفنج نرم، باقی مانده پارافین شمع را از بین ببرید. مقداری از اسپری تمیز کننده را بر روی سطح میز، اسپری کنید. سپس به کمک اسفنج، تمام سطح میز را از لکه، پاک کنید.

 

 • گاهی هم اتفاق می افت که موم و یا پارافین شمع بر روی کفش شما بریزد. حال جنس کفش از چرم و یا جیر باشد. شما به راحتی می توانید آن را از میان ببرید. یک روش آموزش پاک کردن شمع از روی کفش، استفاده از یخ می باشد. بنابراین مقداری یخ را درون نایلون قرار داده و آن را روی تمامی قسمت هایی که لکه های شمع ریخته شده است، بکشید. با این عمل، موم ها سفت و سخت می شوند و در نتیجه کندن و یا جدا کردن موم از روی سطح کفش به راحتی و آسانی انجام می گیرد. اگر هنوز اثراتی از لکه های شمع بر روی کفش دیده می شود. می توانید مقدار کمی از آب و خاک را با هم مخلوط کرده و خمیری غلیظ از آن تهیه کنید. خمیر را بر روی کفش بمالید و فرصت دهید تا خمیر خشک گردد. سپس با استفاده از یک برس نرم پلاستیکی، خمیر را از روی کفش بزدایید.

پاک کردن لکه شمع با کارد

زدودن اثر لکه شمع

 • در صورتی که لکه و یا پارافین شمع بر روی کفپوش و یا پارکت چوبی شما ریخته است، می بایست با استفاده از یک تکه یخ، آن را از روی سطح پارکت جدا کنید. روش آموزش پاک کردن لکه شمع از روی سطح پارکت چوبی به این گونه است که یک تکه یخ را روی سطح پارافین بگذارید. یخ، سبب سفت شدن لکه پارافین می گردد. سپس با یک کاردک تیز، پارافین جامد شده را از روی سطح پارکت جدا کنید. در این روش بسیار احتیاط به خرج دهید که مبادا خراش و یا سائیدگی بر روی کفپوش چوبی شما ایجاد گردد. سپس کمی از پولیش مخصوص کفپوش را بر روی همان قسمت از کفپوش بمالید. سپس با کمک یک دستمال نرم، تمامی باقی مانده های لکه را از روی پارکت، تمیز کرده و از میان ببرید.

 

 

 • یکی دیگر از روش های از میان بردن اثر لکه و یا پارافین شمع بر روی کاغذ دیواری می باشد. روش آموزش پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری نیز بسیار ساده و راحت می باشد. ابتدا می بایست یک تکه یخ را بر روی لکه شمعی که بر روی سطح کاغذ دیواری می باشد، قرار دهید تا لکه پارافین، منجمد و سفت گردد. سپس با کمک یک تیزی و یا کاردک، لکه های پارافین را از روی سطح کاغذ دیواری پاک کنید. آنچه که از اثر لکه بر روی کاغذ دیواری باقی می ماند را با استفاده از اتو، از میان ببرید. به این صورت که یک دستمال حوله ای را بر روی سطح کاغذ دیواری گذاشته و اتوی داغ را بر روی آن بکشید. این عمل را چند بار تکرار کنید، خواهید دید که چگونه باقی مانده های لکه از روی سطح کاغذ دیواری از بین خواهند رفت.

مقالات زیر را از دست ندهید

 1. چگونه خانه مرتبی داشته باشیم
 2. نحوه استفاده از مواد شونیده در اسباب کشی
 3. پاک کردن جوهر بر روی لباس
 4. خدمات باربری در شهرک غرب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس