گام به گام تمیز کردن پارکت

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

تمیز کردن پارکت

گام به گام تمیز کردن پارکت

پارکت‌ها زیبا کننده‌ی هرخانه‌ای هستند. احتمالا اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که با پارکت کفپوش شده است در بدو ورود به خانه احساس سرزندگی خواهید کرد. کفپوش پارکت به دلیل ماهیت چوبی‌ای که دارد بسیار بر زیبایی ظاهر خانه تأثیر گذار است و دیدن آن عنصری از طبیعت را برای انسان یادآور میکند. اما اگر این کفپوش دچار لک یا کثیفی شود چه باید کرد؟ تمیز کردن کفپوش پارکت همانند تمیز کردن موزاییک و سایر کفپوش‌ها نیست! این کفپوش بسیار حساس است؛ تمیز کردن پارکت نیاز به توجه ویژهای دارد، اگر در این مورد نیاز به راهنمایی دارید این مطلب را بخوانید.

تمیز کردن پارکت

برای تمیز کردن کف پارکت به چه وسایلی احتیاج است؟

 • جارو برقی
 • جارو دستی
 • آب
 • تی
 • دستمال نانو و یا حوله نرم
 • شوینده مخصوص پارکت چوبی

ابتدا جارو برقی بکشید

دستمال را برمی‌دارید و به جان کفپوش میفتید اما پس از تمیز کردن متوجه می‌شوید که مقدار زیادی آشغال و خاک به  آن چسبیده است! این از عواقب جارو نکشیدن است…

قبل از تمیز کردن پارکت جارو برقی را بردارید و با صبوری و دقت کافی کفپوش را جارو بکشید. حواستان جمع باشد که از سری چرخشی جاروبرقی استفاده نکنید. این قطعه با داشتن قسمت‌های زبر، روی پارکت خط و خراش ایجاد می‌کند. بهترین روش استفاده از خرطومی جارو برقی می‌باشد. خرطومی جارو برقی قادر است تمام اضافات را با مکش بالا و بدون آسیب به کفپوش به درون دستگاه بکشد.

تمیز-کردن-پارکت
تمیز کردن پارکت

ساده‌ترین روش تمیز کردن لکه‌های پارکت

کفپوش پارکت از دل طبیعت نشأت می‌گیرد و آن منشأ چوب است. هر تایل پارکت با استفاده از چسب مخصوص به هم چسبیده شده‌است. در صورت استفاده از آب برای شستشو پارکت، رطوبت از میان این چسب و چوب پارکت به اعماق آن نفوذ پیدا کرده و به مرور بر بافت پارکت تأثیر می گذارد. پس اگر نمی‌خواهید تا عمر کفپوش به نصف کاهش یابد، از عنصر آب به صورت مستقیم روی پارکت استفاده نکنید. رطوبت بالا موجب پوسیدگی چوب پارکت خواهد شد.

خب راه حل چیست؟ ساده‌ترین روشی که به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از یک یک حوله تمیز و ترجیحاً پارچه نانو  آغشته به مقداری آب است. با این حوله مرطوب به  لکه‌گیری کف پارکت بپردازید.

در ادامه روش‌های دیگری را جهت تمیز کردن پارکت به شما معرفی خواهیم کرد که بر استفاده از این روش ارجعیت دارند. پس با ما همراه باشید.

نظافت پارکت
نظافت پارکت

تمیز کردن پارکت با سرکه

از معجزات سرکه و قدرت پاک‌کنندگی آن همه جا صحبت است.

سرکه سفید ماده ای است که قادر می‌باشد ۹۹درصد از باکتری‌ها، ۹۰درصد از انواع ویروس و ۸۲درصد از انواع کپک را از بین ببرد!!!

با توجه به حساسیت بالای پارکت چوبی سوال پیش می‌آید که آیا سرکه برای پاک کردن کفپوش پارکت مضر است؟ بگذارید برای شما موضوع را باز کنیم. برای پاسخ به این سوال باید نوع رنگ کفپوش مشخص شود.

کفپوش چوبی به طور معمول از دو نوع رنگ ساخته می‌شود‌: پلی یورتن و موم. اگر نوع رنگ پارکت از پلی یورتن است مانعی وجود ندارد ، اما اگر از موم استفاده شده‌است باید از استفاده از سرکه برای تمیز کردن کف پارکت صرف نظر کنید. البته به شما توصیه می کنیم تا در حد امکان غیر از شوینده مخصوص پارکت، از مایعات برای پاک کردن پارکت استفاده نکنید اما استفاده گه‌گاهی از این محلول مانعی ندارد.

تشخیص نوع رنگ استفاده شده در سطح پارکت بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی اگر روی کفپوش پارکت آب بریزید و چنانچه آب روی کف ماند، مشخصه استفاده پلی یورتن در سطح کفپوش است.

شرکت اتوبار سپند بار با بیش از ده سال سابقه کار، اسباب کشی منزل شما را به بهترین نحو به پایان میرساند.

نحوه استفاده از سرکه برای پاک کردن کفپوش پارکت

از سرکه می‌توانید برای تمیز و براق کردن کفپوش پارکت نیز استفاده کنید. برای این کار:

 1. یک فنجان سرکه را به همراه ۳٫۷لیتر آب گرم ترکیب کنید.
 2. در صورتی که قصد دارید با براق کردن کفپوش زیبایی کفپوش پارکت را دو چندان کنید مقداری عصاره روغن سبزیجات را به این محلول اضافه نمایید.
 3. تی یا حوله نرم نانو را به این محلول آغشته کنید و با دقت به تمیز کردن پارکت بپردازید.
 4. دقت کنید که استفاده از روغن ممکن است یک سری آثار روی پارکت ایجاد کند.
 5. بوی بد سرکه مدتی بعد از بین خواهد رفت؛ اما در صورت تمایل می‌توانید از عصاره لیمو یا استقدوس جهت خنثی کردن بوی نامطبوع سرکه استفاه کنید.
 6. استفاده از این شوینده پارکت ممکن است برای برخی حیوانات مضر باشد و موجب آلرژی گردد. راه حل استفاده از آمونیاک برای پایین آوردن PH و متعادل کردن این محلول شوینده است.
 7. در آخر کف پارکت را با تی یا حوله نانو خشک به طور کامل خشک کنید.
تمیز کردن وسایل خانه
تمیز کردن وسایل خانه

استفاده از شوینده مخصوص پارکت| بهترین روش پاک کردن پارکت

هرچیزی را بهر کاری ساختند. البته این ضرب‌المثل را جور دیگری به کار می‌برند اما هدف این است بر این موضوع تأکید کنیم که هر شوینده‌ای صرفاً برای هرکاری مناسب نیست. اگر عمر و دوام و ظاهر پارکت چوبی برای شما مهم است به هیچ وجه از شوینده‌های معمولی برای تمیز کردن پارکت استفاده نکنید. شوینده مخصوص پارکت را می‌توانید از فروشگاه‌های بزرگ یا مراکز فروش کفپوش پارکت تهیه نمایید. شوینده مخصوص پارکت آنتی باکتریال است و برای از بین بردن ویروس و عفونت از سطح کفپوش گزینه‌ی خوبی است.

البته شوینده مخصوص پارکت را مدام و بی‌رویه استفاده نکنید. پس از اتمام نظافت پارکت حتما سطح را با یک تی یا حوله نرم خشک کنید و مطمئن باشید که آثاری از رطوبت روی کفپوش پارکت باقی نمانده‌است.

بهترین وسیله برای تمیز کردن پارکت
بهترین وسیله برای تمیز کردن پارکت

تمیز کردن پارکت با بخارشوی؛ درست یا غلط !

بهترین روش تمیز کردن سطح پارکت استفاده از شوینده مخصوص پارکت و بدترین روش تمیز کردن پارکت چوبی، استفاده از بخارشوی است. دلیلش را هم به شما می‌گوییم. رطوبت حاصل از بخار این دستگاه مستقیم روی چسب‌های استفاده شده در  پارکت تأثیر می گذارد. تأثیر منفی روی این چسب موجب می‌شود به مرور زمان ورقه‌های پارکت از کف جدا شوند. دلیل دیگری که وجود دارد حساسیت چوب به رطوبت است. بخار حاصله از بخارشوی با رطوبت رابطه مستقیم دارد! حال تصور کنید این رطوبت چه بلایی بر سر چوب پارکت می‌آورد. بخارشوی را برای تمیز کردن موارد دیگر خانه بگذارید و به هیچ وجه به استفاده از این دستگاه برای تمیز کردن کف پارکت فکر نکنید.

تمیز کردن پارکت
تمیز کردن پارکت

با پارکت خط و خش دار چه می‌شود کرد؟

برای صاف کردن سطح پارکت مراحل زیر انجام می‌شود:

 • سطح پارکت ساب زده می‌شود.
 • یک لایه روغن بر روی سطح پارکت اجرا می‌شود.
 • این لایه به مدت ۸ الی ۱۲ ساعت روی سطح پارکت می ماند.
 • در دمای حدود ۲۰درجه سانتی گراد لایه به مرور خشک می‌شود.
 • لایه روغن باید از تهویه هوای مناسب برخوردار باشد تا به حالت ایده‌آل خشک شود.
 • برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل خشک شدن لایه روغن باید به ۲هفته بینجامد.
 • در آخر پولیش زده می‌شود.

براق کردن سطح پارکت به واسطه پولیش ( PARQUET POLISHER )

شاید بعد از گذشت چند سال ظاهر پارکت مثل روز اول نباشد و از رنگ و جلا افتاده باشد. برای جلا دادن پارکت از دستگاه خاصی به نام ” پولیش دهنده پارکت ” استفاده می‌شود. در برخی کشورهای خارجی هر چند سال یکبار ظاهر کفپوش پارکت با استفاده از این دستگاه ( PARQUET POLISHER ) عوض می‌شود. چنانچه پس از تمیز کردن پارکت در نظر دارید که ظاهر آن را براق کنید می‌توانید از افرادی که در زمینه پولیش انداختن پارکت کار می‌کنند و دارای تجربه کافی هستند کمک بخواهید. با یکبار پولیش انداختن پارکت مثل روز اول می‌شود و همان حس و حال اولیه پارکت به خانه شما برمی گردد.

جلا دادن پارکت
جلا دادن پارکت

از بین بردن انواع لکه کفپوش پارکت

از بین بردن لکه موم – شمع – آدامس

برای از بین بردن لکه موم، شمع و ادامس از یک تکه یخ استفاده کنید. تکه یخی را به مدتی معلوم روی این لکه گذاشته تا به طور کامل لکه به خود جمع شود. سپس با استفاده از یک کارت بانکی یا قاشق لکه را بر دارید و به تمیز کردن پارکت بپردازید.

در صورتی که لکه شمع با استفاده از روشی که به شما گفتیم پاک نشد از سشوار استفاده کنید. با استفاده از سشوار آنقدر به ماده باد گرم بدهید تا ذوب گردد. سپس شمع و موم ذوب‌شده را با استفاده از یک پارچه نرم، از سطح پارکت پاک کنید. در صورت عدم رفع مشکل این مراحل را تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

رفع لکه الکل

ریختن الکل روی پارکت، ظاهر نه چندان جالبی روی پارکت شما به صورت یک لکه بزرگ ظاهر می‌کند. برای از بین بردن لکه الکل کافیست مقداری روغن آشپزی و روغن لیمو را به پارچه ای نرم ( ترجیحاً نانو ) آغشته کنید. سپس این پارچه را به آرامی روی لکه ضربه بزنید تا شاهد از بین رفتن لکه الکل باشید.

اگر نیازمند خدمات اتوبار و باربری در تهران هستید ما در شرکت سپند بار شعبه هایی را برای شما تاسیس کرده ایم باربری دهکده المپیک در محدوده دهکده و باربری شهرزیبا در محدوده شهرزیبا و شرکت حمل و نقل و باربری کاشانی در محدوده کاشانی ، باربری شهران در محدوده شهران سرویس دهی باربری و اتوبار را به سبکی نوین برای شما انجام خواهند داد

رفع خراش از روی پارکت چوب

استفاده از موم استیک راهکار استتار خراش از روی کفپوش است. این موم استیک‌ها در انواع رنگ موجودند. در صورتی که فقط می‌خواهید خراش‌ها دید نداشته باشند و قصد رفع آ‌‌ن‌ را ندارید می‌توانید جهت روتوش از مارکر مخصوص چوب استفاده نمایید.

رفع لکه سوختگی

ممکن است به دلیل استعلام سیگار یا کبریت و افتادن ناگهانی آن‌ها، بخشی از کفپوش پارکت دچار سوختگی شود. برای رفع این سوختگی کافیست به آرامی محل آن‌را با کاردک، کارت بانکی یا چاقو با احتیاط زیاد بتراشید و به تمیز کردن پارکت بپردازید. چنانچه محل سوختگی نیاز به استتار دارد استفاده از موم استیک و مارکر مخصوص چوب توصیه می‌شود.

تمیز کردن پارکت
تمیز کردن پارکت

توصیه برای افزایش طول عمر و نگهداری پارکت

 • روی تمام سطح پارکت راه نروید و سعی کنید بخشی از آن را با فرش‌هایی زیبا بپوشانید.
 • در طی ماه یک الی دوبار سطح پارکت را جارو بکشید تا در دفعات بعدی نیازی به نظافت عمیق تر نباشد.
 • پارکت چوب به هیچ وجه رطوبت را تحمل نمی کند پس برای تمیز کردن پارکت از حداقل آب استفاده نمایید.
 • با دمپایی خیس روی پارکت راه نروید.
 • کفپوش پارکت چوبی را برای حمام و دستشویی به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا رطوبت این مکان‌ها بسیار بالاست.
 • اجسام و وسایل خانه را روی پارکت هل ندهید تا خراش روی آن ایجاد نشود.
 • در صورت ریختن ناگهانی مایعات روی پارکت، سریعاً با یک تی مخصوص پارکت یا حوله خشک آن‌ را خشک کنید.
 • نور آفتاب به تدریج جلای پارکت را کم می‌کند پس در ساعاتی در روز پرده‌ها را بکشید و مطمئن باشید که کفپوش در معرض نور مستقیم خورشید وجود ندارد.
 • در دو طرف درب‌ها از پادری استفاده نمایید.
 • در صورت ایجاد لکه روی پارکت به سرعت لکه را پاک کنید تا لکه همیشگی نشود.
 • از حلال های قلیایی استفاده نکنید.
 • شوینده مخصوص پارکت بهترین مایع جهت شستشو  است.

کفپوش پارکت به علت زیبایی و حس نابی که با خود به همراه دارد بسیار محبوب خاص و عام است. اما از معایب این کفپوش حساسیت بالای آن به رطوبت و مستعد خط و خش بودن است. در صورت نظافت مکرر کفپوش پارکت با جارو برقی در دفعات بعدی احتمال نیاز به تمیز کردن پارکت با محلول و شوینده مخصوص پارکت کم خواهد بود. تا جای ممکن از دستمال و تی نانو استفاده بفرمایید تا آسیبی به بافت پارکت وارد نگردد. همانطور که چند بار در مطلب بالا اشاره شد به دلیل حساسیت بالای کفپوش پارکت به رطوبت ترجیحا از آب و مواد مشابه برای تمیز کردن کف پارکت استفاده نمی‌شود و مواد جایگزین شوینده مخصوص پارکت می باشد. در صورت داشتن تجربه یا نظری ما را از آن بهره‌مند کنید. ممنون که در این مطلب همراه ما بودید.

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیتا
1 سال قبل

سلام خداقوت
سوال دارم ازتون چطوری بوی استفراغ را از روی پارکت از بین ببرم؟

got to up

شماره های تماس