آموزش نگهداری از گل سانسوریا

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

ترفند های نگهداری از گل سانسوریا

آموزش نگهداری از گل سانسوریا

از زمان قدیم تا به امروز نگهداری گل‌وگیاه در خانه‌ها مرسوم بوده است. خانم‌ها برای این کار ارزش زیادی قائل هستند و با این کار زیبایی خاصی به فضای خانه بخشیده‌اند. اما نگهداری از این گل‌ها و گیاهان کار سختی است و در بسیاری از مواقع به دلیل سهل‌انگاری یا نداشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری آنها، گل‌ها خراب می‌شوند و باید دوباره از اول شروع به کاشت آنها کرد. پس لازم است که آموزش نگهداری انواع گل‌ها را بلد باشید.

گل سانسوریا یکی از محبوب‌ترین و زیباترین گل‌های موجود در خانه‌ها است و لازم است که خانم‌ها حتماً آموزش نگهداری از گل سانسوریا را یاد بگیرند تا بتوانند به‌راحتی از انواع این گل‌ها نگهداری کنند و از خراب‌شدن آنها جلوگیری کنند.

در این مقاله قصد داریم که به طور کامل آموزش نگهداری از گل سانسوریا را شرح دهیم. همچنین انواع مختلف گل سانسوریا را به همراه مزیت‌ها و معایب آن برای آگاهی بیشتر شما بیان کنیم. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که آموزش نگهداری از گل سانسوریا را نمی‌دانید؛ تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

گل سانسوریا چیست

گل سانسوریا چیست

گل سانسوریا را با نام‌های شمشیری و زبان مادرشوهر هم می‌شناسند. به دلیل مقاومت بالای این گل و همچنین سازگاری با شرایط مختلف، به‌راحتی می‌توان آن را در خانه نگهداری کرد. گل سانسوریا از آن دسته‌گل‌هایی است که ساقه‌های آن در زیر خاک هستند و برگ‌های به شکل شمشیر آن مستقیم از روی خاک رشد می‌کنند. هرچه تعداد این برگ‌ها بیشتر باشد؛ قیمت گل سانسوریا بالاتر می‌رود.

انواع گل سانسوریا

قبل از اینکه به سراغ آموزش نگهداری از گل سانسوریا برویم؛ بهتر است که با انواع این گل آشنا شوید آنها را بهتر بشناسید. گل سانسوریا به‌طورکلی دارای 60 مدل مختلف است که در اینجا به معرف محبوب‌ترین و مشهورترین آنها می‌پردازیم.

سپند بار ارائه دهنده خدمات باربری در تهران است اگر قصد اسباب کشی دارید سپند بار خدمات صفر تا 100 اسباب کشی از بسته بندی تا حمل اثاثیه منزل و چیدمان را برای شما انجام می دهد

گل سانسوریا شمشیری

گل سانسوریا شمشیری خاص‌ترین نوع آن است که معمولاً در بیشتر مکان‌ها از این مدل گل سانسوریا استفاده می‌کنند. سانسوریا شمشیری از لحاظ رنگ برگ‌ها به دودسته سبز و ابلق تقسیم می‌شود. آنهایی که در دسته سبز قرار دارند؛ معمولاً برگ‌هایی به رنگ سبز پررنگ و کم‌رنگ دارند اما دسته ابلق یک نوار زرد در کناره برگ‌ها قرار دارد.

اندازه برگ‌های سانسوریا شمشیری تا 50 سانتی‌متر هم خواهد رسید و اگر آموزش نگهداری از گل سانسوریا را به طور کامل یاد بگیرید؛ رشد آنها تا یک متر هم خواهد رسید.

انواع گل سانسوریا

سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه نسبت به شمشیری کمتر رشد می‌کند و به همین دلیل به آن پاکوتاه می‌گویند. رشد برگ‌های این نوع از گل سانسوریا حدود 25 سانتی‌متر است. مزیت بسیار خوبی که این نوع از گل‌ها دارند؛ این است که به دلیل کوچک بودن آنها، حجم کمی را آشغال می‌کنند و در هرجایی که دوست داشته باشید؛ می‌توانید از آنها استفاده کنید.

این نوع از گل سانسوریا مانند مدل شمشیری به دودسته سبز و ابلق قسیم می‌شود که اگر از نوع ابلق استفاده می‌کنید؛ برای نگهداری بهتر از آن، بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که نور بیشتری دریافت کند.

سانسوریا مهتابی

سانسوریا مهتابی هم یکی دیگر از مدل‌های گل سانسوریا به شمار می‌رود که دارای برگ‌ها پهن و کشیده است. تفاوتی که این مدل از گل سانسوریا با بقیه مدل‌ها دارد؛ این است که رنگ برگ‌های آن علاوه بر سبز روشن، خاکستری و نقره‌ای هم به خود می‌گیرد و همین امر باعث شده که جلوه بسیار زیبایی به خانه‌ها بدهد.

رشد برگ‌ها سانسوریا مهتابی تا نزدیکی یک متر هم می‌رسد. برای اینکه این گل به‌خوبی رشد کند؛ باید نور کامل به آن بتابد. اگر از این گل در مکان‌های کم‌نور نگهداری شود؛ رنگ سبز روشن به خود می‌گیرد. نکته دیگری که باید درباره مدل مهتابی گل سانسوریا بدانید؛ گل دادن آن است. اگر به‌خوبی از آن نگهداری کنید؛ گل‌های سفید و خوش عطری می‌دهد.

جالب است بدانید که با تمام این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها، نگهداری از گل سانسوریا مهتابی با سایر مدل‌ها فرقی ندارد و کاملاً مشابه هم هستند.

گل سانسوریا لوله ای

سانسوریا لوله‌ای

دلیل اسم‌گذاری سانسوریا لوله‌ای به دلیل شکل برگ‌های آن است که بعد از رشد، شبیه به لوله می‌شوند. این نوع از مدل سانسوریا تا 50 سانتی‌متر هم رشد می‌کند که برای رسیدن به این حد، باید نور خوب و کافی به آن برسد. بهتر است بدانید که مدل لوله‌ای سانسوریا، گیاه کاملی نیست چون این نوع از گیاه وارداتی هستند و نحوه نگهداری از آن شبیه به قلمه گیاه است.

آموزش نگهداری از گل سانسوریا

بعد از اینکه با انواع گل‌های سانسوریا و خصوصیات مختلف آنها آشنا شدید؛ باید آموزش نگهداری از گل سانسوریا را به طور کامل یاد بگیرید تا بتوانید به‌خوبی از آن مراقبت کنید. برای اینکه گل سانسوریا به‌خوبی رشد کند؛ باید یک سری شرایط مناسب را برای آن فراهم کنید تا بتوانید به بهترین شکل از آن محافظت کنید.

مواردی که برای نگهداری از گل سانسوریا باید به آنها توجه شود؛ به شرح زیر است.

نور مناسب برای نگهداری از گل سانسوریا

نور مناسب برای نگهداری از گل سانسوریا بسیار حیاتی و مهم است. این گل بسیار با محیط سازگار است و حتی با استفاده از نور لامپ‌های مهتابی هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. اما اگر می‌خواهید گل سانسوریا به بهترین شکل رشد کند؛ باید آن را در معرض نور غیرمستقیم قرار دهید. جایی مانند کنار پنجره که بیشترین نور ممکن را دارد؛ برای رشد گل سانسوریا بسیار مناسب است.

سازگاری گل سانسوریا به محیط اطراف، این گل را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری در آپارتمان تبدیل کرده است.

مقدار آب لازم برای نگهداری از گل سانسوریا

مقدار آب لازم برای نگهداری از گل سانسوریا

یکی دیگر از مواردی که برای نگهداری از گل سانسوریا باید به آن دقت کنید؛ مقدار آب موردنیاز است. گل سانسوریا از آن دسته گیاهانی است که به آب کمی برای رشد نیاز دارد و لازم نیست هر روز به آن آب بدهید. بسیاری از افراد احساس می‌کنند که باید مانند سایر گیاهان و گل‌های دیگر خانه باید هر روز به گل سانسوریا آب داد؛ اما بهتر بدانید که این گل معمولاً دوهفته یک‌بار به آب نیاز پیدا می‌کند.

شما باید مرتب خاک گل سانسوریا را بررسی کنید و اگر دیدید که خاک آن خشک شده؛ مقداری آب به آن بدهید.

دمای مناسب برای نگهداری از گل سانسوریا

دما و رطوبت محل نگهداری گل سانسوریا بسیار مهم است. باوجوداینکه گل سانسوریا در مقابل دما و رطوبت بسیار مقاوم بوده و تغییرات دما و رطوبت در رشد آن تأثیری ندارد؛ اما برای اینکه بهترین شرایط نگهداری از گل سانسوریا را فراهم کنید؛ بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که دما و رطوبت متعادلی داشته باشد. همچنین تا جایی که امکان دارد؛ آن را در معرض وزش باد و یا در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندهید.

سپند ارائه دهنده خدمات حمل بار در تمامی نقاط تهران است و دارای شعبات زیادی است همانند باربری شمال تهران که در شمال تهران سرویس دهی باربری را انجام می دهد باربری غرب تهران که در غرب تهران سرویس دهی اثاث کشی را به خوبی انجام می دهد همچنین این شرکت دارای شعباتی همچون باربری شرق تهران و باربری مرکز تهران است

کود و مواد مغذی برای نگهداری از گل سانسوریا

مثل تمام گیاهان دیگر، گل سانسوریا هم برای رشد بیشتر احتیاج به کود و مواد مغذی دارد. شما باید به این مسئله اهمیت زیادی بدهید و برای نگهداری از گل سانسوریا هر کاری که لازم باشد را انجام دهید. برای گل سانسوریا بهتر است که از کود رقیق شده استفاده کنید.

اگر گل سانسوریا را در باغچه نگهداری می‌کنید؛ لازم نیست کود دیگری را برای آن استفاده کنید؛ شما می‌توانید از همان کود گل سانسوریای داخل گلدان برای گل سانسوریای داخل باغچه هم استفاده کنید. مقدار استفاده آن هم دقیقاً مشابه هم باشد فقط باید دقت کنید که کود گل سانسوریای داخل باغچه به‌صورت مایع باشد.

در صورت مشاهده علف‌های هرز در کنار گل سانسوریا، به‌سرعت آنها را از بین ببرید تا مواد مغذی داخل خاک به طور کامل به گل سانسوریا برسد و سریع‌تر رشد کند.

نگهداری از گل سانسوریا

خاک مناسب برای نگهداری از گل سانسوریا

برای رشد بهتر و سریع‌تر گل سانسوریا و همچنین نگهداری بهتر از آن، باید به خاک آن دقت کنید. ترکیبی از شن، ماسه، مواد آلی و رس برای رشد گل سانسوریا بسیار مناسب است. البته اگر قصد دارید که گل سانسوریا را در باغچه بکارید؛ باید به مکان و خاک آن دقت بیشتری بکنید.

مکان مناسب برای گل سانسوریا جایی از باغچه است که هم در سایه قرار داشته باشد و هم نور کافی را داشته باشد. دقت کنید که گل سانسوریا در معرض نور مستقیم خورشید نباشد. معمولاً PH مناسب برای خاک گل سانسوریا را 4.5 تا 7.5 در نظر می‌گیرند و این نوع خاک را مناسب‌تر می‌دانند.

گلدان مناسب برای نگهداری از گل سانسوریا

امکان کاشت گل سانسوریا هم در گلدان و هم در باغچه وجود دارد. اما اگر قصد دارید که گل سانسوریا را در داخل گلدان بکارید؛ بهتر است از گلدان‌های سفالی استفاده کنید. گلدان گل سانسوریا باید پهن و کوتاه باشد. چون این نوع از گل‌ها برای رشد، احتیاج به خاک زیاد ندارند و در خاک‌های کم‌عمق بهتر رشد خواهند کرد.

دقت کنید که شرایط گلدان باید به نحوی باشد که آب در اطراف ریشه گل سانسوریا جمع نشود؛ چون این کار باعث پوسیده شدن ریشه گیاه می‌شود. بهتر است برای عمر بیشتر گل سانسوریا، هر 2 الی 3 سال یک‌بار گلدان آن عوض شود.

مزایای گل سانسوریا

مزایای گل سانسوریا

گل سانسوریا علاوه بر زیبا نشان‌دادن خانه، مزیت‌های دیگری هم به همراه دارد که با نگهداری از گل سانسوریا به بهترین شکل، می‌توانید از این مزیت‌ها استفاده کنید. از مهم‌ترین مزیت‌های گل سانسوریا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • گل سانسوریا باتوجه‌به خصوصیاتی که دارد؛ می‌تواند هوای اطراف را تصفیه کند.
  • گل سانسوریا باعث بهبود تنفسی در شب می‌شود. به این صورت که در هنگام شب، دی‌اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می‌کند.
  • در جاهایی که بوی بد وجود دارد؛ با استفاده از گل سانسوریا بوی بد را از بین می‌برند.
  • برگ‌های خشک شده گل سانسوریا را داخل آب قرار می‌دهند و بعد از چند روز از فیبر داخل آن برای ساخت کاردستی و لوازم تزئینی استفاده می‌کنند.

معایب گل سانسوریا

همان‌طور که گفتیم؛ گل سانسوریا مزایای زیادی دارد. اما این گل دارای یک خصوصیت است که باید بسیار مواظب آن باشید. برگ‌های گل سانسوریا سمی هستند و اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی نگهداری می‌کنید؛ باید خیلی مواظب باشید؛ برگ‌های این گل را نخورند چون ممکن است برای آنها مشکلی به وجود بیاید. دقت کنید که لمس کردن برگ‌ها مشکلی ندارد؛ فقط باید مواظب خوردن آنها باشید.

سخن نهایی

گل سانسوریا یکی از گل‌های بسیار پرطرف‌دار است که معمولاً در خانه‌ها و محل کار از آن استفاده می‌کنند. نحوه نگهداری از گل سانسوریا بسیار مهم است. به همین دلیل در این مقاله آموزش نگهداری از گل سانسوریا را به طور کامل شرح دادیم. همچنین شما را با انواع مختلف گل سانسوریا، مزایا و معایب آن آشنا کردیم تا بیشتر از پیش خصوصیات و ویژگی‌های این گل را بشناسید.

اگر درباره آموزش نگهداری از گل سانسوریا سؤالی دارید و یا مورد خاصی در نظر دارید که باید به این مقاله اضافه شود؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس