چگونه رسوب کتری را از بین ببریم؟

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

آموزش تمیز کردن کتری

چگونه رسوب کتری را از بین ببریم؟

چه در روزهای سرد زمستان و یا در گرمی تابستان، نوشیدن یک استکان چای خستگی را از تن ما بیرون می‌کند. برای اغلب ما ایرانی‌ها، نوشیدن چای به یک عادت روزمره تبدیل شده و در فرهنگ ما جا افتاده است. اما اگر شما واقعاً عادت به مصرف چای دارید، احتمالاً متوجه رسوب زیاد کتری خود شده‌اید. زمانی که آب به جوش آمده و تبخیر می‌شود، ذرات و رسوبات موجود در آن در کتری ته نشین می‌شوند. این ته نشینی منجر به جمع شدن رسوبی سفید رنگ می‌شود که بسیار ناخوشایند است.

شما چه کتری برقی داشته باشید و چه از کتری‌های معمولی روی اجاق گاز استفاده کنید، با این مشکل روبرو خواهید بود. اگر برای مدت زیادی این رسوب ته کتری را تمیز نکنید، به مرور آن را خراب می‌کند. علاوه بر این، رسوب کتری می‌تواند روی کیفیت چای نیز مؤثر باشد. اما بهترین راه برای تمیز کردن رسوب کتری چیست؟ آیا حتماً باید از محصولات شیمیایی برای این کار استفاده کرد؟

در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم تا با آموزش تمیز کردن رسوب کتری، بهترین راهکار را به شما نشان دهیم. در این روش‌ها اغلب از محصولات طبیعی استفاده شده که در همه خانه‌ها یافت می‌شود. اگر به دنبال روشی برای تمیز کردن رسوب کتری هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آموزش تمیز کردن کتری استیل

مواد طبیعی برای تمیز کردن رسوب کتری

رسوب جمع شده در ته کتری بیشتر به دلیل جمع شدن آهک دیده می‌شود. این لایه سفید رنگ به خوبی با ترکیبات اسیدی از بین خواهد رفت. اگرچه بسیاری تصور می‌کنند که رسوب کتری را تنها با مواد و محصولات شیمیایی می‌توان از بین برد؛ اما روش‌های طبیعی نیز به اندازه کافی کارآمد هستند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید از اسیدهای طبیعی و نسبتاً ضعیفی که در خانه دارید استفاده کنید. ترکیباتی مانند سرکه و آبلیمو، بهترین ترکیبات طبیعی برای تمیز کردن رسوب کتری هستند.

مراحل تمیز کردن رسوب کتری

در صورتی که رسوب کتری را تمیز نکرده و از بین نبرید، به‌مرور زمان کارایی کتری را از بین می‌برد. علاوه بر این، این رسوبات روی طعم و کیفیت چای نیز اثر خواهند گذاشت. در مراحل زیر، با استفاده از محصولات طبیعی و برخی مواد ساده، نحوه تمیز کردن رسوب کتری را توضیح می‌دهیم.

چگونه جرم کتری را از بین ببریم

مرحله 1؛ رعایت احتیاط

قبل از هر اقدامی برای تمیز کردن رسوب کتری، باید جانب احتیاط را رعایت کنید. به‌عنوان مثال، اگر کتری شما برقی است، حتماً آن را از برق بکشید. اگر از کتری خود روی اجاق گاز استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که به اندازه کافی سرد شده باشد. بعد از خنک شدن کتری، آب باقی مانده در آن را دور ریخته و داخل آن آب سرد بریزید. این کار باعث می‌شود رسوبات کمی سفت شده و راحت‌تر تمیز شوند.

مرحله 2؛ تمیز کردن اطراف کتری

برای از بین بردن کثیفی یا چربی بیرون کتری، می‌توانید از مخلوط آب و مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. یک اسفنج نرم را به مخلوط آب و مایع ظرف‌شویی آغشته کرده و به کناره‌ها و زیر کتری بکشید تا تمیز شود. از آنجایی که اکثر ما از کتری‌های استیل و یا شیشه‌ای استفاده می‌کنیم، ترجیحاً باید یک پارچه یا اسفنج نرم را انتخاب کنید. زیرا برس‌های سیمی و یا هرگونه اسفنج زبر می‌تواند سطح کتری را خراش داده و به آن آسیب برساند. بعد از تمیز کردن بیرون کتری، آن را با استفاده از یک پارچه نرم خشک کنید.

در صورتی که از یک کتری برقی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که قطعات الکتریکی یا دوشاخه آن را در معرض آب قرار ندهید. همچنین کتری برقی را هرگز در آب غوطه ور نکنید. اگر کتری برقی شما مجهز به فیلتر آب داخلی است، تنها کافی است که رسوبات را از خود فیلتر پاک کنید. برای تمیز کردن فیلتر درون کتری نیز حتماً از دستورالعمل‌های همراه محصول استفاده کنید. فیلتر را با آب داغ شسته و سپس با یک پارچه نرم خشک کنید.

جرم گیری کتری با لیمو یا سرکه

مرحله 3؛ جوشاندن سرکه یا آبلیمو در کتری

همان‌طور که گفتیم، تمیز کردن رسوب کتری با استفاده از اسیدهای طبیعی و ملایم به بهترین شکل امکان‌پذیر است. برای این کار، کتری را تا نیمه با محلولی از مقدار مساوی آب سرد و سرکه سفید پر کنید. سرکه سفید یک ماده جرم‌گیر طبیعی است. به عنوان یک جایگزین، می‌توانید اسید سیتریک را نیز انتخاب کنید تا رسوب آهک را تجزیه کند. اسید سیتریک در آبلیمو یا لیمو ترش تازه وجود دارد. کافی است درون کتری آب یک لیموترش تازه (و یا آبلیمو آماده) ریخته و به همان مقدار، روی آن آب سرد به اندازه کافی بریزید تا به نصف حجم کتری برسد. انتخاب سرکه یا آبلیمو در این مرحله کاملاً به خود شما بستگی داشته و هر دو روش کارآمد هستند.

سپس کتری حاوی هر یک از مخلوط‌های بالا را روی اجاق گذاشته و زیر آن را روشن کنید. اگر از کتری برقی استفاده می‌کنید، آن را به پریز برق متصل کنید. صبر کنید تا آب به نقطه جوش خود برسد. هنگامی که آب به جوش آمد، حرارت را خاموش کنید. اگر کتری برقی شما دارای قابلیت خاموش شدن خودکار است، بگذارید خود به خود خاموش شود. سپس اجازه دهید محلول سرکه و آب (یا آبلیمو) به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت در کتری بماند.

برای دریافت خدمات باربری در شهرک غرب می توانید از شعبه سپند بار استفاده کنید – تلفن تماس 22895364

قبل از این که به مرحله بعدی برویم، باید به یک نکته اساسی توجه کنید. اگرچه خاصیت اسیدی سرکه یا آبلیمو رقیق شده برای جنس اکثر کتری‌ها به اندازه کافی ضعیف است، اما باید حتماً دستورالعمل‌های سازنده را مطالعه کنید. این کار باعث می‌شود تا از قرار دادن کتری خود در معرض مایعاتی که می‌تواند باعث آسیب به لایه‌های داخل آن شود، خودداری کنید. اگر مطمئن نیستید که کتری شما چگونه به اسید واکنش نشان می‌دهد، قبل از شروع این مرحله یک قطره از محلول را در ناحیه‌ای کوچک آزمایش کنید.

چگونه جرم کتری را از بین ببریم

مرحله 4؛ خالی کردن کتری

با تکمیل مرحله سوم در تمیز کردن رسوب کتری، اکنون می‌توانید محلول سرکه و آب (یا آبلیمو) را خالی کنید. وقتی کتری خالی شد، درب آن را برداشته و داخل آن را زیر آب سرد بشویید. هرگونه رسوب آهکی باقی مانده را می‌توان با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کرد.

از آنجایی که اسید استیک موجود در سرکه به اندازه کافی قوی است که رسوب آهک را حل کند، شستشوی بیشتر در این مرحله نه لازم است و نه توصیه می‌شود. همچنین به هیچ وجه سعی نکنید از برس یا اسفنج‌های خیلی زبر برای ساییدن درون کتری در این مرحله استفاده کنید.

مرحله 5؛ از بین بردن بوی سرکه یا آبلیمو

تا این مرحله تمیز کردن رسوب کتری کاملاً انجام شده و آهک ته نشین شده از بین رفته است. اما ممکن است کتری شما بوی سرکه یا آبلیمو را به خود گرفته باشد. این بو و مزه اسیدی، روی کیفیت چای نیز اثر گذاشته و آن را بدمزه می‌کند. برای جلوگیری از این مسئله، کتری را تا نیمه با آب سرد پر کرده و بجوشانید.

یک بار جوشاندن آب در کتری بعد از مرحله چهارم، بوی سرکه و آبلیمو را کاملاً از بین می‌برد. پس از به جوش آمدن آب درون کتری، آن را خالی کرده و اجازه دهید در معرض هوای اتاق خشک شود. سپس کتری شما برای استفاده بعدی و دم کردن یک چای خوش عطر آماده است.

تمیز کردن کتری

جمع بندی

روشی که در بالا آن را بررسی کردیم، یکی از ایمن‌ترین روش‌های برای تمیز کردن رسوب کتری است. شما می‌توانید این کار را برای تمیز کردن رسوب کتری خود به صورت مداوم انجام دهید. بسته به این که چند بار در روز از کتری خود استفاده کرده و درون آن آب بجوشانید، می‌توانید این رسوب زدایی را هر ماه یا بیشتر تکرار کنید. این کار باعث می‌شود تا هرگونه آلودگی و رسوب اضافه درون کتری از بین برود. همچنین می‌توانید در این روش از پاک‌کننده‌های شیمیایی ملایم نیز به جای سرکه و آبلیمو استفاده کنید. اگرچه این پاک‌کننده‌ها بسیار قوی‌تر هستند، اما عدم تمیز کردن صحیح و باقی ماندن آن درون کتری، می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد.

اگر به دنبال یک شرکت اسباب کشی خوب در تهران هستید که خدمات بسته بندی تا چیدمان را برایتان انجام دهد

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس