باربری تهران / مقالات / راز نگهداری گیاهان آپارتمانی

راز نگهداری گیاهان آپارتمانی

نگهداری گیاهان آپارتمانی

وجود گیاهان آپارتمانی می‌تواند محیط خانه شما را سرزنده و شاداب کند. علاوه بر این گیاهان آپارتمانی قادرند فضای خانه را تصفیه و بر سلامت عمومی خانواده مؤثر باشند. اما اگر این گیاهان آپارتمانی پژمرده و بی‌برگ بشوند چاره چیست؟ اصلا راز نگهداری گیاهان اپارتمانی چیست که در بعضی منازل یک گیاه اپارتمانی چند سال عمر می‌کند اما همان گل در مکانی دیگر چند هفته؟ قصد داریم از راز نگهداری گلهای آپارتمانی به شما بگوییم. با ما همراه باشید.

 هوا، نور ، آب ، خاک| سه عنصر تأثیر گذار در نحوه رویش گیاه آپارتمانی

عنصر آب

آیا می‌دانستید عامل اصلی از بین رفتن گیاهان آپارتمانی افراط در آبیاری و عدم اطلاع از روش صحیح آبیاری گیاهان در فصول مختلف است؟ اگر جز آن دسته از افراد هستید که از ترس آن که گیاه آپارتمانی خشک شود بی وقفه آن‌را آبیاری می‌کنید باید یک تجدیدنظر حسابی کنید.

راز نگهداری گیاهان آپارتمانی در رابطه با  نحوه آبیاری باید به گونه‌ای باشد که:

 1. بعد از آبیاری گیاه، آب اضافی از  زیر گلدان خارج شود.
 2. از باز بودن سوراخ زیر گلدان نیز باید مطمئن شوید.
 3. آب اضافی را هر روز خالی کنید تا ریشه گیاه بتواند تنفس کند.
 4. با خالی نکردن آب اضافی خارج شده از گلدان، عبور هوا از زیر گلدان و رسیدن آن به ریشه‌ها غیرممکن می شود.
 5. آب استفاده شده بدون رنگ و فاقد کلر باشد.
 6. برای آبیاری تدریجی خاک گلدان می‌توانید چند تکه یخ را روی خاک گلدان قرار دهید و اجازه دهید تا با ذوب تدریجی تکه یخ، گیاه به خوبی آبیاری شود.
نگهداری گیاهان آپارتمانی
نگهداری گیاهان آپارتمانی

تشکیل نمک در خاک

همانطور که به شما گفتیم توجه به میزان صحیح آبیاری گیاهان یکی از صدها راز نگهداری گیاهان آپارتمانی است. اما آیا می‌دانستید که یکی از دلایل عدم رشد گیاه تشکیل نمک در خاک است؟ بله این نمک در اثر عدم آبیاری کافی و یا آبیاری بیش از حد در خاک گلدان ایجاد می‌شود و به ندرت از بنیه گیاه می‌کاهد.

نمک در نگهداری گیاهان
نمک در نگهداری گیاهان

نور

گل و گیاهان آپارتمانی نباید غرق در نور و نباید در تاریکی مطلق باشند. میزان و زاویه نور دریافتی در نحوه رشد گیاه تأثیر بسزایی دارد. راز نگهداری گیاهان آپارتمانی در رابطه با نور یک‌سری نکاتی دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

شرکت باربری سپندبار با ده سال تجربه و مشاوران متخصص در زمینه حمل و نقل، بسته بندی و چیدمان لوازم منزل

نور دریافتی مستقیم باشد یا غیر مستقیم؟

قرار دادن گیاهان اپارتمانی در حالتی که نور مستقیم دریافت نکند از اصول نگهداری گلهای آپارتمانی است. این گیاهان در تاریکی مطلق رشد نمی کنند و تا حدی نیاز به نور غیرمستقیم دارند. اگر می خواهید تأثیر نور بهتر شود دیوارهای سفید محیط خوبی هستند بر افزایش رویش گیاهان اپارتمانی مؤثرند.

چرخش گیاه برای ایجاد توازن!

آیا تابه‌حال دقت کرده اید که گیاهان آپارتمانی به سمت نور خمیده می‌شوند؟ اگر گیاه آپارتمانی در مجاورت پنجره واقع شده باشد، برگ‌ها و ساقه‌ی گیاه به طور معمول به سمت آفتاب خم می‌شود. اگر در نظر دارید که از این نقیصه جلوگیری بفرمایید گهگاهی گل و گلدان را بچرخانید تا در همه‌ی قسمت‌ها توازن برقرار شود. راز نگهداری گیاهان آپارتمانی ایجاد توازن در نور دریافتی است.

اگر گیاه گل داده‌است اصلا آن‌را نچرخانید و در این زمینه استثنا را رعایت کنید.

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی

اگر گیاه آپارتمانی را در محوطه‌ای قرار داده‌اید که نور طبیعی در دسترس نیست، خبر خوب اینست که می‌توانید از نورهای مصنوعی نیز برای رشد گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

نور فلورسنت می‌تواند منع نوری خوبی برای حفظ رشد گیاه باشد. یک نکته طلایی در اصول نگهداری گلهای آپارتمانی را اینجا به شما می گوییم و آن انتخاب نوع لامپ بر اساس گیاه‌ آپارتمانی شما است. چنانچه گیاه آپارتمانی بدون گل است یا به عبارتی دیگر از انواع برگ‌های زینتی است می‌توانید از مهتابی و لامپ گازدار استفاده کنید. برای گیاهان آپارتمانی گل‌دار نیز از لامپ‌های مدادی استفاده می‌شود.

فاصله گیاه آپارتمانی تا نور مصنوعی : استفاده از چند لامپ مهتابی آفتابی و سفید ایده‌آل‌ترین وضعیت ممکن است. بهترین فاصله گیاه تا نور مصنوعی ۲۴سانتی متر می‌باشد. البته در شرایطی که این لامپ‌ها حداقل ۱۴ساعت در روز روشن باشند!

از شعبه های باربری سپند بار می توان باربری زعفرانیهباربری نیاورانباربری پاسدارانباربری سعادت آباد را نام برد

رنچ گیاه از نور زیاد

تشخیص میزان استاندارد نور دریافتی توسط گیاه راز نگهداری گیاهان آپارتمانی است. چنانچه مشاهده کردید بین ساعت ۱ظهر تا ۴عصر گیاه آپارتمانی پژمرده شده و برگ‌های آن از حالت زرد به قهوه‌ای برگشته‌است، گواه بر این است که گیاه از دریافت نور زیاد آزرده شده‌است. سریعا گیاه را از محل که نور مستقیم آفتاب به آن می‌تابد دور کنید و آن‌را در جلوی نور آفتابی که از شیشه،کرکره یا پرده عبور کرده قرار دهید.

گل و گیاه در آپارتمان
گل و گیاه در آپارتمان

هوا

گیاهی که در خانه دارید یک موجود زنده‌است. او به هوا احتیاج دارد، همانقدر که به نور و آب احتیاج دارد!

یک راز نگهداری گیاهان آپارتمانی، هوای تازه است. پس در ساعاتی از روز پنجره را باز کنید تا هوا عوض شود. گیاه با دریافت هوای تازه و اکسیژن کافی خود را تقویت و برگ و ساقه‌ها را مقاوم‌تر از قبل می‌کند. گیاهی که از هوای تازه بهره می‌برد در مقابل انواع بیماری‌ها مقاوم‌تر  است.

نکاتی که در این مورد باید رعایت کنید:

 • گیاه آپارتمانی را در معرض وزش باد قرار ندهید.
 • گیاه را مستقیم در معرض باد کولر قرار ندهید.
 • تغییر ناگهانی دما موجب ریزش برگ‌های تحتانی گیاهان اپارتمانی می‌شود.
نگهداری گیاهان آپارتمانی
نگهداری گیاهان آپارتمانی

خاک

یکی دیگر از صدها راز نگهداری گیاهان آپارتمانی، توجه به خاک گیاه است. توجه به خاک گیاه بسیار حائز اهمیت است چرا که خانه‌ی ریشه گیاه، در خاک است. یکی از اصول نگهداری گلهای آپارتمانی تعویض خاک گل و گیاه آپارتمانی در فواصل زمانی گوناگون است. پس از مدتی مواد مغذی خاک گلدان تمام می‌شود، این خاک روی زمین نیست و محدود به همان مقدار درون گلدان است. ترجیحا بعد از حدود هفت ماه فکری به حال خاک گلدان بکنید.

خاک گیاه آپارتمانی
خاک گیاه آپارتمانی

دو نکته مهم در انتخاب خاک گیاه:

 1. در درجه اول خاک گیاه باید به گونه‌ای باشد که ریشه در آن توانایی تنفس را داشته باشد. مثالی را برای شما می‌آوریم، خاک رس را در نظر بگیرید؛ این خاک پس از تماس با آب پیوندهای مولکولی را در میان خود ایجاد می‌کند و به سرعت متراکم می‌شود. یک چنین خاکی هیچ روزنه ای ندارد تا ریشه به راحتی در آن تنفس کند. برای جلوگیری از خفه شدن گیاه خاک گلدان را با در نظر گرفتن این مورد انتخاب کنید.
 2. دومین نکته در انتخاب خاک گیاه آپارتمانی عدم شسته شدن خاک است. با وجود سنگ و سنگ‌ریزه در خاک پس از هر آبیاری، آب به راحتی از درون خاک شسته می‌شود و در هنگام بیرون رفتن از روزنه‌های گلدان، مواد معدنی و املاح را نیز با خود می‌برد. پس برای جلوگیری از خروج مواد آلی و معدنی خاکی را انتخاب کنید تا به راحتی شسته نشود.

توجه به دو نکته بالا راز نگهداری گیاهان آپارتمانی در جلوگیری از بروز مشکلاتی همچون از دست رفتن املاح و خفگی گیاه می‌باشد و حتما جدی گرفته شود.

اصول-نگهداری-گلهای-آپارتمانی
اصول-نگهداری-گلهای-آپارتمانی

بهترین ترکیب خاک گلدان

هرکدام از ترکیباتی که معرفی می‌کنیم ویژگی‌ها منحصر به فرد خود را دارند. در اینجا بهترین ترکیبات خاک گلدان را برای شما لیست خواهیم کرد:

 •  ورمی کمپوست
 • پیت ماس
 • خاک برگ
 • کود حیوانی
 • کوکوپیت
 • پرلیت

فشردن خاک گلدان |‌درست یا غلط ؟

یکی از نکات طلایی‌ای که در این بخش به شما می‌گوییم پاسخ به این سوال است. به هیج وجه خاک گلدان را فشار ندهید. منافظ خاک باید باز باشند تا هوا در میان آن عبور کند و به ریشه برسد. وجود جریان هوا و اکسیژن کافی در منافظ خاک راز نگهداری گیاهان آپارتمانی است.

زمان تعویض گلدان گیاهان اپارتمانی

شاید تشخیص زمان دقیق تعویض خاک گیاه آپارتمانی کمی مشکل باشد. کلید حل این مشکل نزد ما است. به طور کلی زمانی که ریشه گیاه به ته گلدان رسیده و ریشه‌ها  از سوراخ‌های ته گلدان قابل دید است بهتر است گلدان را عوض کنید. این گلدان گنجایش این ریشه را ندارد و نبود جای کافی در گلدان موجب سختی در تنفس گیاه خواهد شد. پس گلدان بزرگ‌تری را در نظر بگیرید و گیاه را به آن منتقل کنید.

تقسیم بندی نگهداری گیاهان آپارتمانی براساس نیاز به رطوبت |‌خاک و آبیاری

اصول نگهداری گیاهان آپارتمانی
اصول نگهداری گیاهان آپارتمانی
 1. دسته اول گیاهان گوشتی هستند که می‌توان گفت به رطوبت حساسند.گیاهانی همچون آلوئه ورا و کاکتوس از این دست هستند.
 2. دسته دوم گیاهان آپارتمانی معمولی هستند که با رطوبت میانه بهتری دارند.

گیاهان گوشتی

راز نگهداری گیاهان آپارتمانی گوشتی: چنانچه از گیاهان دسته اول به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده می کنید حتما به زهکشی گلدان دقت کنید. زهکشی گلدان گیاهان گوشتی باید به گونه‌ای باشد که به هیچ وجه آب مازاد در خاک نماند. گیاهانی همچون کاکتوس با برگ‌های گوشتی طوری خلق شده‌اند که در مناطق خشک و بیابانی قادر به بقا باشند. با توجه به فیزیک این نوع گیاهان به میزان رطوبت خاک آن توجه کنید.

خاک گیاهان آپارتمانی گوشتی باید با درصد رس پایین و میزان نگهدارنگی آب کم باشد. حداقل دوسوم خاک، ماسه طبیعی با ترکیبی از خاک حاوی املاح با ph معقول باشد.

گیاهان آپارتمانی معمولی

راز نگهداری گیاهان آپارتمانی معمولی: استفاده از ترکیب خاک با نسبت‌های مساوی خاک برگ، خاک باغچه الک شده، ماسه و کود حیوانی  بسیار مناسب گیاهان آپارتمانی معمولی می‌باشد. این ترکیب بهترین شرایط را از نظر خاک برای گیاه فراهم خواهد کرد. زهکشی صحیح نیز باید در نظر گرفته شود.

رفع آفت و کرم

رفع آفت و کرم در گیاهان آپارتمانی
رفع آفت و کرم در گیاهان آپارتمانی

اگر دیدید خاک گلدان شما کرم دارد یا گل آپارتمانی دچار نوعی آفت شده با ما همراه باشید.

یکی از اصول نگهداری گلهای آپارتمانی توجه به گیاه از لحاظ داشتن آفت یا کرم است و در اولین فرصت این مشکل دردسرساز باید برطرف شود.

شته، تارنچه و خستر آردپوش آفاتی هستند که می‌توانند در عرض یک الی دو روز گیاه را محاصره و بعد از چند روز آن‌را از بین ببرند.

 

 ‌رفع شته

روغن چریش در این مورد بسیار کارساز است . اگر با شستشو گیاه همچنان شته‌ها در حال تکاپو هستند روغن چریش می‌تواند این آفت را از بین ببرد. روغن چریش به واسطه آلی بودن و خاصیت ضدقارچی یک ضد آفت مفید محسوب می‌شود.

راه دیگری که به شما پیشنهاد می‌کنیم خاک کردن یک حبه سیر درون خاک است. با انجام این کار شته‌ها دیگر جرئت نخواهند کرد که به گیاه نزدیک بشوند.

از بین بردن کرم‌ داخل خاک

برای از بین بردن کرم درون خاک، گلدان را تا نیمه در تشت آب فرو ببرید. یک شب تا صبح اجازه بدهید تا کرم‌های درون خاک برای تنفس به مشکل بربخورند و از بین بروند. در صورتی که از این کار جواب نگرفتید، استفاده از سم سوین در این مورد کارساز است.

در این مطلب سعی کردیم فوت و فن و راز نگهداری گیاهان آپارتمانی را به شما انتقال دهیم. ممنون که در این مطلب همراه ما بودید.

همچنین مقاله های زیر به شما پیشنهاد میگردد:

2 دیدگاه برای “راز نگهداری گیاهان آپارتمانی

  • سپند بار گفته:

   سلام و احترام خواهش میکنم هدف ما در این شرکت ارائه آموزش های درست و ارائه خدمات نوین باربری است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با سپند بار شماره‌های تماس
شعبه شمال 22895364 شعبه غرب 44440426 شعبه مرکز 88104479 شعبه شرق 77728486