تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

تمیز کردن بدنه یخچال

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر جزء آن دسته کارهایی است که نمی‌شود از زیرش در رفت. برایتان پیش امده که با باز کردن یخچال بوی نامطبوعی به مشام‌تان برسد در حالی که هیچ چیز بدبویی در یخچال قرار نگرفته است؟ هرچند وقت یک‌بار به داد یخچال و فریزتان برسید. اگر یخچال  ساید بای ساید دارید شاید این کار کمی وقت‌گیر باشد اما ارزشش را دارد. پس اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید ما به شما می‌گوییم روند تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر به چه صورت است.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : ابتدا یخچال ساید بای ساید و فریزر را خالی کنید

تمیز-کردن-یخچال-ساید-بای-ساید-و-فریزر
تمیز-کردن-یخچال-ساید-بای-ساید-و-فریزر

قبل از آنکه کاری کنید حتما دستگاه را از برق بکشید. برای خالی کردن یخچال :

 • تمام وسایل یخچال را بیرون بیاورید. اگر غذای فاسدی در یخچال قرار گرفته بود فورا آن‌را دور بریزید تا یخچال‌تان بیشتر از این مسموم نشود.
 • تمام قفسه‌ها و سایر بخش های جدا شدنی را بیرون بیاورید در غیر این‌صورت تمیز کردن یخچال بسیار مشکل خواهد شد. بدون شک قفسه‌ها و سایر بخش‌ها نیز به یک تمیزکاری حسابی نیازمند می‌باشند.
 • یخ درون فریز را در سینک بریزید و مراقب باشید تا کل آشپزخانه را آب بر ندارد.

 اصول بیرون آوردن مواد غذایی از یخچال و فریزر

شاید هنگام بیرون آوردن مواد غذایی از یخچال و فریزر سردرگم هستید و نمی‌دانید که از کجا شروع کنید. برای بیرون آوردن مواد غذایی از یخچال بهتر است بر طبق دوام مواد غذایی در دمای محیط، پیش روید! به این صورت که ابتدا مواد غذایی که فکر می‌کنید زمان بیشتری بیرون یخچال تحمل می‌کنند را بیرون بیاورید  و در آخر غذاهایی که در فریزر هستند یا در دمای محیط سریع فاسد می‌شوند.

برخی از غذاها حتی اگر به مدت چند دقیقه بیرون یخچال باشند سریع به درجه فساد می‌رسند و حتی پس از انجماد مجدد همچنان غیر قابل خوردن هستند. این موضوع بیشتر در مورد موادی که در فریزر نگه‌داری می‌کنید صدق می‌کند.

پس وسایلی که در فریزر قرار دارد را آخر از همه بیرون بیاورید و مطمئن شوید که موادی همچون گوشت و شیر در جایی خنک نگه داری می‌شوند. به این منظور می‌توانید کلمن را پر از یخ کنید و این مواد را در طول تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر در کلمن قرار دهید تا فاسد نشوند. چنانچه در فصل گرما مشغول تمیزکاری هستید ترجیحا کولر منزل روشن باشد. در فصل سرما نیز روی بالکن و ایوان خانه حساب باز کنید. دمای هوای بیرون در فصل زمستان می‌تواند حکم یک یخچال موقت را برای مواد غذایی شما داشته باشد.

حمل اثاثیه منزل یکی از سخت ترین کارهایی است که می تواند طاقت فرسا باشد ، باربری و اتوبار سپند بار با تجربه ای نوین و حرفه ای و شبانه روزی آماده است سرویس دهی حرفه ای حمل بار را برای شما به عمل آورد

خالی کردن یخ و برفک فریزر

امروزه فریزرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا برفک نزنند. اما احتمال دارد که فریزر شما بنا به دلایلی برفک زده باشد و حال در نظر دارید از شر این برفک‌ها خلاص شوید. یا قصد دارید که یخ‌های فریزر را به قصد تمیز کردن بیرون بیاورید. خب ما راه‌های گوناگونی را به شما توصیه می‌کنیم.

بگذارید تا یخ‌ها آب شوند

اولین روشی که به ذهن هرکسی می‌رسد این است که  فریزر را از برق بکشیم و به حال خودش بگذاریم تا یخ‌ها آب شوند. وقت‌گیر ترین روش ! اگر قصد دارید با این روش پیش‌روید حتما مطمئن شوید که هر چند وقت یکبار آبی که حاصل ذوب یخ‌هاست را با پارچه‌ای خشک یا اسفنج گرفته اید. در صورت امکان یک حوله خشک را روی زمینه آن قرار دهید و هرچند دقیقه یکبار آب آن را بکشید تا حوبه مجدد خشک شود.

از سشوار استفاده کنید

دومین روشی که به شما پیشنهاد می کنیم استفاده از سشوار است. سشوار را به برق زده و نقطه‌ای از یخ را در نظر بگیرید. آنقدر به آن حرارت دهید تا یخ آن قسمت ذوب شود. البته حواستان جمع باشد که بیش از حد سشوار را به دیواره‌ی فریزر نزدیک نکنید. هرچقدر که جنس بدنه فریزر خوب باشد اما کسی چه می‌داند! شاید در برابر آن همه حرارات دوام نیاورد.

یخ‌هارا با قاشق بردارید

یکی از روش‌های محبوب برای خلاص شدن از شر برفک همین روش است. یک قاشق پلاستیکی یا چوبی را بردارید و یخ‌های فریزر را جدا کنید. از آنجایی که احتمال آسیب به دیواره‌های فریزر وجود دارد قاشق فلزی را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

با ظرف آب جوش یخ‌ها را از دیواره جدا کنید

روش جالبی به نظر می‌رسد. یک قابلمه یا ظرف را از آب جوش پر کنید و بر روی قفسه‌های فریزر قرار دهید. درب را ببندید و  نیم ساعت فرصت دهید. این نکته را به یاد داشته باشید که آب جوش درون ظرف بهتر است هر ده دقیقه یکبار عوض شود تا حرارت کافی به یخ‌ها برسد. بعد از نیم ساعت متوجه خواهید شد که یخ‌ها به صورت طبیعی از دیواره‌های فریزر جدا شده اند. به راحتی یخ‌ها را جدا کنید و آب اضافی را با اسفنج یا حوله خشک کنید.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : پاک کردن داخل یخچال و فریزر

تمیز کردن یخچال و فریزر
تمیز کردن یخچال و فریزر

اگر یخچال فریزر را کاملا خالی کرده‌اید و یخ فریزر آب شده‌است، پس نصف کار را تمام کرده‌اید و وارد قسمت شیرین ماجرا که همان پاک کردن درون یخچال باشد شده‌اید.

برای پاک کردن داخلی یخچال :

 • ابتدا با یک پارچه یا اسفنج، درون یخچال را پاک کنید تا ردی از هیچ ذره‌ای نباشد.
 • یک قاشق جوش شیرین و ۱ الی ۱٫۵ لیتر آب داغ با هم مخلوط کنید.
 • در صورت تمایل ۱ واحد سرکه سیب به ازای ۳ واحد آب اضافه کنید.
 • با یک پارچه لطیف و محلولی که ساختید دست به کار شوید.
 • برای لکه‌های سخت هم می‌توانید از خمیر دندان ( غیر ژله‌ای ) استفاده کنید.
 • در آخر هم با یک پارچه خشک و لطیف داخلی یخچال را به طور کامل خشک کنید.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : رفع بوی بد یخچال ساید بای ساید  و فریزر

بوی یخچال
بوی یخچال

قراردادن چندین مواد غذایی در یخچال و فریزر به تدریج می‌تواند موجب ماندن بویی نامطبوع و نچندان دلنشین درون یخچال و فریزر شود.

ما به شما راهی را پیشنهاد می‌کنیم تا بدون استفاده از مواد شیمیایی بوی بد یخچال را کاملا از بین ببرید و آن استفاده از محلول جوش‌شیرین است. بله جوش شیرین! تا حد ممکن از موادی که حاوی عصاره‌های نفتی هستند استفاده نکنید. در این صورت امکان آسیب به قسمت‌های داخلی یخچال وجود دارد.

 • خب اول از هرچیز یخچال را از برق بکشید.
 •  یک قاشق جوش شیرین را در ۱/۴ لیتر آب حل کنید تا محلول یکدستی به دست آید.
 • اسفنج و پارچه‌ای را وارد محلول کنید و سپس آب اضافی آن‌را بگیرید.
 • با دقت تمام نقاط یخچال و فریزر را با اسفنج یا پارچه مرطوب پاک کنید.
 • در آخر داخلی یخچال ( کابین ) را با یک پاچه‌ی خشک کاملا عاری از هرگونه رطوبت کنید و مطمئن شوید که موقع به برق زدن یخچال تمام رطوبت از یخچال رفته باشد.

اگر امکان ندارد که یخچال را از برق بکشید حتما موقع تمییز کردن اطراف سوئیچ و چراغ‌ها حواستان جمع باشد

برای حمل ساید بای ساید و جابجایی اثاثیه منزل شرکت باربری سپند بار به صورت تخصصی خدمات نوین و اثاث کشی حرفه ای را انجام می دهد

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : شستن کشو و قفسه‌ها

شستن قفسه های یخچال
شستن قفسه های یخچال

اگر از قبل متعلقات داخلی یخچال را در سینک جا داده‌اید به راحتی آن‌ها را با آب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید. برای این‌کار از مسواک نیز می‌توانید کمک بگیرید. فراموش نکنید که قسمت‌های شیشه‌ای با آب داغ شسته نشوند زیرا امکان ترک خوردن آن ها وجود دارد.

اگر لکه‌ سرسختی روی یکی از این متعلقات وجود دارد آمونیاک به کمک‌تان می‌رسد. به این صورت که ۱ واحد امونیاک + ۱ واحد آب داغ یا ولرم را در ظرفی ریخته و قفسه و کشوهارا در آن قرار دهید تا لکه‌های سخت به خوبی پاک شوند.

پس از اتمام کار نیز قطعات را کامل خشک کنید و در یخچال قرار دهید.

تمیز کردن بدنه بیرونی یخچال ساید بای ساید و فریزر 

تمیز کردن بدنه یخچال
تمیز کردن بدنه یخچال

اهمیت به ظاهر و قسمت بیرونی یخچال امری غیر قابل انکار است. یکی از معیارهای زیبایی هر آشپزخانه‌ای داشتن وسایل شیک و صد البته تمیز و مرتب است. اگر ظاهر یخچال شما کثیف شده برای تمیز کردن آن‌هم راهی داریم.

 • برای تمیز کردن بدنه یخچال می‌توان از مایع ظرفشویی و واکس مخصوص لوازم خانگی استفاده کرد.
 • پارچه‌ی تمیزی را مرطوب کرده و به مواد شوینده مورد نظر اغشته می‌شود.
 • بدنه را با پارچه مورد نظر به طور کامل تمیز شود.
 • در آخر و طبق معمول همیشگی با یک دستمال و پارچه خشک رطوبت بدنه یخچال گرفته می‌شود.

نکته اول : هرگز از مواد شوینده‌ای که حاوی مواد سفید کننده است استفاده نفرمایید. این مواد به مرور به رنگ  بدنه یخچال و فریزر شما آسیب می‌رسانند

نکته دوم : از دستمال و حوله‌های زبر یا چرب و لک‌دار استفاده نکنید. در انتخاب پاچه با دقت باشید.

نکته سوم : در هنگام شستشوی قسمت خارجی یخچال و فریز حتما اطمینان حاصل کنید که آب اضافی به قسمت‌های الکترونیکی و دیسپنسر ورود نمی‌کند.

پاک کردن بخش LED یخچال

هنگام پاک کردن صفحه دیجیتال یخچال و فریزر حتما دقت کنید. ترجیحا از آب سرد یا ولرم به این منظور استفاده کنید. ما به شما توصیه می کنیم که جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه به دفترچه راهنمای یخچال ساید بای ساید مراجعه بفرمایید.

تمیز کردن بدنه و دستگیره استیل ضدلک یخچال ساید بای ساید و فریزر

اگر بدنه یخچال شما ظاهری زیبا دارد مطمئنا دلتان نمی‌خواهد که این زیبایی موقت باشد و به مرور به زوال رود. خب ما به شما توصیه می‌کنیم که پولیش و واکس‌های غیرمجاز را کنار بگذارید و از اسپری های پاک کننده استیل استفاده کنید.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : تمیز کردن نوار  درب یخچال ( واشر )

تمیز کردن واشر یخچال
تمیز کردن واشر یخچال

شاید عده ای گمان کنند که تمیز کردن نواد درب یخچال مثل تمیز کردن سایر بخش‌ها است و هیچ تفاوتی در این رابطه وجود ندارد. اما همانطور که در جریان هستید نوار درب یخچال یا همان واشر عموماً از جنس لاستیک است و توجه به حفظ کیفیت این مواد و انعطاف آن نیاز به توجه دارد.  برای شروع :

 1. نصف پیمانه آب را با نصف پیمانه سرکه یا مواد سفید کننده ترکیب کنید.
 2. به آرامی با یک پارچه تمیز لاستیک یا نوار درب یخچال را تمیز نمائید.
 3. پس از اتمام کار با یک دستمال یا حوله خشک محل را خشک کنید.
 4. در آخر برای حفظ انعطاف و کیفیت نوار ، لوسیون بدن  یا روغن معدنی یا لیمو را به به آرامی به درب یخچال بزنید.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : تمیز کردن دیسپنسر ( سرویس نازل آب )

یکی از پیچیده‌ترین قسمت های یخچال دیسپنسر یا سرویس نازل آب آن است. اما نگران نباشید! پیچیدگی این بخش موجب پیچیدگی در تمیز کردن آن نمی‌شود. با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن آب چکان دیسپنسر

تمیز کردن آب چکان دیسپنسر یکی از مراحل تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر است. برای تمیز کردن این بخش در ابتدا بهتر است بدانید که آب ریخته شده در این قسمت ممکن است به مرور زمان ایجاد رسوب نماید. پس قبل از هرچیز ابتدا رطوبت و آب باقی‌مانده این بخش را به طول کامل خشک کنید. اجازه دهید رسوبات باقی مانده دقایقی در سرکه رقیق خیس بخورد. با این کار رسوبات در سرکه حل می‌شود و به راحتی محل عاری از هرگونه مواد اضافی می‌گردد.

 نحوه تمیزکردن پدال دیسپنسر

برای تمیز کردن پدال سرویس نزول آب یا دیسپنسر ابتدا دیسپنسر را قفل کنید. برای اینکار به مدت سه ثانیه کلید OCK  و یا LOCK CONTROL را نگه داشته و پس از قفل شدن، پدال را تمیز نمایید. جهت شستشو و تمیز کردن این بخش مقداری جوش شیرین به همراه یک و نیم لیتر آب را با هم ترکیب کرده و با استفاده از یک پارچه خشک محل را به خوبی تمیز کنید. در آخر هم که با یک دستمال خشک تمام رطوبت این بخش را بگیرید.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : تمیز کردن موتور یخچال و فریزر

تمیز کردن موتور یخچال و فریزر
تمیز کردن موتور یخچال و فریزر

عده‌ای از پاکیزگی موتور یخچال و سایر متعلقات آن غافل می‌شوند، غافل از آنکه توجه به این بخش می‌تواند موجب بهبود عملکرد یخچال و افزایش طول عمر آن شود. برای تمیز کردن موتور و متعلقات یخچال و فریزر حتما آن را از برق بکشید. این کار اصولی دارد و ما شما را راهنمایی می کنیم.

پاک کردن خنک کننده

در یخچال‌های ساید بای ساید این بخش در پشت و پایین یخچال زیر یک بدنه فلزی قرار دارد. ابتدا با یک فرچه، خاک خنک کننده را گرفته سپس با استفاده از جاروبرقی این بخش را کاملا تمیز کنید.

پاک کردن فن

تمیز بودن فن یخچال نه تنها موجب بهبود کارایی یخچال می‌شود بلکه در کاهش مصرف برق نیز مؤثر است. اگر به سلامت یخچال و فریزر اهمیت می‌دهید حتما در زمانی از سال به فن یخچال سر بزنید و با استفاده از یک فرچه از تمیز بودن فن اطمینان حاصل کنید.

سخن آخر 

شاید قبل از خواندن این مطلب گمان می‌کردید که تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر بدون هیچ اصولی پیش می‌رود و مراحل کاملا ساده است. باید بگوییم که هر قسمت از یخچال و فریزر شما ممکن است به یک سری مواد حساس باشند. هر کدام از قطعات و بخش‌های یخچال نیاز به مراقبت ویژه دارند که در این مطلب سعی کردیم به نکات تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر همراه با در نظر گرفتن حفظ سلامت کالا بپردازیم. ممنون که با ما همراه بودید.

اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید مرادی
3 سال قبل

مقاله ای که منتشر کردید واقعا عالی بود دستتون درد نکنه همه چی درست انجام شده

ستاره
3 سال قبل

عالی و کاربردی، ممنونم

یاس
2 سال قبل

سپاس..عالی بود.

داریوش
6 ماه قبل

سلام ، با تشکر از راهنمایی های شما
یک سوال داشتم آیا میشود با شیلنگ آب یخچال ساید را شست؟

الهه
4 ماه قبل

سلام
برای تمیز کردن ساید ال جی اینستاویو اگر از برق بکشیم و مجدد به برق بزنیم هیچ تنظیماتی نباید انجام داد ،?
چون اولین بار هست که میخوام تمیزش کنم

got to up

شماره های تماس