چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

راه و روش یخچالی تمیز و مرتب

چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟

یخچال یکی از کلیدی ترین بخش های آشپزخانه می باشد. یخچال محلی برای نگه داری مواد غذایی فاسد شدنی که ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت خانواده دارد، می باشد. از این رو روش های مناسب و متعددی جهت اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ وجود دارد که با انجام دقیق و اصولی آن ها می توانیم به یک یخچال تمیز و مرتب دسترسی پیدا کنیم.

جایگاه یخچال در اصول خانه داری

یکی از شروط اصلی خانه داری، نظافت و تمیز نگه داشتن یخچال می باشد. یخچال در واقع مرکز نگه داری مواد غذایی فاسد شدنی و به نوعی ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت اعضای خانواده دارد. یخچال مرتب و تمیزی داشتن، بهتر می تواند مواد غذایی را برای مدت طولانی تری نگه داری کند. دما و درجه یخچال نیز جهت ماندگاری و نگه داری مواد غذایی بسیار مهم و با اهمیت می باشد. از این رو جهت جلوگیری از رشد باکتری ها و میکروب ها در یخچال، دمای یخچال باید متناسب با هر فصل سال تنظیم گردد. هر یک از قسمت های یخچال اعم از قفسه ها، کشو های یخچال، درب یخچال به لحاظ دما ( سردترین و گرم ترین نقطه دمایی) متفاوت می باشند. از این رو هر یک از بخش های یخچال جهت نگه داری مواد غذایی خاص به کار برده می شوند. همچنین داشتن یخچال مرتب و تمیزی که چیدمان منظم و اصولی داشته باشد، نه تنها سبب دسترسی آسان و راحت به هر ماده غذایی که درون یخچال چیده شده است را امکان پذیر می کند، حس بسیار خوبی از تمیز و منظم بودن یخچال نیز به آدمی دست می دهد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش های متفاوت اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ آشنا می سازیم.

اگر قصد دارید یخچال خودتان را جابجا کنید و نیاز به نیروی متخصص حمل ساید بای ساید دارید سپند بار متخصص حمل یخچال های ساید بای ساید است

روش های مختلف اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟

یکی از مهمترین و بهترین پاسخ ها به این سوال که چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ توجه به چیدمان و ترتیب منظم گذاشتن وسایل و مواد غذایی در درون یخچال می باشد. چیدمان مواد غذایی باید اصولی بوده تا علاوه بر اینکه بر عمر و ماندگاری ماده غذایی افزوده گردد، بتوانیم به راحتی و سریع به هر ماده غذایی که می خواهیم دسترسی آسان تری داشته باشیم. از آنجا که هر بخش از یخچال دارای نقاط گرم تر ( مثل طبقات روی درب داخلی یخچال و طبقات بالای یخچال) و سرد تر ( طبقه میانی و پایینی یخچال ) می باشد با چیدمان مواد غذایی بر حسب آنکه کدام یک از مواد غذایی در کدام طبقه از یخچال باید قرار داده شوند، باعث افزایش ماندگاری و سلامت مواد غذایی درون یخچال می شوند. همچنین برای دسترسی آسان و راحت تر به هر ماده غذایی، بهترین روش این است که بر روی هر ماده غذایی که بسته بندی می کنیم، اعم از سبزیجات، حبوبات پخته شده، مواد گوشتی و … را با بر برچسب و نوشتن نام آن ماده غذایی بر روی بسته، مشخص کنید.

چطوری یخچال رو مرتب کنم؟

نگهداری مواد غذایی

سعی کنید در انتهای هر ماه، یخچال خود را مرتب و تمیز کنید. این روش کمک شایانی به اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ می کند. بنابراین برای دستیابی به داشتن یخچال مرتب و تمیز، می بایست ابتدا تمامی مواد غذایی و همچنین وسایل و لوازم جانبی یخچال که امکان جدا کردن آن ها از یخچال وجود دارد چون قفسه ها، سینی های هر طبقه، کشو ها، ظرف قرص، جا تخم مرغی و … را جدا کنید. آن ها را درون سینک ظرفشویی گذاشته و با پودر ماشین ظرفشویی، تمیز و مرتب بشویید. بعد از شستشو و خشک شدن تمامی لوازم های جانبی یخچال، آن ها را مرتب و تمیز در جای خود قرار دهید. ( این نکته بسیار مهم می باشد که در زمان تمیز و مرتب کردن قفسه ها و طبقات درونی یخچال، سیم یخچال از پریز برق جدا شده باشد).

از آنجا که هر یخچالی، قفسه بندی شده می باشد و هر بخش از طبقات یخچال، دمای خاصی دارند، بنابراین بهتر است هر قفسه و یا طبقه ای را برای نگه داشتن یک سری از مواد غذایی در نظر بگیرید.

قفسه بالایی یخچال از نقاط گرم یخچال می باشد. از این رو مناسب برای جا دادن مواد غذایی که آماده خوردن می باشند و یا از شب قبل در یخچال گذاشته اید، مناسب می باشد.

خنک ترین و ثابت ترین بخش دمای یخچال مربوط به طبقه میانی یخچال می باشد. این بخش میانی، جهت نگه داری مواد غذایی که می خواهید برای چند مدتی در یخچال نگه داری کنید، استفاده می گردد. مواد غذایی مانند گوشت های نپخته، شیر، تخم مرغ و … در این طبقه نگهداری شود.

طبقات پایین یخچال نیز جزء سرد ترین نقاط یخچال می باشد. از این رو قفسه های پایینی یخچال، بهترین مکان جهت نگه داشتن گوشت و مرغ های تازه برای مدتی طولانی می باشد. همچنین بسته بندی سبزیجاتی که متناسب با هر فصل از سال، آن ها را تعبیه و بسته بندی نموده اید، می توانید در یکی از قفسه های طبقات پایینی یخچال، جا سازی کنید.

چگونه یخجال خانه را تمیز نگه داریم

یخچال مرتب و تمیز داشتن

آیا حالا می توانید بگویید که چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ بله با دانستن درجه بندی دمای هر بخش و یا طبقه ای از یخچال، می توانیم در سلامت نگه داشتن و افزایش ماندگاری مواد غذایی، تاثیر گذار باشیم.

اینکه چگونه و چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ توجه به کشو های یخچال، اهمیت بسزایی دارد. وجود کشو، علاوه بر نظم و ترتیب از شلوغ شدن و به هم ریختگی یخچال جلوگیری می کند. یخچال ها علاوه بر قفسه بندی ها و یا طبقه بندی های شیشه ای که دارند، مجهز به کشو های اغذیه ای نیز می باشند. این کشو ها در دو قسمت و هر کدام در زیر طبقه دوم که قابل دسترسی آسان در هنگام باز کردن یخچال است، مجهز می باشد. از این کشوی اغذیه، معمولاً جهت نگه داری پنیرها مانند پنیر صبحانه، پنیر چدار و پنیرهای … استفاده گردد. همچنین از کشوی دیگر، جهت نگه داری و گذاشتن گوشت هایی چون سوسیس، کالباس، همبرگر و … استفاده می گردد.

اگر قصد دارید یخچالتان را باز و بسته کنید ما مقاله نحوه باز و بسته کردن در یخچال را برای شما تهیه کرده ایم

بیشتر یخچال ها مجهز به کشو های مواد غذایی مرطوب دار می باشند. این کشو های مرطوب دار، ما را در جهت هر چه بهتر و با کیفیت تر اینکه  چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ راهنمایی و کمک می کند. کشو های مواد غذایی مرطوب دار، دارای درجه رطوبت بالایی می باشند. از این رو مناسب نگه داری مواد غذایی خاصی می باشند. اصولاً از این کشو های مرطوب دار برای نگه داری سبزی ها و میوه هایی که در ظرف کمتر از یک هفته قابل استفاده می باشند، نگه داری می گردند. باید توجه نمود که یکی از اصول خانه داری این می باشد که بعد از خریداری میوه و سبزیجات، آن ها را تمیز کرده و بعد از آنکه آن ها را خشک نمودید، در درون کشو های یخچال قرار دهید. اما سعی کنید که حدالامکان از ظروف در بسته و یا کیسه زیپ دار برای نگه داری و افزایش طول ماندگاری سبزیجات و میوه جات استفاده کنید. آنچه که در خصوص چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ باید گفت که دانستن این نکته که سبزیجات، نیازمند رطوبت بیشتری از میوه جات جهت نگه داری در یخچال می باشند، از اصول مهم و با اهمیت در خصوص نگه داری مواد غذایی می باشد.. از این رو می بایست این دو یعنی سبزیجات و میوه جات جدا از هم و هر کدام در کشویی جداگانه نگهداری شوند. اگر یخچال شما از امکاناتی چون کشو های نگه داری مواد غذایی مرطوب دار، بر خوردار نمی باشد و از نوع ساده می باشد، بهتر است اگر کشویی را اختصاص به نگه داری سبزی می دهید، درب کشو کاملاً کیپ باشد تا هوا از آن خارج نگردد. و یا اگر از میوه، استفاده و نگه داری می کنید، سعی کنید درب کشوی میوه به طور کامل بسته نشود تا رطوبت آن کاهش بیابد.

یخچال مرتب و منظم

بسته بندی منظم و دقیق مواد غذایی

از مهمترین نکات اصولی در خصوص اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ درب داخلی یا همان قفسه بندی های کناره درب یخچال می باشد. این بخش از یخچال به مانند بخش و یا قفسه بالایی یخچال از گرم ترین نقاط یخچال می باشد. از این رو شما می توانید در این قسمت از یخچال، مواد غذایی که در دماهای بالا و یا گرم، ماندگاری خوبی دارند، استفاده کنید. درب داخلی یخچال، طبقه بندی شده می باشد و هر بخش از آن جهت نگه داری بخشی از مواد غذایی اختصاص دارد. مثلاً درب یخچال از یک طبقه باریک که جهت نگهداری و محل قرار گرفتن تخم مرغ ها می باشد، تشکیل شده است. که این طبقه معمولاً در قسمت بالایی درب یخچال تعبیه می شود. سعی کنید برای آنکه قفسه ی تخم مرغ تمیز و مرتب باشد، از گذاشتن تخم مرغ های شکسته و یا تاریخ مصرف گذشته در درون یخچال، جداً خود داری کنید.

قسمت های پایین قفسه بندی درب یخچال نیز می تواند جهت نگه داری و چیدن سس ها، ادویه جات ها و انواع نوشیدنی ها اختصاص بیابد. همچنین یک قسمت از درب داخلی یخچال را می توانید به نگهداری وسایل صبحانه اعم از خامه، کره، مربا، آبمیوه و داروهای گیاهی اختصاص داد.

در آخر باید به این نکته اذعان نمود که برای اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟ و یا اینکه داشتن یک یخچال تمیز و با نظم به سلیقه ی کدبانوی خانه بستگی دارد. تمیز بودن و چیدمان درست و منظم وسایل و مواد غذایی در درون یخچال، علاوه بر سهولت و دسترسی آسان در پیدا کردن هر ماده غذایی مورد احتیاج، حس نظم و تمیزی و سلامتی به کسی که درب یخچال را باز می کند، انتقال می یابد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس