نکات جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

نکات جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

گل و گیاه به خانه لطافت و طراوت هدیه می‌کند. تصور کنید ماه‌ها حتی سال‌ها برای گل و گیاه منزلتان وقت گذاشته‌اید. حال فکر اسباب‌کشی ای که در پیش دارید ذهن‌تان را به خود مشغول کرده‌است. به راستی انتقال و جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی کار آسانی نیست. اگر نکاتی را رعایت نکنید گیاه شکسته می‌شود یا شکل و ظاهر خود را در طی اسباب کشی از دست می‌دهد. بدون‌شک دلتان نمی‌خواهد حاصل زحمت و وقتتان در طی یک اسباب کشی از بین رود، چه بسا این گیاه یادگاری از یک شخص هم باشد!

گیاهان در طی جابجایی نیاز به مراقبت ویژه دارند. اصول اسباب‌کشی در حمل و نقل گیاهان باید رعایت گردد تا همه چیز به خوبی پیش رود. در این مطلب نحوه جابجایی گل و گیاه در اسباب‌ کشی را به شما آموزش خواهیم داد.

مشکلات حمل و نقل گیاهان در طی اسباب‌کشی

جابجایی گیاهان
جابجایی گیاهان

در روند جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی ممکن است هر اتفاقی بیفتد. برای مثال :

 1. ممکن است در حین اثاث کشی و در ماشین اتوبار گلدان و گیاه‌تان در میان انبوهی از لوازم برود و کاملا شکسته شود.
 2. چنانچه محیطی که گل و گیاه در آن در حال انتقال است، گرم و بدون هوا باشد گیاه به تدریج آسیب می‌بیند. در پی آن شکنندگی گیاه را شاهد خواهید بود.
 3. برخی گیاهان کاملا به شرایط محیطی حساس هستند و چنانچه جا و دمای محل نگه داری آن‌ها عوض شود به مرور پژمرده شده و از بین می‌روند.
 4. اسباب‌کشی گیاهان در مسافت طولانی برای گل و گیاهان حساس یک ریسک است.

این موضوع وقتی اهمیت دوچندان پیدا می‌کند که گیاه، زینتی و گران قیمت بوده باشد. شاید نزد خود فکر کنید که گرفتار چه درددسر بزرگی شده‌اید. اما خب نمی‌خواهیم شما را نگران کنیم ولی بهتر است قبل از شروع هرکاری همه جوانب را بشناسید. در ادامه نیز به شما راهکارهایی را ارائه می‌دهیم تا از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

نکات جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی
جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

اول از همه با خود بنشینید و به این فکر کنید که آیا به تمام این گل و گیاهان احتیاج دارید؟ آیا جابجایی تمام این گلدان‌ها الزام است؟ واقع بینانه عمل کنید. شرایط محیطی و فضای خانه جدید را در نظر بگیرید. هزینه‌های باربری نیز بحثی جدا است! .

اگر فضای جدید آن‌قدر بزرگ نیست تا این حجم از گل و گیاه در آن جا داده شود پس دسته‌ای از گیاهان را به اطرافیان ببخشید. اصلا شاید شرایط اقلیمی مقصد شما مناسب گیاهان شما نباشد. با کاهش تعداد گلدان‌ها روند جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی را برای خود آسان کنید.

آماده کردن گل و گیاهان

جابجایی گل و گیاه بیمار در اسباب کشی فایده‌ای ندارد. پس از چند هفته قبل گیاه را آماده کنید. پیوسته آن‌ها را تمیز و شاخ و برگ‌ مرده را هرس نمایید. گل‌های مرده را جدا کرده و به ظاهر آن‌ها سرو سامان ببخشید. وجود شاخ و برگ بیمار می‌تواند کل گیاه را از بین ببرد.

همچنین یک نکته مهم در جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی وجود دارد و آن حجم کم شاخ و برگ است. هرچه گیاه‌تان شاخ و برگ کمتری داشته باشد دوام آن بهتر خواهد بود و در طی اسباب کشی آسیب کمتری خواهد دید. البته در صورت زیاد بودن ساقه‌ها می‌توانید آن‌را ببندید.

زمان آبیاری به گل و گیاه

تقریبا ۲ ساعت قبل از اسباب‌کشی به گل و گیاه آب بدهید. البته یادتان باشد که این مورد در رابطه با گیاهان بیابانی مانند کاکتوس صدق نمی‌کند. در آب دادن به گیاهان افراط نکنید. میزان آبیاری قدری باشد که خاک گیاه در طی حمل و نقل نه شُل و خیس باشد و نه خیلی خشک! .  کمی رطوبت خاک افاقه میکند.

دسته‌بندی گلدان و ظرف گل و گیاه

به نوع و جنس گلدان توجه کنید. جنس گلدان و میزان مقاومت آن بسیار حائز اهمیت است. ممکن است در حال استفاده از گلدان سفالی باشید، یا انواع شیشه‌ای، چوبی یا فایبرگلاس را ترجیح داده باشید. ظرف و گلدان پلاستیکی هم بسیار رایج است. پس دست به‌کار شوید و گیاهان‌تان را براساس جنس گلدان و ظرف دسته‌بندی نمایید. گلدان‌های حساس از جمله شیشه‌ای باید در محلی متفاوت از گلدان‌های مقاوم‌تر در ماشین باربری چیدمان شوند.

گلدان‌های بزرگ

گلدان‌های بزرگ را می‌توانید به همان صورت در ماشین باربری قرار دهید. فقط مراقب باشید تا وسیله ای روی گلدان نیفتد. گلدان‌ها آخرین وسیله‌ای هستند که در ماشین باربری بارگیری می‌شوند.

قرارگیری اصولی گلدان‌های کوچک در جعبه اسباب‌کشی

اگر گلدان‌های کوچک و نقلی دارید یک کارتن اسباب‌کشی مقاوم تهیه کرده و با نظم گیاه و گلدان را در آن بچینید. تا حد ممکن اجازه ندهید فضای خالی وجود داشته باشد. می‌توانید برای جلوگیری از ضربه در طی جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی، از وسایلی همچون روزنامه یا فون استفاده کنید تا فضای خالی پر شود و گل و گلدان‌ها تکان نخورده و به هم برخورد نکنند. یادتان باشد که فقط در زمان بار زدن گل و گلدان در جعبه را ببندید و حتما روی جعبه سوراخ‌هایی را برای تنفس گیاه ایجاد نمایید. روی جعبه عبارت ” گیاه است ” را درج کنید تا کارگران باربری مطلع باشند.

اسباب کشی
اسباب کشی

جلوگیری از آسیب به ساقه گل و گیاه

ساقه‌های گل و گیاه اولین چیزی هستند که در طول جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی ممکن است دچار آسیب شوند. اگر در نظر دارید تا ساقه‌ها استحکام خود را حفظ کنند آن‌ها را ببندید تا در طی حمل و نقل، از هم جدا نشوند. چناچه ساقه گل و گیاه ارتفاع زیادی دارد جهت اطمینان از یک چوب ایستاده نیز استفاده کنید!

بیرون آوردن گیاه از جعبه

پس از اتمام جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی، نوبت به بیرون آوردن گیاه و گلدان می‌رسد. برای این‌کار :

 • با دقت جعبه را باز کنید.
 • گل و گیاه را از پایین بگیرید تا مطمئن باشید که از سنگین‌ترین قسمت گیاه آن‌را در دست گرفته‌اید.
 • به آرامی گیاه را خارج کنید.
 • گل و گیاه را بلافاصله در محیط پر نور قرار ندهید.
 • به تدریج نور محیط را افزایش دهید تا گیاه به آرامی خود را با شرایط وقف دهد.

تعیین بهترین زمان برای جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

جابجایی گل و گیاه در اثاث کشی
جابجایی گل و گیاه در اثاث کشی
 • اگر منزل شما پر از گل و گیاهان مختلف است، در تعیین روز اسباب کشی دقت کنید. ممکن است گیاهان شما بر اثر گرما یا سرمای شدید تلف شوند. پس از قبل با برنامه‌های هواشناسی همراه باشید و با شرکت باربری نیز هماهنگی لازم را انجام دهید.
 • اسباب کشی گیاهان آخرین چیزی است که در انتقال اثاثیه انجام می‌شود.
 • در انتهای اسباب‌کشی اولین چیزی که از ماشین اتوبار خارج می‌شود نیز همین گلدان و گیاهان است.

تعویض خاک گیاه

تعویض خاک گیاه در اثاث کشی
تعویض خاک گیاه در اثاث کشی

ممکن است پس از اتمام جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی نیاز به تعویض خاک وجود داشته باشد. اقدامات زیر را با دقت انجام دهید تا آسیبی به گیاه وارد نگردد :

 • ابتدا در محلی که قصد تعویض خاک‌ را دارید یک روزنامه باطله یا زیر انداز پهن کنید.
 • گلدان جدید و خاک جدید و مواد تقویتی را دم دست بگذارید تا در صورت نیاز به سرعت به آن دسترسی داشته باشید.
 • در پایین گلدان کمی خاک ساده بریزید و در سطوح بالاتر خاک جدید و مواد تقویتی را با هم ترکیب و گیاه را به آرامی در آن قرار دهید. خاک گلدان باید مرطوب باشد.
 • قرارگیری گیاه در گلدان طوری باشد تا ساقه گیاه کامل در خاک فرو رود.
 • حد اقل تا دو روز به گیاه آب ندهید.

جلوگیری از شوکه شدن گل و گیاه در طی جابجایی

جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی
جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی

گیاه به عنوان یک موجود زنده، طبیعی‌است که بعد جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی یا تغییر مکان شوکه شود. برای جلوگیری از شوکه شدن گیاهان توصیه‌هایی برای شما داریم. همراه باشید.

علائم شوک شدن گیاه

 • کوتاه شدن فاصله بین گره‌ها
 • زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌ها
 • پیچ خوردن و لوله شدن برگ‌ها
 • پژمرده شدن گل و برگ‌ها
 • خمیده شدن شاخه‌ها
 • طویل و باریک شدن گیاه
 • کاهش رشد گیاه

جلوگیری از شوکه شدن گل و گیاه

اگر قصد جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی را دارید و نمی‌خواهید تا گل و گیاه محبوبتان در طی تغییر جای گلدان یا تغییر محل قرارگیری شوکه شود نکات زیر را رعایت کنید :

 • با ریشه گیاه با ملایمت رفتار کنید و تا حد ممکن به توپ ریشه دست نزنید.
 • در هنگام انتقال گیاه از یک گلدان به گلدان دیگر تا جای ممکن تمام ریشه را منتقل نمایید. هرچه ریشه‌های بیشتری همراه گیاه منتقل شود، شوک وارد شده به گیاه کمتر خواهد بود.
 • هنگام جابجایی گیاه از گلدانی به گلدان دیگر، ریشه باید مرطوب باشد. هر بخشی از ریشه که در هنگام انتقال خشک است قطعاً آسیب خواهد دید.
 • آبیاری پس از انتقال گیاه از گلدانی به گلدان دیگر باید به صورت عمیق و کافی صورت گیرد. اطمینان یابید که گیاه آب کافی دریافت می‌کند. در این صورت گیاه سریع‌تر به محل جدید تطابق پیدا خواهد کرد.
جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی
جابجایی گل و گیاه در اسباب کشی
اسباب کشی گیاهان نیاز به دقت و توجه ویژه‌ای دارد تا از هرگونه آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود. در این مطلب به مراحل جابجایی گل و گیاه  در طی یک اسباب کشی پرداختیم. هر گونه سوال راجع به این مطلب را از ما بپرسید، کارشناسان تخصصی شرکت حمل و نقل سپندبار با کمال میل پاسخ خواهند داد. امید است با پیروی نکات بالا یک اسباب کشی بی دردسری را در پیش روی خود داشته باشید.
مقاله های آموزشی پیشنهادی:
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه نعمتی
3 سال قبل

سلام ممنون بابت راهنمایی بابت جابجای گل هام من گل های که دارم رو در جابجای سالم ماندن مدیون سپند بارم مرسی سپند جان

ستاره
3 سال قبل

نکات خیلی خوب و کاملی راجع به گیاهان آپارتمانی بود متشکرم

ابوذر گنجی
9 ماه قبل

سلام..‌
ممنون از نکات جالب و مهم شما

Main
3 ماه قبل

این لینکی که گذاشتم روش بسته بندی گل برای جا به جاییه که اینجوری به گل هیییچ آسیبی نمیرسه. دوست داشتید ببینید.

got to up

شماره های تماس