روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

تمیز کردن اجاق گاز رو میزی

روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

انواع اجاق گاز

آشپزخانه جایی است که کد بانوی خانه با پختن غذاهای خوشمزه و معطر، عشق و صمیمیت را به اعضای خانه منتقل می کند. برای تداعی کردن و آوردن آرامش و صمیمیت به آشپزخانه امن، نیازمند داشتن اجاق گازی مدرن و با کیفیت می باشیم. اجاق گاز ها از گذشته تا به امروز تغییرات شگرفی را به خود دیده اند. از اجاق گازهای رومیزی و ساده تا اجاق گازهای تو کار و با سیستم های پیشرفته فر دار. اجاق گازهای امروزی در انواع و اقسام متنوع و شیک در بازار موجود می باشند.

اجاق گازها با توجه به نوع کاربرد آنها به 3 دسته، اجاق گازهای مبله ( فر دار  یا کابینتی)، اجاق گاز صفحه ای ( برقی یا گازی) و اجاق گازهای رومیزی تقسیم می شوند. هر یک از این اجاق گاز ها علاوه بر زیبایی و کارایی شان، نیازمند روش های تمیز کردن خاصی هم می باشند. روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی با توجه به جنس اجاق گازها متفاوت می باشد ، اگر قصد دارید اجاق گاز خانه را به بهترین سبک ممکن تمیز کنید تا آخر این مقاله وب سایت شرکت باربری سپند بار همراه باشید

پاک کردن اجاق گاز

جنس اجاق گاز

جنس بدنه گاز نقش بسیار مهمی در تمیز کردن آسان ، مقاومت در برابر ضربه و سائیدگی و همچنین طول عمر و ماندگاری اجاق گاز دارد. جنس بدنه گاز ها یا از نوع استیل، شیشه ای، سرامیکی و یا فلزی می باشد.

اجاق گاز، جنس بدنه استیل

اجاق گاز با جنس استیل در عین زیبایی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. مواد غذایی، راحت تر تمیز شده و غذا بر سطح آن نمی چسبد. جنس اجاق گاز مدل استیل، دو نوع می باشد. ساده و یا آجدار. طرح ساده اجاق گاز مدل استیل ، براق و صیقلی بوده و امکان خراش و یا سائیدگی بر سطح آن وجود دارد. طرح آجدار اجاق گاز مدل استیل ، ضد خراش بوده و دارای سطح خشن تری می باشد که به مرور زمان چرک مرده و کدر می شود.

تمیز کردن اجاق گاز با صفحه سرامیک

این نوع اجاق گاز نیز در نوع خود بی نظیر می باشد. سبکی بسیار زیبا بوده و از مقاومت بسیار خوبی هم برخوردار می باشد. به آسانی تمیز شده و در برابر چربی ها، گرد و خاک و یا سایش بسیار مقاوم می باشد.

تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز مدل شیشه ای

این نوع اجاق گاز با داشتن صفحه ای شیشه ای بسیار زیبا بوده و همچنین دارای شیشه ای نشکن می باشد. سطح شیشه آن در اثر ریختن آب سرد بر روی سطح داغ شیشه، ترک بر نمی دارد. یکی از ملزومات نگهداری از این نوع جنس اجاق گاز ها، بعد از هر بار غذا پختن، می بایست سطح شیشه تمیز و پاک گردد تا لکه و چربی بر سطح آن باقی نماند.

یک مدل دیگر از اجاق گازها، اجاق گاز برقی می باشد. همانطور که از نامش پیداست به جای استفاده از گاز از برق، جهت پخت و پز، غذا استفاده می شود. دارای صفحه ای لمسی و دیجیتالی به جای پیچ های شعله ای اجاق گازها، می باشد. تمیز کردن این نوع اجاق گاز ها کمی مشکل تر می باشد.

انواع روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

ظاهر تمیز و پاکیزه اجاق گازها، نشان دهنده تمیزی آشپزخانه شما می باشد. برای حفظ و ظاهر زیبایی اجاق گاز، بعد از ظاهر شدن لکه و چربی ها، بلافاصله قبل از خشک شدن آن ها می بایست از سطح اجاق گاز زدوده شوند. زیرا در صورت ماندن بخشی از چربی و لکه ها بر سطح اجاق گاز، خاصیت خورندگی داشته و علاوه بر آسیب رساندن به سطح اجاق گاز، ظاهری ناپسند و زشت به محیط آشپزخانه شما می دهد.

برای تمیز کردن اجاق گازهای خانگی با توجه به نوع جنس اجاق گاز، روش های مختلفی وجود دارد.

تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس استیل

همیشه در حین آشپزی و پخت و پز، مقداری از غذا بر روی سطح گاز ریخته و باید حتماً بعد از پخت و پز، آن را پاک کنیم. برای تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از نوع استیل، ابتدا صبر کنید تا اجاق گاز سرد و خنک شود. زیرا اگر اجاق گاز داغ باشد، امکان سوختگی دستان شما وجود دارد. جهت تمیز کردن اجاق گازهای استیل، روش های بسیاری مرسوم می باشد. اما هیچ گاه برای تمیز کردن آنها از مواد شوینده ی سفید کننده استفاده نکنید. اگرچه از سفید کننده ها برای تمیز نمودن بسیاری از لکه ها استفاده می شود اما آن ها برای سطح اجاق گاز مدل استیل شما، بسیار مضر بوده و آسیب جدی به سطح آن وارد می سازد و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به جای استفاده از مواد سفید کننده، روش های دیگری را امتحان کنید.

تمیز کردن گاز

زدودن چربی از روی سطح گاز

 • روش تمیز کردن اجاق گازهای خانگی با استفاده از جوش شیرین: جوش شیرین، خاصیت تمیز کنندگی خیلی خوبی داشته و سطح گاز را از لکه و چربی ها پاک می کند. جهت تمیز کردن اجاق گازهای خانگی با کمک جوش شیرین، مقداری از آن بر روی سطح ابر و یا پارچه ای نرم ریخته و آن را به آهستگی بر روی سطح گاز استیل خود بکشید.( سطح گاز استیل دارای شیارهای بسیار باریکی می باشد، سعی کنید در سمت سطح شیارها، پارچه را بکشید) در نهایت با یک دستمال مرطوب سطح گاز را پاک کنید.
 • همچنین برای تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس استیل می توانید از پودر صابون، استفاده کنید.
 • یکی دیگر از روش های تمیز کردن سطح اجاق گاز مدل استیل ، استفاده از محلول آب ولرم به همراه مقداری مایع ظرفشویی می باشد. ابتدا چند قطره از مایع ظرفشویی را در یک ظرف آب ولرم ریخته و با کمک اسفنج نرم آن را بر روی سطح صفحه استیل به آرامی بکشید. سپس با یک پارچه نرم، سطح اجاق گاز را خشک کنید.
 • یکی از روش های پرکار برد دیگر استفاده از محلول سرکه و روغن مایع می باشد. ابتدا مقداری از محلول سرکه را بر سطح لکه و چربی های صفحه گاز، اسپری کنید. سپس با یک پارچه نرم آن را پاک کنید. در ادامه مقداری روغن مایع( روغن زیتون و یا هر چیزی دیگری) را بر روی پارچه و یا اسفنج ریخته و به آرامی بر سطح گاز بکشید. مدت زمانی را به آن وقت دهید تا تاثیر خود را نشان دهد. سپس به آرامی با دستمال خشک و تمیز، سطح اجاق گاز را پاک کنید.
 • برای جلا دادن و یا برق انداختن سطح گاز استیل، روش های متعددی وجود دارد. یکی از روش های برق انداختن، استفاده از روغن لیمو و یا اسپری های سیلیکونی می باشد که آن ها را بر روی سطح پارچه ای اسپری کرده و بر روی سطح تمیز و پاکیزه اجاق بکشید.

اگر در همین روزها قصد دارید اسباب کشی کنید باربری سپند بار خدمات تخصصی بسته بندی اثاثیه منزل همراه با حمل آن را به صورت تخصصی برای شما انجام می دهد

تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس شیشه

اجاق گازهای شیشه ای علاوه بر مزیت هایی چون زیبایی، اشغال کردن فضای کم آشپزخانه، دارای معایبی چند هم می باشند. که می توان به مشکل بودن رفع لکه های سطح این نوع اجاق گازها اشاره نمود. اجاق گاز مدل شیشه ای چون از صفحه ی شیشه ای درست و ساخته شده است، بنابراین در حین تمیز کردن، می بایست مراقب خط و خش دار کردن آن ها باشیم. اگرچه سطح شیشه آن ها بسیار مقاوم و مستحکم می باشد اما برای جلوگیری از سائیدگی روی شیشه، حتماً باید از دستمال های میکرو فایبر و یا اسفنج های نرم، جهت تمیز کردن آن ها استفاده شود.

حل تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن گاز شیشه ای

 • جهت تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس شیشه، ابتدا بگذارید که اجاق گاز خنک شود، سپس شروع به تمیز کردن آن کنید. روش های متنوعی برای تمیز کردن اجاق گازهای شیشه ای وجود دارد.
 • یکی از بهترین روش ها، استفاده از جوش شیرین می باشد. این روش با روش استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن سطح استیل کمی متفاوت می باشد که آن هم به دلیل نوع جنس اجاق گاز می باشد. در صفحه شیشه ای، ابتدا در ظرفی مقداری آب ولرم به همراه صابون و یا پودر صابون ریخته تا کمی کف کند. سپس یک پارچه و یا حوله نخی را درون ظرف کف، انداخته و بگذارید چند دقیقه به همین منوال گذشته و کف به خورد حوله برود. در همین موقع مقدار مناسبی جوش شیرین را بر روی سطح اجاق گاز مدل شیشه ای پخش کنید ( کاملاً روی سطح لکه و چربی ها را بگیرد). سپس به مدت 15 دقیقه، پارچه نخی را که کاملاً آغشته به کف می باشد را بر روی سطح جوش شیرینِ پخش شده بر روی گاز قرار دهید. بعد از مدت زمان طی شده، حوله و یا پارچه را به آرامی بر روی سطح گاز بکشید. سپس با یک پارچه نرم تمیز، سطح گاز را خشک کنید.
 • یکی دیگر از روش های تمیز کردن اجاق گاز مدل شیشه ای، استفاده از سرکه می باشد. اگر سطح اجاق گاز شما زیاد کثیف نمی باشد با کمک مقداری سرکه و یا آب ولرم به همراه دستمال میکرو فایبر سطح اجاق گاز را تمیز کنید. اما اگر سطح اجاق گاز مدل شیشه ای، بسیار کثیف می باشد. ابتدا به کمک مقداری سرکه سیب، سطح لکه ها را اسپری کنید. سپس کمی جوش شیرین بر روی جاهایی که اسپری سرکه را زده اید، بپاشید. حوله ای را در آب داغ فرو برده و آب آن را گرفته و به مدت 15 دقیقه بر روی سطح سرکه و جوش شیرین قرار دهید. سپس به کمک دستمال میکرو فایبر، سطح گاز را تمیز و خشک کنید. برای زدودن کامل آلودگی ها از سطح گاز، دوباره با یک دستمال میکرو فایبر، سطح اجاق گاز را تمیز کنید.

پاکیزه نگه داشتن اجاق گاز

 • یکی دیگر از روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس شیشه و یا اجاق گاز با صفحه سرامیکی استفاده از شوینده های مخصوص آن ها می باشد. شوینده cif power ، قدرت از بین بردن لکه ها و چربی ها را داشته و سطح اجاق گاز را تمیز می کند. برای تمیز کردن سطح سرامیک و یا شیشه اجاق گاز، مقداری از این شوینده را بر روی سطح گاز، اسپری کنید. سعی کنید که ماده شوینده به خورد لکه برود اما خشک نگردد. سپس با استفاده از دستمال نرم، مانند میکرو فایبر، سطح گاز را تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق گاز

 • یکی دیگر از مهمترین روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی، تمیز کردن قطعات و سر شعله های گاز می باشد. جهت تمیز کردن آن ها نیز روش های مختلفی وجود دارد.

یکی از روش ها، استفاده از سرکه می باشد. مقداری از سرکه را بر روی سر شعله ها و یا قطعات چدنی، اسپری کنید. بگذارید حدود 10 الی 15 دقیقه، سرکه به خورد قطعات چدنی برود. سپس با کمک حوله و یا پارچه نخی تمیز، سطح قطعات را پاک و خشک نمایید.

 • روش دیگر، استفاده از محلول آب و جوش شیرین می باشد. ابتدا سر شعله ها را از گاز جدا نموده و با آب و مایع ظرفشویی بشویید. سپس یک ظرف از آب و جوش شیرین تهیه نموده و به مدت 15 دقیقه تمامی قطعات و سر شعله ها را درون ظرف گذاشته تا به طور کامل، چربی ها از روی سطح قطعات پاک گردد. در انتها با یک اسفنج نرم و آب ولرم، قطعات را پاک و تمیز کنید.
 • فِر، نیز یکی از مهمترین قسمت های گاز می باشد که بر اثر پخت و پز، کثیف شده و آلودگی از پشت شیشه آن نمایان می گردد. هیچ گاه برای تمیز کردن و شستشوی فِر، در حالی که داغ می باشد، اقدام نکنید. بگذارید فِر به طور کامل خنک شده و سپس با کمک جوش شیرین، سطح داخلی فر را تمیز کرده و در نهایت با دستمال مرطوب، آن را تمیز کنید. جهت تمیز کردن سطح شیشه ای فر نیز با یک پنبه آغشته به مقدار کمی الکل، سطح شیشه را تمیز کنید.

روش تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن سر شعله های گاز

نکات مهم درباره برای تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

 • هیچ گاه از سیم و یا برس برای تمیز کردن سطح اجاق گاز ها استفاده نکنید.
 • جهت تمیز کردن سطح اجاق گازها، حتماً از دستمال های نرم میکرو فایبر استفاده کنید.
 • از مواد شوینده و شیمیایی حاوی کلرید ها ( بروم-ید-کلر-فلوئور و …) و یا الکل، تینر، آمونیاک بر روی سطح استیل گاز استفاده نکنید. زیرا سبب زنگ زدگی و خورندگی سطح گاز می شود.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس