پاک‌ کردن لکه روغن از روی لباس

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

آموزش پاک کردن لکه روغن از روی لباس ها با روش های مختلف

پاک‌ کردن لکه روغن از روی لباس

روشهای پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس

روغن یک ماده غذایی پرکاربرد است که در طول روز افراد زیادی با آن سروکار دارند؛ پس باید بسیار مواظب باشند که بر روی لباس آنها نریزد تا آنها را دچار مشکل نکند. اما به دلیل خاصیتی که روغن دارد؛ به‌احتمال زیاد بر روی لباس خواهد ریخت. در این حالت افراد باید بادقت زیادی عمل پاک‌کردن روغن از روی لباس را انجام دهند.

پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس برای کسانی که ترفند‌ها و روش‌های آن را بلد نیستند؛ یک کار بسیار سخت و دشوار به‌حساب می‌آَید. در بسیاری از مواقع ممکن است به‌خاطر بی‌احتیاطی، لباس‌های شما برای همیشه خراب شود و مجبور شوید آن را در سطل زباله بیندازید. به همین دلیل لازم است که راه‌های پاک‌کردن لکه روغن بر روی لباس را یاد بگیرید.

در این مقاله به طور کامل تمام راه‌های مفید و کاربردی را برای پاک‌کردن روغن از روی لباس شرح خواهیم داد تا اگر در هنگام کار لباس شما به‌وسیله روغن کثیف شد؛ به‌راحتی و با انجام روش‌های ساده آن را پاک کنید. پس اگر دوست دارید تمام این روش‌ها را یاد بگیرید؛ تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه روغن از روی لباس

نکات مهم پاک‌کردن لکه روغن

در هنگام پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس حتماً باید به دو نکته بسیار مهم دقت کنید. رعایت این دستورات باعث می‌شود که در مرحله اول زحمت پاک‌کردن لکه روغن را به خود ندهید و در مرحله دوم برای پاک‌کردن آن اذیت نشوید. مهم‌ترین نکاتی که باید به آنها توجه شوند؛ عبارت‌اند از:

 • قبل از انجام کار و زمانی که قصد کارکردن با روغن را دارید؛ ابتدا لباس کار یا پیش‌بند خود را بپوشید تا اگر روغن هم بر روی لباس ریخته شد؛ استرس پاک‌کردن آن را نداشته باشید یا اصلاً لازم نباشد که آن را پاک کنید.
 • اگر دیدید که روغن بر روی لباس شما ریخته شده؛ تحت هیچ شرایطی آن را با آب نشویید؛ چون این کار باعث می‌شود که چربی با آب مخلوط شود و در الیاف پارچه بیشتر نفوذ کند. پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس در چنین شرایطی بسیار سخت است.

روش‌های پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس

در هنگام کار با روغن اگر بر روی لباس خود لکه روغن مشاهده کردید؛ لازم نیست نگران باشید؛ چون پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس را می‌توان با روش‌های ساده و مختلفی انجام داد بدون اینکه آسیبی به لباس وارد شود. در ادامه مطلب انواع روش‌های کاربردی را به طور مفصل شرح خواهیم داد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روش‌ها را یاد بگیرید و آنها را بادقت انجام دهید.

پاک‌کردن لکه روغن با جوش شیرین

پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس با استفاده از جوش شیرین یک روش بسیار ساده و راحت است که شما می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن لباس خود را پاک کنید. فقط کافی است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 • اگر روغن به‌تازگی بر روی لباس ریخته شده؛ مقداری جوش شیرین بر روی آن بریزید و اجازه دهید که حدود 15 دقیقه بر روی لکه بماند. اما اگر لکه روغن کهنه شده؛ بهتر است که مقداری مایع ظرف‌شویی را به جوش شیرین اضافه کنید.
 • بعد از مدت‌زمان معین، یک مسواک تهیه کنید و با استفاده از آن جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی را که بر روی لکه قرار دارد؛ به‌خوبی تمیز کنید. این کار را آن‌قدر تکرار کنید که لکه بر روی لباس پاک شود.
 • در نهایت وقتی که لکه پاک شد؛ لباس را به شکل معمولی بشویید. به همین راحتی و در مدت‌زمان بسیار کم، پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس انجام می‌شود.

روشهای پاک کردن لکه روغن از روی لباس ها

پاک‌کردن لکه روغن با لکه بر

با استفاده از لکه برها هم می‌توان به‌راحتی لکه روغن را از روی لباس پاک کرد. شما برای انجام این کار می‌توانید از هر نوع لکه بری که دوست دارید کمک بگیرید. مراحل پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس به کمک لکه بر به شرح زیر است.

 • ابتدا مقداری از لکه بر را بر روی روغن ریخته شده اسپری کنید و اجازه دهید مقداری بر روی آن بماند.
 • سپس با استفاده از یک مسواک محل موردنظر را به‌خوبی تمیز کنید.
 • در یک ظرف متوسط مقداری آب بریزید و آن را بر روی شعله گاز قرار دهید تا بجوشد.
 • بعد از جوشیدن آب یک تشت بیاورید و لباس را داخل آن بگذارید.
 • از ارتفاع مناسب آب جوش را بر روی لکه روغن بریزید. دقت کنید که آب به‌صورت مستقیم بر روی لکه فرود بیاید. همچنین هرچه ارتفاع آن بیشتر باشد راحت‌تر لکه را پاک می‌کند.
 • این کارها را برای هر دو طرف لکه انجام دهید تا به‌خوبی از روی لباس محو شود.
 • بعد از انجام تمام این کارها لباس را به طور کامل بشویید و آن را بگذارید تا خشک شود.

پاک‌کردن لکه روغن با پودر بچه

برای پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس می‌توان از پودر بچه هم کمک گرفت و آن را به‌راحتی پاک کرد. تنها کاری که باید انجام دهید؛ این است که یک پودر بچه تهیه کنید و مراحل زیر را انجام دهید.

 • در ابتدا باید با استفاده از دستمال کاغذی، تا جایی که امکان دارد روغن ریخته شده بر روی لباس را بگیرید.
 • در مرحله دوم باید مقداری پودر بچه بر روی لکه روغن بریزید و اجازه دهید که مدت کوتاهی بر روی آن بماند. دقت کنید که مقدار پودر بچه باید به‌اندازه‌ای باشد که تمام لکه را به طور کامل بپوشاند.
 • اکنون بعد از گذشت چند دقیقه باید با نهایت دقت پودر بچه را با استفاده از یک قاشق به نحوی بردارید که با قسمت‌های دیگر تماس پیدا نکند.
 • مقداری مایع ظرف‌شویی را داخل آب ریخته و آن را به‌خوبی باهم مخلوط کنید. سپس با یک مسواک مخلوط را بر روی لکه بزنید و به‌خوبی آن را تمیز کنید.
 • بعد از تمیزکردن لکه، وقت آن رسیده که لباس را بشویید و بعد آن را در معرض هوای آزاد قرار داده تا خشک شود.

پاک‌کردن لکه روغن با شوینده‌ها

استفاده از شوینده‌ها یک روش دیگر برای پاک‌کردن روغن از روی لباس است. شما برای انجام این کار می‌توانید با استفاده از شوینده‌هایی مانند مایع ظرف‌شویی، صابون و شامپو که در تمام خانه‌ها پیدا می‌شوند؛ عمل پاک‌کردن له روغن را انجام دهید؛ بدون اینکه بخواهید مواد دیگری را خریداری کنید. انجام این روش ساده به شرح زیر است.

 • ابتدا باید لکه‌های روغن را با هرکدام از مواد شوینده که دوست دارید؛ بپوشانید و بگذارید چند لحظه‌ای بر روی آن بماند. اگر احساس کردید که لکه روغن قوی کنه شده و به‌سختی پاک می‌شود؛ می‌توانید از صابون لباسشویی استفاده کنید که قدرت پاک‌کنندگی قوی‌تری دارد. در صورت استفاده از شوینده‌های قوی باید خیلی مواظب بود تا لباس تغییر رنگ پیدا نکند.
 • مقداری محل قرارگیری مواد شوینده را مرطوب کنید و با یک مسواک محل لکه روغن را تمیز کنید.
 • بعد از اینکه لکه‌ها به طور کامل پاک شدند؛ می‌توانید لباس را بشویید و آن را در هوای آزاد قرار داده تا خشک شود.

پاک‌کردن لکه روغن با سرکه

سرکه از آن دسته مواردی است که برای تمیزکردن انواع لکه‌ها کاربرد دارد که این امر به‌خاطر قدرت پاک‌کنندگی زیاد آن است. برای پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس می‌توان از سرکه هم کمک گرفت و با استفاده از آن به‌سادگی انواع لکه‌ها را پاک کرد. تنها کاری که باید بکنید این است که مراحل زیر را به‌درستی انجام دهید.

 • در مرحله اول باید سرکه و آب را با همدیگر مخلوط کنید. دقت کنید که مقدار مخلوط کردن آنها باید بر اساس قاعده 2 به 1 باشد. یعنی اگر یک لیوان سرکه در داخل ظرف ریختید؛ باید مقدار دو لیوان آب به آن اضافه کنید.
 • بعد از اینکه ترکیب سرکه و آب را آماده کردید؛ آن را بر روی لباس بریزید و مقداری صبر کنید تا قدرت پاک‌کنندگی سرکه اثر کند و بعد آن را به‌خوبی با صابون یا شامپو بشویید. دقت کنید که مراحل را به‌خوبی و بادقت بالا انجام دهید تا دوباره مجبور نباشید از اول آنها را تکرار کنید.
 • در نهایت لباس را در یک مکان خوب قرار دهید تا خشک شود.

چطور لکه روغن را از روی لباس پاک کنیم

پاک‌کردن لکه روغن با گچ

گچ هم به‌خوبی توانایی جذب لکه روغن و پاک‌کردن آن از روی لباس را دارد. اما بهتر است بدانید؛ این روش بیشتر برای لکه‌های روغنی استفاده می‌شود که سطح کوچکی دارند. برای پاک‌کردن لکه‌های بزرگ باید سایر روش‌ها را به کار ببرید. پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس با استفاده از گچ به شرح زیر است.

 • ابتدا باید روغنی که بر روی لباس ریخته شده را با استفاده از دستمال کاغذی تا جایی که می‌توانید جذب کنید.
 • مقداری گچ را بر روی لکه روغن بپاشید به‌طوری‌که تمام سطح لکه را پوشش دهد. چند لحظه صبر کنید تا روغن جذب گچ شود.
 • بعد از گذشت چند دقیقه، اکنون می‌توانید گچ را با استفاده از صابون تمیز کنید و به‌خوبی لباس را بشویید.
 • در نهایت لباس را در جای مناسب قرار دهید تا خشک شود.

سخن نهایی

پاک‌کردن لکه‌های روی لباس یکی از معضلات بزرگ افراد است که انجام این کار با روش‌های ساده برای آنها بسیار مهم است. در این مقاله به طور کامل روش‌های پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس را توضیح دادیم تا با انجام آنها به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن لکه‌های روغن را پاک کنید؛ بدون اینکه کوچک‌ترین آسیبی به لباس وارد شود.

اگر درباره پاک‌کردن لکه روغن از روی لباس سؤالی دارید و یا در هنگام اجرای این روش‌ها با مشکلی مواجه شدید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید تا شما را راهنمایی کنیم.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس