پاک کردن کپک از روی دیوار

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

پاک کردن کپک روی دیوار

پاک کردن کپک از روی دیوار

رشد کپک دیوار

یکی از معضلات خانه های قدیمی و خانه هایی که در اقلیم های گرم و مرطوب ساخته می شوند، تولید کپک دیوار می باشد. کپک ها در واقع نوعی قارچ میکروسکوپی می باشند که در محیط های گرم و مرطوب مانند سرویس بهداشتی و یا در زیر زمین های نم دار رشد و تکثیر می یابند. قارچ ها با پخش کردن هاگ هایی به رنگ های خاکستری، سبز، آبی و یا قرمز، تولید مثل نموده و به سرعت تکثیر می یابند. رویت کپک همانطور که گفته شد در خانه های قدیمی و نم خیز ایجاد می شود. از آنجا که در ساخت خانه های قدیمی از گچ استفاده می شود، گچ دارای ساختار متخلخلی بوده که به راحتی قارچ و کپک ها را جذب می کند، از این رو می بایست بسیار مراقب رشد قارچ ها و کپک های روی دیوار باشیم. راه ها و روش های پاک کردن کپک از روی دیوار، متعدد می باشد. در اولین مرحله قبل از پاک کردن کپک از روی دیوار، می بایست میزان و عمق رشد و تکثیر کپک بر روی دیوار را تشخیص دهید. سپس با یک برنامه ریزی دقیق و با انتخاب روشی مناسب و کار آمد به سراغ از بین بردن کپک ها می رویم.

تمیز کردن کپک از روی دیوار خانه

محل رشد و تکثیر کپک ها

کپک دیوار در واقع نوعی قارچ می باشد که بر دیواره و یا کف سرویس بهداشتی، حمام، زیر فرش و یا موکت های مرطوب، زیر سینک ظرفشویی و یا در زیر زمین های نم دار ، ارشد و تکثیر می یابد. در حقیقت کپک دیوار در محیط های بسته و تاریک و همچنین در مکان هایی که رطوبت بسیار بالا بوده و از تهویه مناسبی هم برخوردار نمی باشند، سریع تر رشد و تکثیر می یابند. همچنین یکی دیگر از عوامل اصلی رشد و تکثیر کپک، وجود بخار آب می باشد. بخار آب در حمام و محیط های آشپزخانه به وفور وجود دارد. بنابراین این محیط ها، مستعد آلودگی و زیست کپک ها می باشند.

روش های تشخیص کپک بر روی دیوار

در اولین گام برای زدودن کپک از روی دیوار می بایست، ببینیم آیا آنچه که بر روی دیوار نقش بسته است کپک است یا نه. بنابراین برای پی بردن به این موضوع، یک پارچه مرطوب که آغشته به مقداری کلر سفید خانگی می باشد را بر روی سطح دیوار بکشید. اگر بعد از دو الی سه دقیقه سطح دیوار، روشن و ناپدید شد، آنچه که بر دیوار نقش بسته است کپک می باشد و اگر غیر از این باشد، چرک و آلودگی می باشد.

همچنین یکی از روش های اصلی و مهم برای تشخیص کپک بر روی دیوار، از طریق استشمام و بو کشیدن می باشد. کپک، بوی پوسیدگی می دهد. بنابراین به راحتی و با بو کشیدن می توان پی به کپک زدگی دیوار برد.

تمیز کردن دیوار های کپک زده

راه ها و روش های پاک کردن کپک از روی دیوار

همانطور که گفته شد، کپک ها در محیط های نمدار و مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام که رطوبت بسیار بالایی دارند و یا در زیر کاغذ دیواری مرطوب، زیر فرش و موکت نم دار، به راحتی رشد نموده و تکثیر می یابند. برای پاک کردن کپک از روی دیوار روش های زیادی وجود دارد. اولین مرحله جلوگیری از رشد و پیشرفت کپک ها می باشد. جهت پیشگیری و پاک کردن کپک از روی دیوار، می توانیم با جلوگیری از نشت آب درون دیوار، نصب تهویه مناسب و یا با تخلیه کردن لوله ها تا حدود زیادی از رشد و تکثیر کپک های روی دیوار جلوگیری کنیم. حتماً می بایست از رشد و تکثیر کپک ها جلوگیری شود. زیرا علاوه بر آنکه چهره دیوار خانه را زشت و نامطلوب نشان می دهند. سبب بروز علائمی چون، بیماری های تنفسی و یا آلرژی های پوستی برای اعضای خانواده می گردند. همچنین یکی از روش های موثر جهت پیشگیری از رشد و تکثیر کپک و قارچ ها، عدم گذاشتن لباس های نم دار و مرطوب در داخل کمدها می باشد. رطوبت و نم، عامل اصلی و مهم به وجود آمدن کپک ها می باشد.

پاک کردن کپک های روی دیوار

در اولین گام جهت زدودن و پاک کردن کپک از روی دیوار، می بایست قبل از هر اقدامی، وسایل و تجهیزات لازم برای مبارزه با کپک ها را مهیا کنیم. حتماً باید از ماسک و دستکش برای جلوگیری از آسیب های احتمالی و جدی به ریه و پوست بدن استفاده کنیم. همچنین در زمان از بین بردن کپک ها، می بایست در محیط های آلوده از تهویه ی مناسب استفاده گردد و همچنین پنجره ها را تا حد امکان باز نگه دارید.

همچنین برای زدودن کپک از روی دیوار، ابتدا اطمینان حاصل کنید که آن منطقه از دیوار در مجاورت سیم های الکتریسیته نمی باشد و در صورت لزوم، برق ساختمان را قطع کنید. سپس با کاردک و یا ابزار کندن، شروع به جدا نمودن آن قسمت از دیوار که کپک بر روی آن رشد نموده است، کنید. بعد از جدا نمودن کپک ها از سطح دیوار با کمک اسپری کاهنده رطوبت، میزان نم موجود بر روی دیوار را کاهش دهید. حتماً برای پاک کردن کپک از روی دیوار از محصولاتی که به ضرر محیط زیست نمی باشد، استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن کپک از روی دیوار

یکی از روش های دیگر برای پاک کردن کپک از روی دیوار، مخلوط کردن یک لیتر آب به همراه یک دوم فنجان، مایع سفید کننده ( کلر سفید کننده ) می باشد. حتماً دقت کنید که در حین استفاده از کلر سفیده کننده، تمامی پروتکل های ایمنی رعایت شود. زیرا کلر سفید کننده، سمی می باشد. با این ترکیب سطح دیوار را از کپک، پاک کنید. سپس مهلت دهید تا دیوار خشک گردد. در نهایت دیوار را رنگ بزنید. استفاده از رنگ های لاتکس بر روی سطح دیوار مناسب می باشد. زیرا رنگ لاتکس از بروز کپک ها جلوگیری می کند.

اگر در همین روزها قصد اسباب کشی دارید سپند بار برای امور حمل و نقل و باربری خدمات ویژه ای را ارائه می دهد

روش دیگر جهت پاک کردن کپک از روی دیوار، استفاده از پراکسید هیدروژن می باشد. پراکسید هیدروژن به مراتب آهسته تر از کلر سفید کننده عمل می کند. اما با این تفاوت که سمی نبوده و هیچ خطری ندارد.

چهره زشت دیوار بر اثر رشد کپک

یکی دیگر از روش های آسان و قابل دسترس برای زدودن و از بین بردن کپک های روی دیوار، استفاده از اسپری های طبیعی و ضد کپک می باشد. همانطور که اشاره شد، کپک های روی دیوار سبب بروز آلرژی و حساسیت های پوستی می شوند. از این رو هر چه سریعتر باید این آلودگی های قارچی را از میان برد. بنابراین یک روش برای پاک کردن کپک ها از روی دیوار به جای استفاده از مواد شیمیایی که علاوه بر خطرات جانبی که به همراه دارند، به محیط زیست هم آسیب می رسانند. استفاده از اسپری های طبیعی دست ساز می باشد. استفاده از سرکه سفید و یا جوش شیرین و یا نمک دریا، به عنوان اسپری های ضد کپک و طبیعی بودن، عملکرد بسیار خوب و مناسبی دارند.

سرکه سفید، خاصیت اسیدی داشته و لکه های تیره و هر گونه قارچ و باکتری که بر روی دیوار و یا کف زمین نقش ببندد را از میان خواهد برد. طرز تهیه اسپری سرکه، بسیار آسان می باشد. به این صورت می باشد که مقداری از سرکه سفید را درون بطری ریخته و آن را به محل های آسیب دیده، اسپری کنید. بگذارید 15 دقیقه بر روی سطح دیوار و یا کاشی ها بماند. سپس با آب فراوان محل را شستشو دهید.

اگر میخواهید خانه تمیزی داشته باشید مقاله چگونه خانه مرتبی داشته باشیم را بخوانید نکات بسیار ارزشمندی را برای شما شرح داده ایم

همچنین استفاده از جوش شیرین، که هم خاصیت ضد قارچ و ضد باکتریایی دارد، تاثیر شگرفی در از بین بردن قارچ ها و کپک های روی دیوار دارد. روش استفاده از آن این گونه می باشد که در ظرفی، مقدار مناسبی از جوش شیرین را ریخته و سپس با کمک قلم مو، در نواحی از دیوار که کپک ها بر روی آن رشد نموده اند، بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه بر روی سطح دیوار بماند، سپس آن را بشویید.

همچنین استفاده از نمک دریا برای پاک کردن کپک از روی دیوار، بسیار تاثیر گذار می باشد. نمک دریا خاصیت ضد قارچ و ضد کپک دارد. این ماده معدنی علاوه بر جذب رطوبت از محیط های بسته، به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده هم به شمار می آید. جهت از میان بردن کپک و یا قارچ، مقدار مناسبی از نمک دریا را بر روی سطح آلوده بپاشید. بگذارید حدود بیست دقیقه نمک بر روی سطوح باقی بماند.

کپک روی دیوار را چطور تمیز کنیم

رشد و تکثیر کپک بر روی دیوار

گاهی از بین بردن کپک دیوار، بسیار مشکل و سخت می شود. استفاده از نمک دریا به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده موثر، می تواند به عنوان یک عامل پیشگیری کننده به شمار آید. بنابراین می توانید در گوشه های خانه، داخل کابینت ها و یا محیط های مستعد رشد کپک و قارچ  از نمک های دریا استفاده کنید.

یکی از روش های قدیمی و موثر، استفاده از روغن درخت چای می باشد. روغن درخت چای خاصیت فوق العاده ای در از بین بردن کپک ها و قارچ ها دارد. برای استفاده از این روغن معجزه آسا باید آن را به صورت اسپری در محل آلوده شده اسپری کرد. بنابراین جهت تهیه این اسپری، دو قاشق چای خوری از روغن درخت چای را با دو فنجان آب، مخلوط کرده و درون یک بطری اسپری بریزید. سپس در محل های آلوده شده اسپری کنید. لازم نیست که بلافاصله بعد از اسپری نمودن، محل را شستشو دهید. برای تاثیر گذاری بهتر و بیشتر، بگذارید حدود بیست الی سی دقیقه از زمان اسپری نمودن بگذرد. سپس محل را با آب شستشو دهید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس