پاک کردن جوهر بر روی لباس

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

تمیز کردن لکه جوهر بر روی لباس

پاک کردن جوهر بر روی لباس

پاک کردن لکه از روی لباس

امروزه اگرچه تمیز کردن لباس ها، بسیار راحت و سریع انجام می شود، اما تمیز نگه داشتن لباس ها، نیازمند دقت و وسواس بیشتری می طلبد. لباس ها با توجه به جنس پارچه ای که دارند، واکنش های متفاوتی نسبت به لکه ها دارند. لباس هایی از جنس الیاف نخ، به علت داشتن بافتی مستحکم و منسجم، نسبت به لکه هایی چون چای و یا قهوه، واکنش چندان زیادی نشان نداده و در صورت رسیدگی سریع تر، به راحتی از بین خواهند رفت. همچنین در صورت نمایان شدن لکه بر روی پارچه های نخی رنگی، باید از شوینده هایی با آنزیم کمتر استفاده شود. زیرا آنزیم های بیشتر، سبب از بین رفتن رنگ پارچه می شوند. اما لباس هایی از جنس کتان به علت ضخامت بیشتر و همچنین بافت منسجم تر در صورت نمایان شدن لکه بر روی آن ها، می بایست از لکه بَر های مخصوصی جهت زدودن لکه استفاده نمود. همچنین برای شست شوی این نوع پارچه، می بایست از آب سرد استفاده کرد. لکه ها روی پارچه کتان، سر سخت بوده و نیازمند مراقبت و دقت بیشتری می خواهند. لکه های مختلفی وجود دارند که با توجه به جنس پارچه و اینکه چه مدت از ماندگاری لکه بر روی پارچه می گذرد با روش های مختلف از بین می روند. در این مقاله قصد ما بر این می باشد که روش های مناسب برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها را به اشتراک بگذاریم.

لکه جوهر بر روی لباس

لکه ها، باعث از بین رفتن تمیزی و زیبایی لباس ها می شوند. در صورت عدم رسیدگی سریع، ممکن است جای لکه ها بر روی لباس باقی مانده و دیگر نتوانید از آن لباس استفاده کنید. لکه جوهر، یکی از انواع لکه هایی می باشد که در صورت کوچکترین سهل انگاری و بی توجهی در نگه داری لباس، شاید برای همیشه از پوشیدن آن لباس، شما را نا امید گرداند. جوهر از رنگدانه هایی تشکیل شده که در محلول آب و روغن به صورت معلق قرار دارد. از این رو پاک کردن لکه جوهر بسیار دشوار می باشد. لکه جوهر، همانطور که از نامش مشخص می باشد یا از طریق پس زدن جوهر خودکار و یا بر اثر پخش شدن ماژیک، اتفاق می افتد.

پاک کردن جوهر

لکه جوهر

لکه ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: لکه هایی که بر پایه آب بوده و به آسانی پاک می شوند. مانند ماژیک هایی که برای نوشتن بر روی تخته های وایت بورد(WhiteBoard) استفاده می شوند. دسته دوم ماژیک های غیر وایت بورد Non WhiteBoard) ) می باشند که به هیچ وجه پاک نمی شوند و برای از بین بردن لکه آن ها به اما و اگر هایی بستگی دارد. دسته بعدی، جوهر خودکار و یا روان نویس هایی می باشند که قدرت از بین بردن این دسته از جوهر ها، ما بین ماژیک وایت بورد و ماژیک غیر وایت بورد می باشد.

در اولین مرحله برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، می بایست نوع جوهر مشخص گردد، همچنین نوع جنس لباسی که تحت تاثیر لکه قرار گرفته است تا محلولی مناسب، جهت شستشوی لباس انتخاب شود. این نکته بسیار مهم می باشد که قبل از زدودن لکه به هیچ وجه لباس را شسته و یا خشک نکنید. زیرا خشک شدن باعث تثبیت لکه بر روی لباس ها شده و مسیر پاک کردن لکه را دشوار تر می کند. سپس از روشی مناسب برای زدودن لکه جوهر استفاده گردد. همچنین از مالیدن و چنگ زدن بر روی لباسی که لکه جوهر بر روی آن حادث شده است، جداً خودداری کنید. زیرا با مالش، کمک می کنید که جوهر از سطح لباس به بافت آن نفوذ کرده و پخش گردد که در این صورت، پاک کردن آن بسیار مشکل خواهد بود.

روش های پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها

  • پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس هایی که با ماژیک وایت بورد (که جوهر آن بر پایه آب می باشد) لکه دار شده است ، کار کمی آسان و راحت تری می باشد. برای زدودن این نوع لکه جوهر، می بایست ابتدا یک حوله خشک و یا پارچه نخی تمیزی را مهیا کنید. سپس لباسی که جوهر بر روی آن ریخته شده است را روی حوله خشک قرار دهید. سپس مقداری آب، بر روی محل لکه بریزید. سپس یک پارچه نخی دیگری را روی لباس لکه دار قرار دهید. مدت زمانی فرصت دهید تا لکه، جذب حوله و یا پارچه نخی گردد. بعد از آن به مقدار مناسبی مایع لباس شویی ( حتماً باید از مایع لباس شویی استفاده گردد و نه از مایع ظرفشویی)، بدون آنکه به لباس چنگی بزنید، بر روی محل لکه بریزید. بعد از آن لباس را بشویید. متوجه خواهید شد که هیچ جای ردی از لکه بر روی لباس شما باقی نمانده است.

پاک کردن جوهر بر روی لباس

لکه جوهر، بر روی لباس

  • در صورتی که لباس شما آغشته به جوهر دائمی از نوع ماژیک های غیر وایت بورد شده است، کار، کمی سخت تر و پیچیده تر می شود. اگر جنس پارچه و یا لباس شما از نوعی می باشد که نسبت به سفید کننده ها، واکنشی نشان نمی دهد، استفاده از سفید کننده، گزینه بسیار مناسبی می باشد. همانطور که گفته شد پارچه های نخی به دلیل انسجامی که در تار و پودشان وجود دارد، در صورت بروز لکه می توان آن را با سفید کننده ی مناسب از میان برد. بدون آنکه به بافت پارچه آسیبی وارد گردد. اما در صورتی که لباس یا پارچه، از جنس پارچه نخی رنگی می باشد به هیچ وجه استفاده از سفید کننده توصیه نمی گردد. زیرا سفید کننده با پارچه نخی رنگی واکنش نشان داده و به الیاف آن، آسیب جدی وارد می سازد.
  • یکی دیگر از روش های موثر جهت پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، (از نوع لکه جوهر دائمی)، استفاده از الکل طبی(الکل متیل)، می باشد. برای این کار، یک حوله و یا پارچه تمیز و خشک را پهن نموده و لباس لکه دار را بر روی آن پهن کنید. سپس مقدار مناسبی از الکل را با تکه پارچه تمیزی آغشته کرده و بر روی محل لکه بکشید.( حتماً دقت شود که کشیدن الکل به آهستگی صورت گیرد) به مرور زمان لکه، جذب پارچه و یا حوله زیری می شود. این مرحله را تا زمان زدوده شدن لکه ادامه دهید. در انتهای کار، چند قطره مایع لباس شویی را بر روی محل لکه و الکل ریخته و بگذارید تا چند دقیقه ای بر روی لباس باقی بماند. سپس لباس را با آب ولرم شستشو دهید.
  • جهت پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس هایی از جنس ابریشم و یا پشم، استفاده از الکل، ممکن است به بافت پارچه آسیب برساند. بنابراین درون ظرف کوچکی به اندازه 1 قاشق غذا خوری گلیسیرین به همراه 1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی ریخته و با هم مخلوط کنید. سپس این ترکیب را بر روی محل لکه لباس بریزید و با کمک انگشت دست و یا بُرس نرم، روی آن را بسایید. بعد از مدت 5 دقیقه لباس را بشویید.
  • همچنین برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، می توان از استون و یا همان لاک پاک کن استفاده نمود. روش استفاده از لاک پاک کن، درست مطابق روش استفاده از الکل برای زدودن لکه می باشد. به این ترتیب که استون را به نسبت یک به دو با آب رقیق کرده و با کمک حوله نخی بر روی محل لکه ضربه بزنید، سپس لباس را بشویید.

تمیز کردن جواهر بر روی لباس

لکه جوهر، ظاهر ناپسند برای لباس شما

  • باید به این نکته مهم توجه نمود که پاک کردن لکه جوهر تازه نسبت به لکه جوهری که بر روی لباس خشک شده است، سریع تر از بین رفته و اثر بخشی به مراتب بهتری خواهد داشت. بنابراین یک روش برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس هایی که لکه جوهر بر روی آن، هنوز خشک نشده است، پاشیدن مقداری نمک می باشد. سپس با کمک یک حوله یا دستمال نخی خیس، بر روی قسمت های نمک پاشیده شده، ضربه بزنید. بعد از آن با استفاده از یک بُرس نرم و یا مسواک، نمک های پاشیده شده را از روی سطح لباس پاک کنید. این عمل را تا جایی انجام دهید که از اثر لکه چیزی بر روی سطح لباس باقی نماند.
  • روش دیگر جهت پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، استفاده از محلول شیر می باشد. برای استفاده از این روش، ظرف عمق داری را انتخاب کرده و درون آن را با شیر پُر کنید. سپس لباس و یا پارچه ای که آغشته به لکه جوهر می باشد را به مدت تقریباً یک شبانه روز، درون محلول شیر بخوابانید. سپس روز بعد لباس را بیرون آورده و آن را بشویید. متوجه خواهید شد که لکه به خورد شیر رفته و از اثر لکه بر روی پارچه خبری نمی باشد.
  • روش دیگر برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، استفاده از اسپری مو می باشد. استفاده از اسپری مو، سبب حل شدن لکه و از بین رفتن آن بر روی لباس می شود. برای این روش ابتدا در محل لکه بر روی لباس، مقداری اسپری مو بپاشید. سپس با کمک یک پارچه و یا حوله تمیز، چندین بار بر روی محل پاشیده شدن اسپری، ضربه بزنید. باید دقت نمود که به هیچ وجه حوله و یا پارچه را بر روی محل اسپری مو، نکشید. این عمل را تا جائی ادامه دهید که لکه از روی لباس محو شود. سپس با مایع لباس شویی، لباس خود را شستشو دهید.

استفاده از اسپری مو جهت زدودن لکه

  • همچنین یک روش قدیمی و پر کاربرد برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، استفاده از ترکیب لیمو و سرکه می باشد. به این صورت که با کمک یک دستمال و یا حوله ی آغشته به این ترکیب، بر روی محل لکه، ضربه بزنید. این عمل را تا پاک شدن لکه از روی لباس ادامه داده و سپس لباس را با مایع لباس شویی، شستشو دهید.
  • یکی از روش های بی خطر و موثر برای پاک کردن لکه جوهر بر روی لباس ها، استفاده از خمیر جوش شیرین می باشد. نحوه تهیه خمیر جوش شیرین به این صورت است که به نسبت دو به یک، جوش شیرین را با آب، درون ظرفی مخلوط کرده تا خمیری شود. سپس به کمک پنبه، مقدار مناسبی از خمیر را بر روی محل لکه بمالید. بگذارید خمیر به مدت 5 دقیقه بر روی محل لکه باقی بماند. سپس با آب ولرم لباس را بشویید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس