تمیز کردن لمینت

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

آموزش تمیز کردن لمینت

تمیز کردن لمینت

لمینت چیست؟

امروزه از کفپوش های متنوع و بسیار زیبایی برای تزئین و بازسازی منزل استفاده می شود. کفپوش ها با توجه به نوع و کیفیتی که دارند، کاربردهای مختلفی دارند. یکی از متنوع ترین و به صرفه ترین کفپوش ها، پارکت لمینت می باشد. پارکت های لمینت دارای نمای طبیعی از چوب درختان می باشند که در عین زیبایی و جذاب بودن، عمر و ماندگاری بالایی داشته و با قیمتی بسیار مناسب و ارزان تر از پارکت های چوبی به سادگی نصب می شوند. پارکت لمینت در واقع از لایه های به هم فشرده شده ی چوب و مواد دیگر در کنار هم، ساخته و تولید می شوند. لمینت در عین سادگی و راحت بودن، از تمیز کردن بسیار ساده و سریع برخوردار می باشد. جهت تمیز کردن لمینت، می توانید از روش های بسیار ساده که در ذیل به آن اشاره خواهیم کرد، استفاده کنید.

کردن لمینت کف

روش های تمیز کردن لمینت

 • پارکت های لمینت در عین زیبایی، راحتی و نصب بسیار آسان، نیازمند تمیز کردن اصولی و با دقت می باشند. لمینت ها نیز مانند پارکت های چوبی از چوب درختان تهیه می شوند اما میزان درصد چوب به کار رفته در آن ها متفاوت می باشد. بنابراین برای تمیز کردن هر چیزی که از جنس چوب باشد خواه لمینت و یا یکی شیء چوبی، باید مراقب استفاده از آب باشیم. اگرچه بیش از نیمی از پارکت های لمینت که در بازار موجود می باشند از چوب های فشرده MDF و یا HDF درست شده اند که یک لایه محافظ ( لمینت ) روی آن ها قرار می گیرد تا سطح کفپوش را در برابر خراش و سائیدگی محافظت کرده و همچنین در برابر نفوذ آب از آن مراقبت کند. اما در هر حال باید از نفوذ آب به درون مرکز کفپوش لمینت، جلوگیری کرد. زیرا سبب باد کردن لمینت شده و به مرور زمان سبب ایجاد پوسیدگی بر سطح کفپوش لمینت می گردد.
 • برای تمیز کردن لمینت باید طبق اصول و مقررات پارکت ها پیش برویم. جهت نظافت و تمیز کردن روزانه پارکت های لمینت، ابتدا می بایست سطح پارکت را از گرد و غبار و آلودگی ها پاک کنیم. بنابراین با استفاده از جارو برقی و یا جارو دستی نرم، شروع به تمیز کردن پارکت کنید. حتماً به خاطر داشته باشد که در حین استفاده از جارو برقی از بُرس سخت و چرخشی آن استفاده نکنید. زیرا سبب ایجاد خط و خش بر سطح پارکت لمینت می شود. پس بهتر است که از یک سَری نرم و با استفاده از خرطوم جارو برقی، گرد و خاک سطوح لمینت را پاک کنیم.

نحوه تمیز کردن لمینت

کفپوش لمینت

 • بعد از جمع آوری گرد و خاک، با کمک یک دستمال مرطوب و یا نم دار و یا یک تِی حوله ای نرم، بر روی سطح پارکت لمینت بکشید. به هیچ وجه از دستمال خیس و آب دار بر روی سطح کفپوش لمینت استفاده نکنید. همانطور که اشاره شد، کفپوش لمینت از جنس چوب بوده و استفاده مستقیم از آب به کفپوش ها، آسیب جدی وارد می سازد. بنابراین می بایست از یک دستمال نم دار ( که آب آن گرفته شده است) جهت تمیز کردن و نظافت کفپوش لمینت استفاده شود. بلافاصله بعد از استفاده از دستمال مرطوب، از یک حوله و یا دستمال خشک و نرم، تمامی سطح کفپوش لمینت را خشک و تمیز کنید.
 • در تمیز کردن و نظافت روزانه لمینت ها، از مواد شوینده استفاده نکنید. در صورتی که بعد از مدتی، کفپوش لمینت شما، کدر شد و آن شفافیت و جلای روز اول خود را از دست داده بود از شوینده مخصوص همان کفپوش لمینت استفاده کنید.
 • اگر ظاهر کفپوش لمینت شما به حدی رسید که نیازمند استفاده از مواد شوینده برای پاکیزه نمودن کفپوش داشت ، می بایست حتماً از شوینده های مخصوص تمیز کردن لمینت استفاده گردد. روش استفاده از شوینده ها به این صورت می باشد که مقداری از آن را بر روی تی و یا کفپوش لمینت، اسپری کنید. سپس تی را بر روی سطح پارکت، بکشید و آن را تمیز کنید. سپس تی را آبکشی نموده و دوباره بر روی سطح پارکت لمینت، بکشید. در آخر می بایست با یک تی و یا دستمال خشک، تمامی سطوح لمینت را خشک و پاک گردانید.
 • استفاده از بخار شو برای نظافت و تمیز کردن لمینت به هیچ وجه توصیه نمی گردد. زیرا لمینت از متریال چوب تهیه و ساخته شده و بخار آب مانند استفاده از رطوبت، برای این نوع از کفپوش ها، مضر بوده و آسیب های جدی به آن ها وارد می سازد.
 • در هر بار نظافت و تمیز کردن لمینت، عمر کفپوش ها را طولانی تر می کنید. بنابراین در انتخاب مواد، جهت پاک کردن و تمیز کردن لمینت، بسیار دقت به خرج دهید. استفاده از برخی مواد شوینده شیمیایی، آسیب های جدی را به کفپوش لمینت شما وارد می سازد. بنابراین شما ملزم به استفاده از شوینده های مخصوص لمینت می باشد.

تِی کشیدن پارکت لمینت

 • گاهی با گذشت زمان از کیفیت و زیبایی کفپوش ها کاسته می شود. از آنجا که تمیز کردن لمینت بسیار راحت و سریع می باشد، نیازمند جلا و درخشندگی اولیه هم می باشند. بنابراین یکی از بهترین راه حل ها، استفاده از واکس و یا روغن لمینت می باشد. واکس لمینت علاوه بر زیبا نمودن کفپوش، گرد و غبار را از میان برده و سطح لمینت را براق و درخشان می کند. همچنین یکی از مزایای استفاده از واکس لمینت، بعد از هر بار استفاده، رنگ کفپوش لمینت را بهتر نشان می دهد. طرز استفاده از واکس لمینت حدود هر 3 ماه یکبار می باشد به این صورت که مقدار مناسبی از روغن لمینت را بر روی سطح کفپوش ریخته و با کمک یک تی و یا دستمال نرم، آن را بر روی سطح کفپوش لمینت پخش کنید.

پاک کردن لمینت

نکات بسیار مهم در خصوص تمیز کردن لمینت

 • حتماً می بایست بعد از هر بار شستشو و تمیز کردن کفپوش های لمینت، با یک دستمال نرم و خشک که زبر و خشن نباشد، ( ترجیحاً استفاده از دستمال های فیبری و نانو ) سطح پارکت ها را خشک کنید.
 • اگر در صورت بی احتیاطی، آب و یا مایعات چسبنده مانند شمع، آدامس و یا جوهر بر روی کف لمینت ریخته شد، حتماً بلافاصله باید سطح آن را تمیز کنید. در صورتی که آب و یا آبمیوه بر روی کفپوش ریخته شده باشد، برای جلوگیری از لکه بستن سطح کفپوش، آن را با یک دستمال مرطوب، پاک و سپس خشک گردانید. اما در صورت ریختن مایعات و مواد چسبنده، می بایست از شوینده های مخصوص لمینت استفاده گردد. اگر شوینده مخصوص لمینت، در منزل مهیا نمی باشد. در ابتدا به کمک مقداری یخ، مواد چسبیده شده به سطح پارکت را جدا کنید. سپس با کمک یک وسیله نازک و صاف، تمامی مواد ریخته شده بر روی سطح کفپوش لمینت را پاک و جمع آوری کنید. در هر صورت مراقب این باشید که به هیچ وجه بر روی سطح کفپوش، خراش و یا سائیدگی ایجاد نگردد.
 • یکی از نکات بسیار مهم در تمیز کردن لمینت، استفاده از شوینده های مخصوص لمینت می باشد. تمیز کننده مخصوص لمینت، خاصیت استاتیک لمینت را حفظ می کند. از این رو فقط برای کفپوش هایی از جنس لمینت، کاربرد دارد و برای نظافت کفپوش هایی از جنس سنگ، سرامیک و … استفاده نمی شود.

نظافت و تمیز کردن پارکت لمینت

 • این نکته بسیار مهم است که در تمیز کردن لمینت به هیچ وجه از مواد شوینده شیمیایی با غلظت بالا مانند سفید کننده ها، تینر، صمغ موم و همچنین پاک کننده هایی که دارای آمونیاک، کلر، صابون و یا پودر های شوینده ای که دارای آنزیم های قوی می باشند، استفاده نشود. زیرا سبب آسیب جدی به کفپوش های لمینت شده و جبران این آسیب، بسیار هزینه بر می باشد.
 • استفاده از تمیز کننده های صابونی، سبب می شود که یک لایه نازک بر روی کفپوش لمینت ایجاد شود که سطح لمینت را از میان برده و کثیفی را جذب خود می کند.
 • اگر از آب به عنوان پاک کننده سطح کفپوش لمینت استفاده می کنید، به هیچ وجه به صورت مستقیم از آن استفاده نکنید. همانطور که گفته شد، کفپوش لمینت از فشرده شدن قطعات چوب در کنار یکدیگر حاصل می شود. بنابراین رطوبت، سبب باد کردگی و به مرور زمان سبب پوسیدگی کفپوش های لمینت می شود. استفاده از آب ( حتماً از آب ولرم جهت شستشو استفاده گردد ) به صورت غیر مستقیم و با استفاده از یک دستمال مرطوب و یا یک تِی نم دار، بر روی سطح کفپوش بکشید. سپس با یک تی یا دستمال خشک، سطح کفپوش را تمیز کنید. اما توجه داشته باشید که استفاده ی تنها از آب به هیچ وجه، لکه های قدیمی بر روی پارکت های لمینت را از میان نخواهد برد.
 • از نکات مهم دیگر در حین تمیز کردن پارکت لمینت، توجه به درز های کفپوش لمینت می باشد. تایِل های لمینت با کمک کلیک هایی که در حاشیه های لمینت قرار دارند، در یکدیگر چفت و بس می شوند. از این رو ممکن است میان تایل ها، فاصله و یا درز های بسیار باریکی باشد که در صورت استفاده از آب جهت تمیز نمودن لمینت، به درون ساختار کفپوش نفوذ می کند و سبب باد کردگی و پوسیدگی کفپوش می شود. بنابراین حتماً در حین تمیز نمودن، درز های لمینت را بگیرید.

تمیز کردن و نگهداری لمینت

پاک کننده های مناسب لمینت

 • پارکت های لمینت بر خلاف پارکت های چوبی، نیازمند واکس و یا پولیش، جهت برق انداختن نمی باشند. پولیش و یا استفاده از محصولات شوینده بر پایه سیلیکون، سبب می شود که سطح پارکت های لمینت، لیز شده و حالت لغزنده به خود بگیرند. بنابراین راه رفتن بر روی پارکت های لمینت برای افراد میانسال و یا کودکان خطرناک می باشد. نظافت و تمیز کردن پارکت های لمینت، نسبت پارکت های چوبی بسیار راحت تر و آسان تر می باشد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس