چگونگی تمیز کردن پارکت ها در خانه جدید

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

پاک کردن پارکت

چگونگی تمیز کردن پارکت ها در خانه جدید

پارکت که نوع متداولی از کف پوش ها می باشد، از جنس چوب ساخته می شود. تمیز کردن پارکت، باید به نحوی خاص انجام شود. زیرا چوب های به کار رفته در ساخت پارکت، ظریف هستند و به وسیله ی چسب پلی اورتان، درزهای موجود بین آن ها گرفته می شود. این ظرافت می تواند حساسیت پارکت را در برابر عواملی مانند آب افزایش دهد و سبب ایجاد تورم در سطح آن گردد. به همین خاطر تمیز نمودن پارکت باید بر اساس شیوه های اصولی مختص به خود انجام گیرد تا هم لکه های موجود روی آن از بین برود و هم این که از آسیب های احتمالی حفظ شود. ، برای اسباب کشی منزلتان می توانید از موسسه حمل و نقل سپند بار استفاده کنید

تمیز کردن پارکت های خانه جدید قبل از اسباب کشی

اگر قصد اسباب کشی به منزل جدید را دارید که کف پوش های آن از پارکت ساخته شده و این پارکت ها دچار لکه شده اند، قبل از هر چیز باید بدانید که استفاده از دستمال کاملاً خیس برای این کف پوش ها به هیچ عنوان مناسب نمی باشد. زیرا در صورتی که تمیز کردن پارکت با دستمال کاملاً خیس انجام گیرد، آب وارد درزهای پارکت شده و رطوبت توسط پارکت جذب می شود. این امر سبب خواهد شد که کفپوش مورد نظر خراب شود. بنابراین تنها مجاز به استفاده از دستمال نم دار هستید.

استفاده از بخارشوی
استفاده از بخارشوی

تمیز کردن پارکت به کمک جارو برقی

استفاد از جاروبرقی نیز در تمیز کردن پارکت، مجاز است. البته مشروط بر این که جاروبرقی شما قابلیت جارو زدن سطوح را داشته باشد. اصولاً بعضی از جاروبرقی ها با تعویض سرشان، این قابلیت را پیدا می کنند. که در این صورت می توان گرد و غبار موجود روی پارکت را جارو زد. اما توجه داشته باشید که تمیز کردن پارکت با جاروبرقی در حالی که برس چرخشی در سر آن تعبیه شده باشد، به هیچ عنوان مجاز نیست. زیرا این برس می تواند سبب ایجاد خراش در سطح پارکت شود و آن را خراب نماید. نهایتاً اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، می توانید گرد و غبار موجود روی پارکت را با خرطومی جارو برقی تمیز کنید ، موسسه حمل و نقل و باربری غرب تهران به صورت شبانه روزی در غرب تهران در خدمت شماست

استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن پارکت
استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن پارکت

استفاده از شوینده های نرم برای تمیز کردن پارکت

روش دیگری که جهت تمیز کردن پارکت های منزل جدید می توانید به کار بگیرید، استفاده از شوینده های نرم است. الیته توجه داشته باشید که نباید مستقیماً شوینده را روی پارکت بریزید. ابتدا در صورتی که سطح پارکت ها را گرد و غبار گرفته است، حتماً با جاروی نرم آن ها را تمیز کنید. سپس شوینده را روی دستمالی با رطوبت کم ریخته و شروع به تمیز کردن پارکت نمایید. استفاده از مواد شوینده ی خشن برای تمیز نمودن پارکت به خاطر ایجاد خراش در سطح آن ها توصیه نمی شود. پس به خاطر داشته باشید از مواد شوینده ی نرم استفاده نمایید. البته شوینده های مخصوص تمیز کردن پارکت در بازار موجود است که استفاده از آن ها می تواند هم سبب حفط پارکت شده و هم درخشش آن را بازگرداند. خراش های موجود در سطح پارکت نیز تا حدودی توسط این نوع شوینده ها از بین می روند. برخی از آن ها نیاز به آب نیز ندارند. در صورت وجود رطوبت، بعد از تمیز کردن پارکت های منزل با مواد شوینده، سطح پارکت را از رطوبت و مواد شوینده ی باقی مانده، تمیز و خشک نمایید.

پاک کردن خانه با اسپری
پاک کردن خانه با اسپری

در تمیزی پارکت، به فکر مواد شوینده خیلی قوی نباشید.

نکته ی مهمی که در مورد تمیز کردن پارکت، هنگام اسباب کشی به منزل جدید باید توجه داشته باشید عدم استفاده از شوینده های خیلی قوی مانند شوینده هایی که حاوی سرکه یا کلر هستند، می باشد. زیرا همان طور که در ابتدای بحث اشاره شد، این کف پوش ها، حساسیت بالایی دارند و به راحتی با این شوینده های قوی که حالت اسیدی دارند، آسیب می بینند. اگر لکه هایی در سطح کف پوش منزل ایجاد شده است، بهتر است از الکل برای از بین بردن آن ها استفاده نمایید. بدین صورت که دستمال نرمی را به الکل آغشته نموده و آن را به مدت چند دقیقه روی هر یک از لکه ها قرار دهید. بعد از این کار حتماً پارکت را با یک دستمال خشک دیگر، به طور کامل خشک نمایید.

تمیز کردن پارکت خانه با جارو برقی
تمیز کردن پارکت خانه با جارو برقی

استفاده از آب مقطر برای تمیز کردن پارکت

استفاده از آب مقطر در تمیزی پارکت منزل جدید، می تواند در حفظ آن نیز نقش مهمی داشته باشد. زیرا آبی که در تمیز کردن پارکت مصرف می شود به طور معمول، آب سخت است. آب سخت نیز حاوی املاح مختلفی است که به مرور می تواند سبب ایجاد رسوب در سطح پارکت ها شود و هم ظاهر و هم ساختار آن ها را تخریب کند. اما آب مقطر که فاقد املاح است، این مشکلات را ایجاد نخواهد کرد.

تمیز کردن پارکت خانه
تمیز کردن پارکت خانه

بخار شوی گزینه ی مناسبی برای تمیز کردن پارکت نیست.

بر خلاف این که استفاده از بخار شوی، رطوبت کمی را به همراه دارد و نیاز به استفاده از آب زیاد برای تمیز کردن پارکت های منزل جدید را به همراه ندارد اما با وجود این، توصیه می شود که تحت هیچ شرایطی از آن استفاده نشود. زیرا حرارتی ناشی از بخار شوی به چسب هایی که در ساختار پارکت ها به کار رفته اند آسیب می زند و سبب شل شدن آن ها می شود. به این ترتیب، کم ترین رطوبت را نیز به خود جذب می کنند. هم چنین گرد و غبار نیز به راحتی در آن ها نفوذ می کند. بنابراین بخار شوی گزینه مناسبی برای تمیزی پارکت نمی باشد.

در انتها توصیه می شود که سطوح پارکت های منزل را در محل های پر رفت و آمد مانند ورودی منزل، به کمک پادری یا قالیچه بپوشانید تا احتمال کثیفی و آسیب به آن کم تر شود. هم چنین لازم است که از راه رفتن روی این کف پوش ها با کفش های پاشنه بلند، خودداری شود.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس