صفر تا صد خانه تکانی

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

شستن پنجره ها

صفر تا صد خانه تکانی

از اتاق شروع کنم یا آشپزخانه؟ پنجره‌ها یا لوستر های غرق در گرد و خاک؟ این‌ها تمام سوالاتی هست که بدون شک قبل از شروع خانه تکانی عید از خود پرسیده‌اید. اکثر افراد قبل از شروع خانه‌تکانی مردد هستند که استارت کار از کجا باشد؟ خب اصلا نگاران نباشید. ما ترفندهای خانه‌تکانی را به شما می‌گوییم.

یک خانه تکانی درست و بی‌نقص

صفر تا صد خانه تکانی
صفر تا صد خانه تکانی

خانه‌تکانی جز آن دسته از کارهایی است که نمی‌شود ساده از آن رد شد. به‌خاطر شگون این کار هم که شده باید حتی حداقل به مدت دو روز دستی به سر و روی خانه کشید در حالی که معمولا این کار کم و بیش در عرض یک ماه به اتمام می‌رسد.  ما به شما می‌گوییم برای داشتن یک خانه تکانی درست باید چگونه پیش رفت!

اولین مرحله برای تمیز کردن خانه: لیستی تهیه کنید

خانه تکانی
خانه تکانی

بدون شک شما خانه‌ی خود را بهتر هرکسی می‌شناسید. از تمیز کردن کدام قسمت از خانه همیشه فراری بوده‌اید یا کدام لوازم نیاز مبرم به یک سرو سامانی حسابی دارند ؟ فرش‌ها؟ مبلمان؟ انبوهی از لباس‌های غیر قابل استفاده را در کمد دارید ؟ چه تایمی در روز حس و حال انجام خانه‌تکانی را دارید؟

داشتن برنامه‌ریزی از قبل انجام شده می‌تواند بخش بزرگی از استرس و نگرانی شما را کاهش دهد. لیستی از ترتیب کارها را بنویسید و ترجیحا تهیه لیست را بر اساس اتاق‌ها ترتیب دهید. ترجیحا زمان ثابتی را برای انجام این مراحل در نظر بگیرید، زمانی در روز که می‌دانید در آن بازه انرژی بیشتری دارید!

حال تصور کنید که بعد از انجام هر کدام از موارد این لیست و خط خوردن آن‌ها چه حسی به شما دست می‌دهد؟

باربری سپند بار بهترین گزینه برای حمل اثاثیه منزل و جابجایی اثاثیه شماست این شرکت با تجربه ای چند ساله و با تجربه ای بالا در خدمت شما عزیزان خواهد بود

این عید فقط عید شما نیست

خانه تکانی عید
خانه تکانی عید

این عید فقط عید شما نیست، پس خانه‌تکانی این عید نیز فقط مربوط به شما نمی‌شود. سعی کنید کارها را بین اعضای خانواده تقسیم کنید. برای مثال اگر فرزندتان اتاق مستقل دارد از او بخواهید که قفسه‌های خود را مرتب کند یا اگر در نظر دارید که قفسه و کشوهای او را به طور کامل پاک کنید می‌توانید از فرزند دلبندتان بخواهید که کشو و قفسه‌‌ها را از وسایل خالی کند . برای مثال به او بگویید که نمی‌خواهید وسایل او برهم بخورد و او بهتر از هرکسی می‌تواند بدون برهم خوردن وسایلش آن‌ها را از کشوها و قفسه ها جمع کند.

حمل وسایل نسبتا سنگین که نیاز به جثه بیشتری دارد را به شوهرتان بسپارید. اگر شمایی که در حال خواندن این متن می‌باشید یک آقا هستید پس برخی کارهایی که حس می‌کنید همسرتان بیشتر از آن سر در می‌آورد را به او بسپارید. چه لذتی بالاتر از مشارکت تمام اعضای خانواده در این کار گروهی!

انجام خانه تکانی به صورت گروهی هم مسئولیت پذیری را به افراد آموزش می‌دهد و هم از طرفی خانه تکانی سریع‌تر از قبل  پیش می‌رود.

با موسیقی از کار در منزل لذت ببرید

خانه تکانی و موسیقی
خانه تکانی و موسیقی

دوپامین را دست کم نگیرید! بله این هورمون در هنگام سرخوشی شما ترشح می‌شود. زمانی که آهنگ اوج می گیرد و هیچ چیز در آن لحظه نمی‌تواند جلوی ذوق شما را  بگیرد.

گوش دادن به موسیقی در هنگام کار قادر است به تقویت روحیه شما کمک کند و هم از طرفی موجب می‌شود تا خانه‌تکانی زودتر از آنچه که فکرش را می کردید در آن روز تمام شود. پس دست به کار شوید و پلی‌لیست خود را پر کنید از تمام آهنگ‌هایی که به شما انرژی مثبت می‌دهد. اهنگ می‌تواند بی‌کلام باشد یا یک آهنگ پاپ،راک و کلاسیک و هرچه که خودتان می‌پسندید.

خانه تکانی آشپزخانه: ابتدا از اینجا شروع کنید

چگونه خانه تکانی کنیم
چگونه خانه تکانی کنیم

تصمیم با شماست که استارت خانه تکانی از کجا باشد. اما آیا قوانین خاصی در این مورد وجود دارد؟ خیر .

از آنجایی که آشپزخانه پیچیده‌ترین قسمت خانه است تمیز کردن آن نیز کمی وقت گیر است. اما نگران نباشید. با یک نظم کاری دقیق از این مرحله نیز به آسانی عبور خواهید کرد. برای شروع خانه تکانی از آشپزخانه می‌توانید طبق مراحل زیر پیش روید:

گردگیری سطحی آشپزخانه و خلاص شدن از شر وسایل بلااستفاده

ابتدا آشپزخانه را گردگیری می‌کنید و با یک جارو یا گردگیر به جان درزها،زیر کابینت‌ها و سقف می افتید.

یک پلاستیک یا سطل زباله را با خود همراه کنید و به قسمت‌های مختلف آشپزخانه بروید. وسایل دورریختی و بلا استفاده را دور بیندازید و تا جای ممکن محیط آشپزخانه را خلوت نگه دارید.

تمیز کردن یخچال

یکی از مراحل اساسی خانه تکانی تمیز کردن یخچال است. بعد از انجام مراحل گفته شده سراغ یخچال بروید. یخچال را از برق کشیده و وسایل را بیرون بیاورید. با پارچه و پاک کنند‌ه‌هایی مانند جوش شیرین و سرکه سیب فضای داخلی یخچال و فریزر را تمیز کنید. فکری هم به حال یخ‌های داخل فریزر کنید.

دوستان، تمیز کردن قسمت بیرونی یخچال و همچنین پشت یخچال که محل قرارگیری موتور و فن است را فراموش نکنید. داشتن یک فن و خنک‌کننده‌ی تمیز می‌تواند موجب بهبود عملکرد و کاهش مصرف برق شود.

تمیز کردن کابینت در خانه تکانی

به سراغ کابینت بروید. تمام وسایل را بیرون بیاورید و ظروفی را که گمان می‌کنید به شستشوی مجدد نیازمند هستند را در سینگ بگذارید و بعدا بشویید. اگر ظروف خاک گرفته اند با یک پارچه تمیز و خشک تمیزشان کنید. فکری هم به حال ظروف حبوبات و ادویه‌جات بکنید. چنانچه ظرفی تا نیمه پر است یا خالی است را بیرون بیاورید تا بیهوده جا نگیرد.

اگر آشپزخانه شما با کابینت MDF مزین شده است از هر مواد پاک‌کننده ای استفاده نکنید. جداً از مصرف موادی همچون الکل صنعتی، استون، وایتکس به صورت مستقیمپرهیز کنید تا به بافت کابینت شما آسیبی وارد نگردد.

چنانچه کابینت آشپزخانه شما فلزی است می‌توانید روی پودرهای ماشین لباسشویی یا اسپری‌های پاک کننده چند منظوره حساب باز کنید.

تمیز کردن اجاق گاز

اگر صفر تا صد خانه تکانی را دنبال کنید یکی از گزینه‌ها بدون شک پا کردن اجاق گاز است! خب خیلی ساده است. اگر در قسمت فر اجاق گاز کلی وسیله گذاشته‌اید بیرون بیاورید و لکه‌های درون فر رابا ترکیب جوش شیرین و آب عاری از هرگونه لک کنید.  شستن سطح اجاق گاز نیز با استفاده از یک پاک کننده چند منظوره نیز مثل آب خوردن تمام می‌شود.

تغییر دکوراسیون آشپزخانه

این یک توصیه است تا یکی از اصول صفر تا صد خانه تکانی! حال که در تکاپوی پاکیزگی آشپزخانه بوده‌اید چه بهتر که تنوعی ایجاد کنید. علم روانشناسی بر این باور است که تنوع در دکوراسیون در روحیه‌ی افراد خانواده نیز تأثیر مثبتی دارد.

برای تغییر دکوراسیون نیاز نیست که وسایل و تزئینی‌های جدید را وارد دکوراسیون خود کنید. کافی است با تغییر جای یکی از وسایل آشپزخانه یا حتی یک تغییر زاویه کوچک سروسامانی به دکور آشپزخانه دهید تا همه چیز خارق العاده شود.

در این مرحله سراغ خانه تکانی اتاق‌ خواب بروید

تمیز کردن خانه
تمیز کردن خانه

حال که آشپزخانه را برق انداختید نوبت می‌رسد به تمیز کردن اتاق‌ها. نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟

اول از همه اتاق را مرتب کنید طوری که چیزی جلوی دست و پایتان را نگیرد. سپس وسایل را از کمد و قفسه‌ها بیرون بیاورید. طبق معمول همیشگی جای وسایل بلااستفاده در سطل آشغال است! اگر خاک روی وسیله‌ها و تزئینات نشسته سر و دستی به آن‌ها بکشید. درون کمد را پاک کنید و اگر از روزنامه یا کفی استفاده می‌کردید عوض‌شان کنید. جارو برقی فراموش نشود.

رو تختی ها را در بیاورید و تشک و پتو را با هر روشی که ترجیح می‌دهید تمیز کنید. در ادامه در رابطه با شستن قالی و قالیچه به شما توضیحات لازم را خواهیم داد . با مطلب صفر تا صد خانه تکانی همراه باشید.

 برق انداختن سرویس بهداشتی

شستشوی منزل
شستشوی منزل

معمولا مشخصه‌ی یک خانه تمیز ، داشتن یک سرویس بهداشتی خوشبو و براق است! اگر جز آن دسته از افرادی هستید که در طول ماه همیشه حمام و دستشویی را تمیز نگه می‌دارید پس موقع خانه تکانی خوش به ‌حال‌تان است. به نکات زیر توجه کنید :

 • در هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی حتما هواکش و فن سرویس روشن باشد . در صورتی که از مواد پاک کننده شیمیایی استفاده می‌کنید ترجیحاً از یک ماسک مخصوص استفاده کنید تا آسیبی به سلامت ریه وارد نگردد.
 • برای شستن درز کاشی‌ها مواد سفید کننده را روی آن قسمت بریزید و در صورت امکان با استفاده از یک مسواک درزها را برق بیندازید.
 • برای داشتن شیرآلات براق می‌توانید از لیموترش یا سرکه کمک بگیرید. با استفاده از یک اسکاچ یا پارچه تمیز و استفاده از محلول، تمام قسمت‌های شیرآلات را پاک کنید. دوش حمام هم فراموشتان نشود. جالب است بدانید که دوش حمام محل تجمیع رسوبات بسیاری است. وجود همین رسوبات شرایط را برای رشد انواع میکروب‌ها فراهم می کند. پس این موضوع را پشت گوش نیندازید.
 • و باز هم جوش شیرین و این‌بار برای تمیز کردن کاسه توالت! برای این کار یک پیمانه جوش شیرین را در کاسه بریزید و اجازه دهید تا چند دقیقه بماند. سپس با برس توالت، دیواره‌ها را تمیز کرده و در آخر سیفون را بکشید. اگر جوش شیرین افاقه نکرد از جرم‌گیر استفاده کنید.
 • هواکش در طول روزها همیشه گرد و خاک و بوی نامطبوع را به بیرون رانده بود و اکنون نیاز به یک گردگیری مفصل دارد. برای این کار پارچه‌ی تمیزی را برداشته و پره ها را به آرامی با پارچه پاک کنید تا ردی از گرد و خاک باقی نماند.

 شستن فرش و قالیچه در خانه تکانی نوروز

تمیزکاری منزل
تمیزکاری منزل

شستن فرش و قالیچه جز آن دسته اموری است که واجب نیست هر سال انجام شود. اما اگر گمان می کنید که فرش یا قالیچه منزل شما نیاز به یک شستشو و ضد عفونی دارد حتما این کار را انجام دهید.

چنانچه روی فرش شما آرم مخصوص خشکشویی دیده می‌شود بدان معنی است که فرش یا قالیچه شما به آب حساسیت دارد.

 1. قبل از آنکه فرش یا قالیچه را بشویید ابتدا به طور کامل و دقیق سطح را جارو برقی بزنید تا تمام آشغال و مواد اضافی از سطح فرش خارج شود.
 2. سپس با استفاذه از لکه گیر فرش، لکه‌ها را با یک پارچه تمیز پاک کنید.
 3. رنگ دهی فرش و قالیچه را بررسی کنید. برای این کار می‌توانید از یک پارچه مرطوب و تست نقطه ای از فرش شروع کنید.
 4. فرش را آب سرد و شوینده مخصوص بشویید . اگر قالیچه شما در ماشین لباسشویی جا می‌شود می توانید از ماشین لباسشویی هم استفاده کنید. جهت چرخش بهتر نیز قرار دادن چند حوله در محفظه داخلی ماشین کار ساز است.
 5. اجازه دهید فرش با نور طبیعی خورشید خشک شود.

 شستن پرده‌ها در خانه تکانی سریع

شستن پرده ها
شستن پرده ها

یکی از کارهایی که با حساسیت بالایی انجام می‌شود شستن پرده‌ها به صورت دوره‌ای می‌باشد. این کار اگر به صورت اصولی انجام گیرد هیچ آسیبی به پرده‌ها وارد نخوهد شد و پرده شکل و رنگ خود را به خوبی حفظ خواهد کرد. مراحل شستن پرده‌ها به این صورت است :

 • ابتدا پرده را از چوب پرده جدا می‌نمایید.
 • پارچه پرده و سایر متعلقات آن‌را از یکدیگر جدا کرده و مجزا در بیرون از منزل مثلا جایی مانند بالکن‌ پرده را بتکانید تا گرد و غبار از بافت پرده خارچ شود.
 • اگر پرده همراه با گرد و خاک باقی‌مانده در ماشین لباسشویی انداخته شود، پارچه‌ی پرده تیره شده و کیفیت شستشو پایین می‌آید. پس ترجیحا به مدت یک الی دو ساعت پرده را در یک تشت آب و صابون بخیسانید.
 • در انتها با درجه آب سرد و با توجه به بافت پرده آن‌ را در ماشین لباسشویی بیندازید.
 • اگر در نظر دارید که پرده خانه شما حالت ایستاده و صافی خود را حفظ کند بلافاصله بعد از شستن روی چوب پرده قرار دهید و اجازه دهید تا با نور طبیعی خورشید خشک شود. با انجام این کار درخشندگی و کیفیت بافت پرده نیز حفظ خواهد شد.

 پاک کردن پنجره‌ها

شستن پنجره ها
شستن پنجره ها

یک روز آفتابی را برای شستن شیشه پنجره‌ها انتخاب کنید تا همه چیز به خوبی پیش برود. اگر پنجره شما غرق در خاک و کثیفی شده است ابتدا با یک سطل آب سعی کنید به طور سطحی از شر خاک و کثیفی خلاص شوید. حال با استفاده از یک اسپری پاک کننده‌ی شیشه و یک پارچه بدون کرک  و یا کاغذهای باطله، سطح پنجره را پاک کنید. اگر به اسپری پاک کننده‌ی شیشه دسترسی نداشتید، ترکیب مایع ظرفشویی و آب ولرم نیز کار را از پیش می‌برد. در صورت وجود لکه‌های سخت نیز مقداری آمونیاک را به محلول اضافه کنید.

 تمیز کردن لامپ و لوسترها

تمیز کردن لامپ

پاکیزگی لامپ و لوسترها از جمله مواردی است که به ندرت به آن توجه می‌شود. اصول خانه تکانی، توجه به پاکیزگی تمام آیتم‌های خانه است. برای تمیز کردن لامپ‌ها می توانید از یک پارچه تمیز و بدون پرز استفاده کنید. در صورت داشتن هالو‌ژن و لوستر سقفی از نردبان استفاده کنید. تا مدتی قبل از تمیز کردن لامپ و لوستر آن را روشن نکنید تا سرد بمانند. با کمک یک پارچه تمیز و مقدار کمی سرکه، لامپ و لوسترها را تعاری از هرگونه گرد و خاک کنید. فقط حواستان باشد که دستتان حتما خشک باشد.

شستن مبلمان در خانه تکانی عید

خانه تکانی
خانه تکانی

مبل و راحتی جایی است که افراد خانه و مهمانان وقت زیادی را روی آن می گذرانند. عدم توجه به پاکیزگی مبل‌ها می‌تواند مأمن خوبی را برای انواع باکتری‌ها فراهم کند. پس اگر به سلامت خانواده اهمیت می‌دهید حداقل قبل از عید و هنگام خانه تکانی به پاکیزگی مبل توجه داشته باشید.

جهت شستشوی مبلمان از مواد شوینده لباس استفاه نکنید. چنانچه مبل شما چرم است کارتان راحت است. با یک جارو و پارچه کشیدن ساده مبل چرم شما پاک می‌شود. حال اگر مبل منزلتان چوبی است به شما توصیه می‌کنیم که از یک پاک کننده طبیعی استفاه کنید. دو الی سه قطره روغن زیتون به همراه نصف پیمانه سرکه یا آبلیمو را در یک بطری اسپری ریخته و به خوبی تکان  دهید تا محلول یکدستی حاصل شود. سپس محلول را روی مبل زده و با یک پارچه تمیز روی آن را تمیز کنید.

با همین روش‌های ساده و طبیعی مبل ها را برق بیندازید.
آشنایی با اصول هرکاری انجام آن را تسهیل می‌بخشد. امیدواریم با مطالعه مطلب صفر تا صد خانه تکانی اطلاعات مفیدی را به شما منتقل کرده باشیم تا از این اطلاعات در خانه تکانی امسال استفاده لازم را ببررید. ممنون که با ما همراه بودید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس