نحوه جابجایی آکواریوم به صورت ایمن

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

نحوه جابجایی آکواریوم

نحوه جابجایی آکواریوم به صورت ایمن

جابجایی آکواریوم به صورت صحیح

جابجایی آکواریوم یکی از دغدغه ها و مشکلاتی است که کسانی که قصد اسباب کشی دارند با آن روبرو هستند. اگر چه آکواریوم ها زیبایی فراوانی به فضای خانه می بخشند اما هنگام جابجایی ممکن است چالش های فراوانی برای صاحبان خود به وجود بیاورند.

جابجایی آکواریوم، خصوصاً آکواریوم های بزرگ، می تواند یک کار دشوار باشد. با برنامه ریزی صحیح، انتقال ایمن آکواریوم و محتویات آن از یک مکان به مکان دیگر، به خوبی امکان پذیر است.در این مقاله نحوه جابجایی آکواریوم به صورت کامل مورد بررسی قرار می گیرد.

باربری سپند بار به صورت حرفه ای خدمات باربری را در تهران انجام می دهد

آماده سازی جابجایی اکواریوم

برای جابجایی آکواریوم باید به صورت کامل برای آن آماده سازی صورت گیرد. برای انجام این امر مراحل زیر را دنبال کنید.

  • اطمینان حاصل کنید که در نزدیکی آکواریوم پریز برق وجود دارد.
  • برای آکواریوم های بزرگ، بررسی کنید که درها و راه پله ها برای جابجایی آکواریوم اندازه هستند و مواظب باشید که در فضاهای کوچک و باریک آکواریوم آسیب نبیند.
  • بررسی کنید که منبع آب مکانی که می خواهید آکواریوم را به آنجا منتقل کنید pH مناسبی دارد.
  • برای جابجایی آکواریوم های بزرگ مطمئن شوید که وسیله نقلیه فضای کافی برای حمل و نقل دارد.
  • در صورت امکان، آب و هوا را در روز اسباب کشی بررسی کنید و در هنگام گرما یا سرمای زیاد از انتقال آکواریوم خودداری کنید.
  • فیلتر را دو هفته قبل از اسباب کشی به آرامی تمیز کنید.
  • یک یا دو روز قبل از اسباب کشی، آب آکواریوم را تعویض کنید.
  • 24 ساعت قبل از حرکت از تغذیه ماهی خودداری کنید.

حرکت دادن ماهی و گیاهان درون آکواریوم

اگر قصد دارید ماهی ها، گیاهان زنده یا صخره های طبیعی خود را با خود ببرید، مهم ترین کاری که باید انجام دهید حمل میزان مناسب آب است. در حدود 75٪ تا 80٪ آب اکواریوم بهترین حالت است. این باعث می شود استرس پس از قرار دادن آکواریوم در مکان جدید، به حداقل برسد و به تعادل بیولوژیکی آن ها کمک کند. ذکر این نکته ضروری است که بهتر است این کار با استفاده از سطل های با اندازه متوسط درب دارانجام شود. اگر از ظروف دیگر برای انتقال آب، شن یا دیگر موارد استفاده می کنید، مطمئن شوید که محکم هستند و می توانید هنگام پر شدن آن ها را تحویل بگیرید.

چگونه یک اکواریوم را به خانه دیگری منتقل کنیم؟

جابجایی آکواریوم ماهی به خانه دیگر می تواند یک کار کاملاً پیچیده و مشکل باشد که نیاز به برنامه ریزی استراتژیک و اجرای دقیق آن دارد. شما نمی توانید اکواریوم را همانطور که هست – با وجود همه ماهی ها، آب، وسایل تزئینی، تجهیزات اکواریوم و شن و ماسه در داخل آن جابجا کنید.

ماهیان آکواریومی آب شیرین وقتی از محیط کاملاً تثبیت شده خود خارج می شوند، استرس به آن ها وارد می شود و برای مدت زمانی حرت غذا نخواهند خورد. . و به دلیل حساسیت زیاد آن ها نسبت به حتی تغییرات جزئی در محیط و شرایط، بعضی از ماهی های شما ممکن است هرگز به خانه جدید راه پیدا نکنند.

برای اینکه تجربه جابجایی برای ماهیان ظریف آکواریومی شما ایمن باشد و احتمال زنده ماندن آن ها در حین حرکت بیشتر شود، ضروری است که از اصول اساسی و مراحل مهم استفاده کنید که به شما نشان می دهد چگونه یک اکواریوم را به خانه جدید منتقل کنید. بهترین راه برای انتقال اکواریوم ماهی به خانه دیگر، پیروی از این راهنمای گام به گام است.

جابجایی آکواریوم ماهی
جابجایی آکواریوم ماهی

مرحله 1. گزینه های جابجایی اکواریوم خود را در نظر بگیرید.

همانطور که گفته شد انتقال اکواریوم به خانه جدید یک کار پیچیده و دشوار است. در اینجا مواردی است که باید بدانید به چه صورتی ماهی ها را در ظروف مناسب برای حمل و نقل آماده کنید.

ماهی خود را ارزیابی کنید و طبق آن رفتار کنید. ماهیان آکواریومی به دلیل استرس ناگهانی و خارج شدن از محیط کنترل شده، از غذا خوردن خودداری می کنند. حتی پس از اتمام جابجایی، مدتی طول می کشد تا آنها دوباره به حالت عادی برگردند.

اگر مسیری طولانی را طی می کنید، می توانید ماهی های خود را به دوستان قابل اعتمادی که  آکواریوم مناسب دارند، اهدا کنید. به این ترتیب، شما قادر خواهید بود تا خطر از بین رفتن ماهیان خود را تقریباً از بین ببرید. به این ترتیب فقط اکواریوم را جابجا کنید و پس از استقرار در مکان جدید ماهیان جدیدی خریداری کنید.

مرحله 2. وسایل حمل و نقل مناسب را تهیه نمایید.

هنگامی که تصمیم گرفتید اکواریوم خود را به خانه جدید انتقال دهید، وقت آن است که وسایل زیر را برای انجام صحیح این کار آماده کنید.

شیلنگ سیفون برای تخلیه اکواریوم ماهی

کیسه های پلاستیکی برای نگهداری ماهی های کوچک

پتوهای محافظ برای محافظت از آکواریوم خالی شیشه

نایلون های حبابدار برای محافظت از تزیینات  شکننده اکواریوم و قطعات تجهیزات مانند وسایل روشنایی، پمپ ها و بخاری ها.

کاغذ بسته بندی برای بسته بندی لوازم و تجهیزات اکواریوم،  به عنوان یک لایه محافظ اولیه.

نوار چسب بسته بندی برای نگه داشتن تمام اجزای محافظت شده اکواریوم در هنگام حمل و نقل.

جعبه های کارتن برای نگهداری و محافظت از تمام عناصر اکواریوم در حین اسباب کشی.

وسایل حمل و نقل مناسب را تهیه کنید.
وسایل حمل و نقل مناسب را تهیه کنید.

مرحله 3. ماهی ها را برای حمل و نقل آماده کنید.

یکی از مهم ترین مراحل جابجایی آکواریوم به خانه دیگر، آماده سازی ماهی های آن است. در این بخش نحوه آماده سازی ماهیان برای حمل و نقل بیان می شود.

تغذیه ماهی خود را از 24-48 ساعت قبل از روز اسباب کشی متوقف کنید. ماهی های آکواریومی می توانند حدوداً یک هفته بدون هیچ غذایی زندگی کنند. این مرحله لازم است تا در حین جابجایی آب بتواند بدون رسوب باقی بماند.

با استفاده از شیلنگ سیفون مقداری از آب اکواریوم را تخلیه کنید و آن را در دو یا سه سطل پلاستیکی بریزید تا حدود دو سوم پر شود. برای جلوگیری از نشت آب در هنگام حرکت، سطل ها را تا لبه ها پر نکنید. ماهی های آب شیرین شما باید برای جلوگیری از شوک در آب قدیمی خود حمل شوند. اگر می خواهید ماهیان آب شیرین را که حساسیت کمتری دارند منتقل کنید، می توانید از مخلوط آب اکواریوم قدیمی و آب مقطر تازه استفاده کنید.

اگر ماهیان زیادی دارید، ممکن است لازم باشد آن ها را با استفاده از چندین ظرف جابجا کنید. بسیار مهم است که هنگام انتقال ماهیان خود با دقت آن ها را بشمارید و آن ها را در ظروف مناسب برای حمل و نقل قرار دهید.

سطل های پلاستیکی را با درپوش آن ها ببندید و اطمینان حاصل کنید که هوا هنوز هم می تواند به آب و ماهی های داخل ظرف های مخصوص برسد. برای انجام این کار سوراخ های کوچکی در درب های پلاستیکی ایجاد کنید یا اکسیژن را با کمک پمپ های هوا با باتری برای ظروف تأمین کنید.

ممکن است این مطلب نیز برای شما مفید باشد: اسباب کشی اداره ها و شرکت ها

مرحله 4. اکواریوم را برای حمل و نقل آماده کنید.

با استفاده از شیلنگ سیفون بقیه آب اکواریوم را در سطل های تمیز تخلیه کنید. این یک مرحله حیاتی است زیرا شما باید تا حد ممکن آب اکواریوم را به منزل جدید منتقل کنید. با انجام این کار به شما کمک می کند استرس ماهی های ضعیف خود را به حداقل برسانید و پس از استقرار اکواریوم ماهی در مکان جدید باعث ایجاد تعادل بیولوژیکی می شود.

انواع تزئینات را از آکواریوم از جمله سنگ ها، کشتی دزدان دریایی، گیاهان مصنوعی و غیره که در حال حاضر در اکواریوم  خود دارید، خالی کنید. آن ها را به بهترین وجه خشک کنید، سپس هر یک را در کاغذ بسته بندی نرم بسته بندی کرده و در یک جعبه مقوایی کوچک تا متوسط ​​مرتب کنید. اگر تزئینات اکواریوم خیلی شکننده است، برای محافظت بیشتر آن را با لایه ای از نایلون حبابدار بپیچید.

در صورت وجود هرگونه شن و ماسه آن ها را از کف آکواریوم خارج کنید. این وزن اضافی می تواند باعث شود اکواریوم شیشه ای شما هنگام حرکت دادن آن ترک بخورد یا حتی خرد شود. بنابراین تمام آن شن و ماسه را درون سطل خالی منتقل کنید تا با خود به خانه جدید ببرید. برای زنده نگه داشتن باکتری های مهم اطمینان حاصل کنید که در طول حرکت شن و ماسه ها مرطوب می مانند.

اکواریوم خالی را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید، سپس آن را کاملا خشک کنید. ابتدا آکواریوم شیشه ای را بسته بندی کنید، سپس برای محافظت بیشتر از نایلون حبابدار استفاده کنید. در آخر، کل اکواریوم را در چند پتوی ضخیم بپیچید. صرف نظر از اینکه شما با ماهی خود مسافت کم یا مسافت طولانی حرکت می کنید، جابجایی آکواریوم به یک خانه جدید مهم است، بنابراین شما باید بسیار توجه کنید.

بهترین روش برای جابجایی آکواریوم ماهی چیست؟

به محض ورود به خانه جدید، مکان جدید اکواریوم ماهی را آماده کنید. این کار بسیار حیاتی است زیرا ماهیان شما باید به محیط آشنا گردند. بررسی کنید که جایگاه تمیز و محکم است تا بتوانید اکواریوم را بدون هیچ مشکلی جابجا کنید. مطمئن شوید که آکواریوم به پریزهای برق نزدیک است و منطقه به خوبی در برابر نور مستقیم خورشید محافظت می شود. همچنین، اطمینان حاصل کنید که در مکان جدید فضای کافی برای اکواریوم و لوازم جانبی آن فراهم شده است. اکواریوم را در موقعیت صحیح قرار دهید و دوباره بررسی کنید که کاملاً تراز و پایدار باشد.

شن و ماسه را به آرامی و با احتیاط به قسمت زیر اکواریوم اضافه کنید. اگر مدتی است که به فکر طراحی مجدد فضای داخلی آکواریوم خود هستید اما نمی توانید وقت و انرژی لازم برای انجام آن بگذارید، الان ممکن است زمان مناسبی برای شما باشد.

اکنون قطعات اکواریوم از جمله بخاری، فیلتر، پمپ و چراغ را یک به یک نصب کنید. اما هنوز آن ها را به برق وصل نکنید.

اکواریوم را تقریباً در نیمه راه با آب قدیمی که از خانه قدیمی منتقل کرده اید پر کنید. با دقت این کار را انجام دهید تا مشکلی برای ماهیان ایجاد نشود. وقتی کارتان تمام شد، گیاهان زنده را به آکواریوم اضافه کنید.

اکنون چراغ را روشن کنید تا به ماهیان کمک کند تا سریع تر با محیط جدید سازگار شوند. در آخر، درپوش بالایی اکواریوم را نصب کنید، به این ترتیب کار شما تمام شده است.

بهترین روش برای جابجایی آکواریوم ماهی
بهترین روش برای جابجایی آکواریوم ماهی

نحوه جابجایی آکواریوم به خانه جدید

شما در این مقاله بهترین روش برای انتقال یک اکواریوم به خانه دیگری را یاد گرفتید. در این بخش مواردی را که پس از جابجایی و حضور در منزل جدید لازم است انجام شود برای شما بیان می کنیم.

در 24 ساعت اول بعد از اسباب کشی ماهی خود را تغذیه نکنید. اگر بعضی از ماهی ها به مدت یک یا دو روز از خوردن غذا امتناع ورزند، نگران نباشید، این یک واکنش طبیعی به تمام استرس های مربوط به حرکت است.

تا چند روز ماهیان خود را از نزدیک نظاره کنید تا هر گونه علائم مانند بیماری را مشاهده کنید.

مرتباً بررسی کنید که آیا تجهیزات آکواریوم به درستی کار می کنند یا نه. دمای آکواریوم را روزانه چک کنید و در صورت لزوم بخاری را دوباره تنظیم کنید. همچنین مراقب افزایش سطح آمونیاک و نیتریت باشید و اقدامات مناسب را انجام دهید.

از فروشگاه های ماهی فروشی محلی بازدید کنید. این مسئله مخصوصاً وقتی به منطقه ای کاملاً جدید منتقل شده اید بسیار مهم است. از کارشناسان فروشگاه در مورد هر مسئله ای که ممکن است شما را نگران کند راهنمایی بخواهید.

در ابتدا ممکن است جابجایی آکواریوم به خانه ای دیگر برای شما بسیار پیچیده به نظر برسد. با این وجود، باید مراحل صحیح جابجایی آکواریوم را که در بالا بیان شد، انجام دهید. اگر صاحب یک اکواریوم بزرگ  هستید و نمی خواهید که آن را از دست بدهید، پس ایمن ترین و آسان ترین راه برای جابجایی آن استخدام شرکت های حرفه ای مانند سپند بار است.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس